توسط مؤسسه هنری قدر ولایت چاپ شد؛

بررسی اسناد تصرف لانه جاسوسی در كتابی جدید

بررسی اسناد تصرف لانه جاسوسی در كتابی جدید

به گزارش جاویدانی كتاب دیوار سفارت، دیوار نفس درباره ماجرای تصرف لانه جاسوسی آمریكا در ایران، توسط موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «دیوار سفارت، دیوار نفس» اثر گروه تحقیق موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، اخیرا توسط این موسسه منتشر و راهی بازار نشر شده است.
از وقایع بسیار مهم پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اشغال لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام است؛ واقعه ای که امام خمینی (ره) از آن با عنوان «انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول» یاد کردند. مواضع ایشان درباره آمریکا و آن حادثه، بسیار روشن و قاطع است، لقب «شیطان بزرگ» را بعد از ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به آمریکا دادند.
امام خمینی (ره) نه بعنوان «بهانه» (که برخی مدعی اند) بلکه بعنوان استراتژی اساسی نظام جمهوری اسلامی در مقابله با استکبار و ظلم ستیزی، از این واقعه مهم بهره گرفتند، و تا انتهای عمر بابرکت و شریفشان با شدت بر آن پای فشردند و این واقعه و یاد و جهت گیری صحیح آنرا حفظ کردند. ایشان اشغال لانه جاسوسی را بعنوان سرآغاز بُعد مبارزه بین المللی با ریشه مفاسد در جهان، بزرگ شمردند.
با وجود این بیانات و تبیین مسئله؛ این واقعه، هم از جانب آمریکایی ها که یک سوی آن قرار دارند و هم از جانب برخی عوامل اشغال کننده لانه و برخی از جریان ها و اشخاص سیاسی، مورد تحریف و تردید قرار گرفته است.
در درون کشور برخی جریان ها همچون لیبرال ها و ملی گرایان، همچون نهضت آزادی و تاجر در رأس این نهضت، ابوالحسن بنی صدر و جناح جبهه ملی، به علت افشاگری های ارتباط آنان با سفارت و عناصر اطلاعاتی آمریکا، و ضربه خوردن به حیثیت سیاسی و ساقط شدن از قدرتشان، از ابتدا و کمی پس از اشغال لانه، به ضدیت و مخالفت با این اقدام برخاستند. بعدها جریان های پیوسته یا در رابطه با لیبرال ها از درون حاکمیت، به خصوص برخی از عناصر لانه جاسوسی که به دلایلی رویکرد جدیدی در قبال مسائل نظام همچون ارتباط با آمریکا پیدا کرده بودند، به روایت ها و توجیهاتی از این حادثه پرداختند که یا اصل آنرا زیر سوال می برند و یا تداوم تقابل با خصلت استکباری آمریکا و ضرورت مقاومت در مقابل خواسته های زیاده خواهانه او را مورد خدشه قرار می داد.
شناخت چرایی اتخاذ این مواضع و بیان این نقطه نظرها به خصوص از جانب معدود از کسانی که یک روز از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته و مهم ترین واقعه انقلاب را رقم زده و هیمنه آمریکا را در جهان فرو ریختند، ولی امروز گرفتار تردید شده و ندامت خواهی می کنند، به خصوص برای جوانان بسیار ضروری می باشد. پیشگیری از «تحریف» واقعیت ها خصوصاً اتفاقات دهه شصت برای حافظه تاریخی ملت و شکست سایر توطئه های آمریکا همچون «تحریم»، شناخت این حادثه و ابعاد آن و مواضع گروه «پشیمان» ها را الزامی می کند.
این کتاب در ۴ فصل به بررسی موضوعات ذیل پرداخته است:
۱- سابقه آمریکا در ایران قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا اشغال لانه جاسوسی.
۲- چگونگی اشغال لانه جاسوسی، روند اطلاع‎یابی و حمایت امام خمینی از آن، ماجرای طبس و ادامه گروگان گیری.
۳- سرنوشت دانشجویان پیرو خط امام، عوامل تغییر مواضع در بعضی از این دانشجویان.
۴- تداوم انگیزه های تصرف لانه جاسوسی پشیمانی و توبه یا ایستادگی؟
در پیوست ها هم متن بیانیه الجزایر و همکاری مؤسسه نظرسنجی آینده با بیگانگان درج شده است.
این کتاب با ۳۳۶ صفحه و قیمت ۳۵ هزار تومان انتشار یافته است.

5.0 / 5
1457
1399/07/10
13:47:36
تگهای خبر: بازار , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی