نمایش ۴۰ قطعه عكس با مضمون عاشورا و آیین های محرم

نمایش ۴۰ قطعه عكس با مضمون عاشورا و آیین های محرم

به گزارش جاویدانی ۴۰ قطعه عكس و كارت پستال با مضمون عاشورا و برگزاری آیین های محرمی در دوره قاجار با عنوان «نمایشگاه گذر عكس عاشورایی» به نمایش در آمدند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، احمد چایچی - عضو هیئت علمی پژوهشگاه و سرپرست طرح - در حاشیه افتتاح این نمایشگاه با اشاره به اینکه هیچ رویداد تاریخی مانند حماسه کربلا فکر و ذهن ایرانیان را به خود مشغول نداشته، بیان نمود: طی ۱۴۰۰ سال، ایرانی ها برای پاسداشت این رویداد عظیم هر سال مراسم و سنت هایی را در این دو ماه به جا آورده اند و یاد و خاطره قیام امام حسین (ع) و یارانش را زنده نگه داشته اند.
او با بیان این که پیروزی نور بر تاریکی در این میان در فرهنگ و هنرهایی مانند ادبیات، کتابت، نقاشی و فلزکاری تجلی پیدا می کرد، اضافه کرد: بعد از ورود صنایع تمدنی جدید به ایران در دوره قاجار مانند عکاسی و چاپ مصور و مسافرت بیشتر شرق شناسان و فرستادگان غربی به ایران و گسترش ارتباط ایران با کشورهای اروپایی ثبت و ضبط، نمایش و معرفی این حماسه و مراسم آن به جهانیان ابعاد جدید و گسترده تری یافت.
وی با اشاره به اینکه امروزه تصاویر این مراسم که در دوران قاجار و پهلوی گرفته شده اند در مهمترین آرشیوها و کتابخانه های سراسر جهان دیده می شوند، افزود: عکاسان چیره دستی مانند «عبدالله میرزاقاجار»، «دیمیتری یرماکف» و «آنتوان خال سورگین» خالقان این آثار پرارزش بوده اند.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان این که مدارک و اسناد به جا مانده از این آثار و دوران از مواد مختلف و به روش های گوناگونی تولید شده اند، افزود: در این نمایشگاه سعی شده تا نمونه های مختلف و متنوعی از این تصاویر ارائه شوند که ازروی نقاشی، عکس و شیشه ها برداشته شده اند و بعضی از آنها در دوران خود کم نظیر هستند.
او با اشاره به یک عکس دوتایی که به عکس «برجسته بین» مشهور است و نشان دهنده اهمیت عاشورا برای مردم دنیاست، اضافه کرد: کارت پستال ها از دیگر موارد هستند که به مثابه یک رسانه جمعی بین المللی در آن دوران به حساب می آمدند. تصاویر کارت پستال ها از ایران به مناطق مختلف اروپا و جهان پست می شدند و کنجکاوی بینندگان آنها را برمی انگیخته است، چون بعضی از این کارت پستال ها منحصر بفرد بوده و از تصاویر تقدیمی مجموعه دار «شمس آبادی» تهیه شده اند.
چایچی نحوه ثبت و ضبط تصاویر عاشورا و محرم که ازدوران پهلوی معرفی شده اند را از دیگر جلوه های این نمایشگاه دانست و افزود: از بین این تصاویر می توان به یک کارت ثبت عکس «کجاوه عاشورا» از اداره دیرینه شناسی و فرهنگ عامه اشاره نمود که واقعه کربلا را به صورت یک میراث معنوی و فرهنگی در ایران محفوظ نگه داشته است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ بازدید از نمایشگاه «نگار گذر عکس عاشورایی» توسط پژوهشگاه در خیابان امام خمینی - ابتدای خیابان سی تیر - خیابان پروفسور رولن - روبروی موزه ملی ایران از دوم تا پانزدهم مهر هر روز از ساعت ۹الی ۱۴ برای عموم آزاد است.5.0 / 5
1727
1399/07/06
15:07:56
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
جاویدانی