آیت الله العظمی مكارم در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه:

تا امكان دارد حوزه علمیه باید حضوری تشكیل گردد

تا امكان دارد حوزه علمیه باید حضوری تشكیل گردد

به گزارش جاویدانی قم حضرت آیت الله مكارم شیرازی امروز در آیین بازگشایی حوزه های علمیه در پیام تصویری با تبریك شروع سال حوزه، اظهار داشت: نخستین حوزه علمیه به دست پیامبر اسلام(ص) گشوده شد.


وی ادامه داد: آیه 122 سوره توبه با صراحت بیان می کند که پیامبر (ص)دستور تشکیل حوزه علمیه دادند. خداوند دستور داد، که عده ای در مدینه تعلم در دین پیدا کنند و زمانی که مجاهدان به سمت آنها بازگشتند، به آنان تعلیم دهند.
وی خاطرنشان کرد: تعلیم پیامبر(ص) و امام علی(ع) در مسجد صورت می گرفت که این مسئله تا زمان امام باقر و امام صادق(ع) ادامه داشت که حوزه علمیه شیعه گسترش عظیم پیدا کرد. بعد از این حضرات مرحوم شیخ طوسی نخستین نفری بودند که حوزه علمیه نجف را تاسیس کردند و در سایر شهرستان ها این روند توسعه یافت و سپس حوزه در قم تشکیل شد.
این مرجع تقلید بیان نمود: این میراث بزرگ، از زمان پیامبر اکرم(ص) برای ما باقی مانده است. حوزه علمیه سند افتخار ما است. اگر حوزه علمیه نباشد، اسلام به تدریج محو می شود.
مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: سه مبحث مهم را در حوزه امروز نباید فراموش کرد. امروز شرایط بسیار سختی است. اگر می توان حوزه را به شکل حضوری و لو کم، برگزار شود، باید اینکار صورت گیرد. خود بنده تصمیم گرفتم که دروس با 10 نفر تشکیل و ضبط شود. این دروس باید با رعایت همه شئونات بهداشتی دنبال شود. اگر این این روند نشد نوبت به حوزه مجازی می رسد. پس تا امکان دارد حوزه علمیه را باید حضوری تشکیل داد.
وی اضافه کرد: نکته دوم اینکه اگر حوزه هم مجازی شد، روی حضور و غیاب دقت بسیاری صورت گیرد. نباید کلاس ها به شکلی برگزار گردد که قید و بندی برای حضور وجود نداشته باشد.
وی اظهار داشت: نکته سوم این است که مسایل اخلاقی در حوزه های مجازی کمرنگ نشود. طلاب باید در کلاس های مجازی یا حضوری حتما روی شرح احادیث و مسایل اخلاقی تمرکز داشته باشند.
آیت الله مکارم شیرازی بیان نمود: حوزه علمیه به دو عنصر علم و اخلاق استوار است. همانگونه که علم باید در حد اعلی باشد، تقوا و اخلاق هم باید در حد اعلی باشد.
این مرجع تقلیدی اظهار داشت: بنده از صمیم دل برای همه شما دعا می کنم و مسئول حوزه های علمیه کشور و شورایعالی حوزه را دعا می کنم که در این شرایط سخت آبروی حوزه علمیه را حفظ کنند.
معظم له بیان نمود: در شهرستان ها هم باید مدیران حوزه علمیه شهرستان ها با همین برنامه ها خودشان را هماهنگ کنند و چنان شود که در آن شهرها هم مثل قم حوزه علمیه حضوری در صورت امکان و اگر امکان ندارد با رعایت همه موازین بهداشتی و آموزشی و اخلاقی کلاس ها برگزار گردد.
ایشان اظهار داشت: دعای امام زمان(عج) هم شامل حال حوزه های علمیه است.
منبع:

1399/06/14
08:48:46
5.0 / 5
1356
تگهای خبر: آموزش , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی