اعلام شعار اربعین و نامشخص بودن مراسم

اعلام شعار اربعین و نامشخص بودن مراسم

جاویدانی: ستاد فرهنگی اربعین با صدور اطلاعیه ای، شعار اربعین امسال را «الحسین سفینةالنجاه» اعلام نمود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، ستاد فرهنگی اربعین با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد، شعار اربعین امسال را با پیشنهاد تعدادی از فعالان و دست اندرکاران مردم کشور عراق، «الحسین سفینةالنجاه» درنظر گرفته است.
متن اطلاعیه ستاد فرهنگی اربعین به شرح زیر است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
اربعین ۱۴۴۲-۱۳۹۹ با حوادث و گرفتاری هایی که برای جامعه جهانی رخ داده صبغه و صورت دیگری خواهد داشت و نخستین اربعینی است که از آغاز این حماسه بزرگ در دوره اخیر بدون حضور سرداران سرافراز مقاومت اسلامی شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار می شود، بی شک همه دلدادگان حسین بن علی علیهما السلام گشایش و گسترش این حرکت بی بدیل فرهنگی را مرهون جهاد شهدای مقاومت اسلامی دانسته و بر عهد و پیمان با آن شهیدان در ادامه مسیر و راه سالار شهیدان پایدار خواهند بود.
برمبنای سنت های هرساله حرکت بزرگ اربعین حسینی با تعیین و اعلام شعار خاص همراه می شود. تا جهت گیری و روح این حرکت بزرگ فرهنگی برای عموم کنشگران و فعالان عرصه اربعین ترسیم شود. همیشه سعی شده است تا این شعار با اقتضائات و شرایط پیرامونی در منطقه و جهان تناسب داشته باشد و به صورتی ضمن انعکاس و برجسته سازی نکات حائز اهمیت مقطع جاری، به تجویز راهبردی جهت همگرایی و اتحاد همه عاشقان سیدالشهداء مقابل السلام منتهی شود.
در شرایط کنونی که سرتاسر جهان درگیر ویروس مجهول و پیچیده ای است که هر روز هزاران نفر را مبتلا و تعدادی را به کام مرگ می کشاند از طرفی ابتلای مهم دیگر در منطقه، شرارت ها، ظلم ها و تجاوزات دولت استکباری به جهان اسلام و تعدی و غضب و تجاوز آشکار رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی به سرزمین های اسلامی و مسلمین است. همین طور شاهد سخت ترین فشارهای تروریسم دولتی آمریکا به عراق و ایران هستیم.
آن چه از سفارش معصومین علیهم السلام در هنگام مواجهه با بلایا و طوفان مصائب و سختی ها بر می آید، نجات و استخلاص به وسیله توسل و التجاه به آستان حضرت سید الشهدا مقابل السلام است. و راه نجات از همه انواع گرفتاری ها و مشکلات سیره و طریق حسین بن علی مقابل السلام یعنی راه مقاومت، پایداری و ایستادگی است.
پس شعار امسال با پیشنهاد تعدادی از فعالان و دست اندرکاران مردم کشور دوست و برادر عراق، چنانچه در عراق نیز اعلام شد، «الحسین سفینه النجاه» است.
لازم به ذکر است که انتخاب شعار به مدلول برگزاری مراسم اربعین همانند سال های قبل نیست و درباره اینکه مراسم راهپیمایی و پیاده روی منتهی به شهر کربلا چگونه و با چه کم و کیفی برگزار می شود، هنوز هیچ موضعی از طرف دولت محترم عراق اعلام نشده است و عشاق ایرانی منتظر تصمیم دولت عراق و توافقات فیما بین آنها با دولت ایران خواهند بود.
اما مراسم و زیارت اربعین به هیچ وجه و در هیچ مقطعی از زمان تعطیل نبوده و نخواهد بود. هرچند ممکنست راهپیمایی در مسیرهای منتهی به کربلا میسر نباشد، لکن این شور و عشق و کشش مغناطیس حسینی در اشکال و شیوهای مختلف تجلی و بروز خواهد یافت. بدین جهت ما نیازمند شعار برای نشان دادن همگرایی و وحدت رویه و رویکردها در تولید محصولات فرهنگی و هنری و... و برگزاری مراسم در چارچوب های نو با بهره گیری از فناوریهای جدید هستیم.
ان شاءالله خداوند سبحان با ادعیه زاکیه حضرت بقیه الله و ادعیه خالصانه مومنان با التجا ء و توسل فردی و جمعی به ساحت قدسی حضرت ابا عبدالله الحسین مقابل السلام گشایشی برای نجات از این گرفتاری ها فراهم خواهدنمود.
ستاد فرهنگی اربعین (کمیته های فرهنگی اربعین در ایران و عراق)
۲۵ تیرماه ۱۳۹۹ ــ ۲۳ ذی القعده ۱۴۴۱ ــ ۱۵جولای ۲۰۲۰»
سال قبل شعار اربعین، «الحسین یجمعنا» نام گذاری شده بود.
منبع:

1399/04/27
12:09:18
5.0 / 5
2460
تگهای خبر: فرهنگ , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاویدانی