ابتكار یك هیأت مذهبی در برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم

ابتكار یك هیأت مذهبی در برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم

جاویدانی: حدودا بیست روز تا شروع ماه محرم باقی مانده است و در این ماه عزاداری های جمعی برای سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) در میان شیعیان و حتی سایر مذاهب از جایگاه خاصی برخودار است. اما امسال به خاطر وجود ویروس كرونا برگزاری این مراسم نیازمند تدابیر خاصی است. مردم و مسئولان درصدد هستند كه هم مراسم مذهبی پرشورتر از سال های قبل اجرا شود و هم اینكه رعایت بهداشت و پروتكل های بهداشتی تعیین شده در این راستا را در دستور كار قرار بدهند تا هر چه زودتر این ویروس از بین برود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، مقام معظم رهبری روز گذشته در قسمتی از سخنانشان به مناسبت عید سعید قربان درباره یکی از مهم ترین موضوعات این روزها که به نظر موجب اختلاف برخی شده است، گفتند: «در عزاداری ها معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می کند. بنده هر چه آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد. سفارش و تاکید من به همه عزاداران، هیئت ها، منبری ها و مداحان نیز این است که ضوابط ستاد ملی کرونا باید رعایت شود، چونکه اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه ای بزرگ پدید خواهد آمد.»
پیرو صحبت های مقام معظم رهبری هیاتی ها هم مثل همیشه پا درمیان گذاشته و برای از بین بردن این ویروس از هیچ کوششی دریغ نکرده اند و با انتشار بیانیه و یا نصب بنر درصدد هستند که پروتکل های بهداشتی تعیین شده از طرف ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا را اجرایی کنند تا از این طریق جان مردم و عاشقان امام حسین (ع) حفظ شود.
در این بعضی از هیات های مذهبی اعلام نموده اند شدیدترین تدابیر بهداشتی را برای مراسم های حضوری عزاداری لحاظ می کنند. برخی اعلام نموده اند ترکیبی از برنامه حضوری و غیر حضوری را دارند و بعضی از هیات های مذهبی هم اعلام نموده اند برنامه های عزاداری خودرا بوسیله فضای مجازی و به صورت غیر حضوری برگزار می کنند.
یکی از این هیات ها؛ هیات معروف" متوسلین به ابالفضل العباس(ع) " واقع در شرق تهران است که هرساله در روزهای عزاداری امام حسین(ع) مملو از جمعیت و برگزاری مراسم عزاداری بوده است. اما امسال حدود بیست روز مانده تا ماه محرم به خاطر شرایط خاصی که به سبب ویروس کرونا در کشور وجود دارد با نصب بنر و با # هیات- تعطیل- نیست به شرکت کنندگانی که هر ساله در مراسم عزاداری حضور داشتند اعلام نموده است که بمنظور پیش گیری از عدم تشدید بیماری منحوس کرونا، بسی شایسته است و زیباست که با هدف حفظ سلامتی اهالی محله و همین طور در جهت پاسداشت زحمات جامعه پزشکان و پرستاران فداکار کشورمان، اقدامات لازم به عمل آید، پس در این راستا گردهمایی عمومی هئیت جوانان متوسل به ابالفضل العباس(ع) امسال برگزار نمی گردد و برای درک، نشر و پیشبرد فرهنگ عاشورایی، امسال در فضای مجازی و بوسیله شبکه های اجتماعی اقامه عزا می نمائیم.
در راستای مسئولیت اجتماعی هئیت و خادمین با کمک شما به انجام خدمات عام المنفعه و خیر (سبد ارزاق، کمک درمان بیماران نیازمند و...) پرداخته و گزارش آن بوسیله شبکه های اجتماعی هئیت منتشر می گردد.
این هیات شماره تلفن و شماره حسابی هم اعلام نموده است که مردم می توانند جهت مشارکت به آن مراجعه کنند.


همچنین بامداد امروز شورای هیات مذهبی کشور و مداحان خانه مداحان و کانون مداحان هر کدام در بیانیه های جداگانه ای به تبیعت از سخنان رهبری پیام هایی را صادر کرده اند. روز گذشته هم حدودا بیشتر مداحان شناخته شده به این پویش که «تابع امر رهبری هستیم» پیوستند.
منبع:

5.0 / 5
1802
1399/05/13
12:04:26
تگهای خبر: خدمات , سلامت , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی