كشورهای اسلامی با تلاش خود امنیت جغرافیای جهان اسلام را تأمین كنند

كشورهای اسلامی با تلاش خود امنیت جغرافیای جهان اسلام را تأمین كنند

به گزارش جاویدانی دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاكید بر اینكه جنگ؛ آخرین چاره برای فیصله بخشیدن به اختلافات قومی و غیر قومی است، اضافه كرد: سفارش ما به طرفین درگیر در قره باغ این است كه هرچه زودتر پای میز مذاكره و گفتگو آمده و مسائل را از راه گفتگو حل و فصل كنند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری _ دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز یکشنبه طی سخنانی در نشست شورای معاونین با اشاره به طرح جامع گام دوم در حوزه بین الملل و طرح نوسازی وحدت امت اسلامی و تقریب بین مذاهب اسلامی، اظهار داشت: ما در این دو طرح ۵ حوزه هم افزایی ملل اسلامی را تفسیر و تحلیل کردیم و اشاره کردیم که «امنیت» یکی از حوزه های هم افزایی است.
وی ادامه داد: کشورهای اسلامی باید تلاش کنند تا امنیت جغرافیای جهان اسلام را بعنوان یک امت واحد و یک حاکمیت الهی واحد تأمین کنند.
شهریاری با اشاره به اینکه در حوزه امنیت یکی از محوری ترین بحث ها، تمامیت ارضی کشورهای اسلامی است، اظهار نمود: برای ما مهم می باشد که تمامیت ارضی کشورهای اسلامی محفوظ بماند. همچون مصادیق این تمامیت ارضی، حاکمیت جمهوری آذربایجان بر سرزمین های اشغالی قره باغ است. امیدواریم این مساله مطابق با حقوق بین الملل و مصوباتی که در دنیا مورد تایید قرار گرفته پیش برود و حل و فصل شود.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر اینکه جنگ عادلانه؛ آخرین چاره برای فیصله بخشیدن به اختلافات قومی و غیر قومی است، اضافه کرد: سفارش ما به طرفین درگیر در قره باغ این است که هرچه زودتر پای میز مذاکره و گفتگو بیایند و مسائل را از راه گفتگو حل و فصل کنند.
وی با اشاره به اینکه وقتی بخشی از سرزمین های اسلامی به اشغال درمی آید ما باید به سمت صلح عادلانه پیش برویم، تصریح کرد: صلح عادلانه به معنای بازگشت سرزمین های غصب شده است؛ همان معیاری که ما در محکوم کردن رژیم غاصب صهیونیستی عنوان می نماییم. در اینجا هم معتقد هستیم سرزمین هایی که اساسا متعلق به کشورهای اسلامی بوده باید همچنان بخشی از سرزمین های اسلامی باشد و تمامیت ارضی کشور آذربایجان حفظ شود.
شهریاری در ادامه با اشاره به اینکه نکته دیگر در حوزه امنیت، جلوگیری از تسلط بیگانه است، تاکید کرد: به نظر ما آوردن سرباز از مناطق دیگر از جانب دو طرف درگیر، امنیت منطقه را به خطر می اندازد. الحمدلله ملت آذربایجان به حد کفایت سرباز و مجاهد رشید دارند و نیازی به اینکه از جای دیگر و از غربیه ها سربازگیری کنند ندارد.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: ما معتقدیم آوردن افرادی احیانا از جبهه النصره، پ. ک. ک و یا هر گروه دیگری که ساکن منطقه نیستند نوعی حضور بیگانه در منطقه تلقی می شود و ما این وضعیت را در کنار مرزهایمان نمی پسندیم چون معتقدیم اینها ابزاری برای تسلط بیگانه هستند.
وی ادامه داد: این تروریست ها هر زمان وارد سرزمینی شدند چیزی جز ویرانی، قتل و غارت و کشتار بر جای نگذاشتند. این گروه ها با هر عنوانی چه داعش باشد، چه النصره و چه پ. ک. ک وقتی وارد منطقه ای می شوند آن منطقه را تخریب می کنند و دست به قتل و غارت می زنند و امنیت را بر مبنای تعریف مردود خودشان پیاده می کنند. بنابراین به نفع دولت های منطقه نیست که سرباز از مناطق دیگر داشته باشند. به نظر ما این مساله موجبات تسلط تروریست ها را بر بخشی هایی از سرزمین ها منطقه فراهم می آورد و چه بسا فعلا آمدن این تروریست ها در اختیار حاکمان کشورها باشد ولی رفتنشان مشخص نیست که در اختیار این کشورها باشد.
شهریاری خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که ما معتقدیم این درگیری و لشکرکشی بخشی هایی از برنامه های استکبار جهانی به خصوص رژیم غاصب صهیونیستی است، که تلاش دارد در اطراف مرزهای ما ایجاد تنش، درگیری و جنگ کند تا از این بستر بتواند فشارهای لازم را به مناطق مختلف مرزی- جغرافیایی ما وارد کند و غده های سرطانی ایجاد کند تا بر موج این ناآرامی ها اهداف شوم خودش را دنبال کند.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اضافه کرد: ما اطلاع داریم که رژیم صهیونیستی از مدتها قبل کوشیده مراودات خویش را دولت آذربایجان و ارمنستان دنبال کند و به نظر ما دستهای پیدا و پنهانی برنامه ریزی کرده اند که این درگیری شکل بگیرد. در حالیکه این درگیری به آسانی با مذاکره قابل حل است و به این جهت ما دولت های دوست منطقه را از دستمایه شدن برای اهدافی که رژیم صهیونیستی در منطقه دنبال می کند، برحذر می داریم.
وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی بسیار تمایل دارد که قدرت سرطانی شبه خودش را در کردستان عراق، جمهوری آذربایجان و افغانستان ایجاد کند و برای این کار مشغول برنامه ریزی و سرمایه گذاری به صورت پنهان و آشکار است.
شهریاری بیان نمود: به تازگی دیداری با یکی از علمای افغانستان داشتم. گزارش ایشان از افغانستان حاکی از این است که مدارس گسترده ای در افغانستان به خصوص در حوزه هرات شکل گرفته و وهابیون در حال انتشار افکار و ایده های خودشان در افغانستان هستند. کاملا روشن است که درحال برنامه ریزی برای تربیت سربازان جدیدی برای درگیری های آینده در منطقه هستند.
او در آخر اظهار داشت: همه ملت اسلامی هوشیار باشند و به سمت امت واحد اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی پیش بروند و از درگیری های قومی، مذهبی، نژادی و زبانی پیشگیری کنند با تأسی از پیامبر اعظم(ص) و معیت ایشان و دوستی و محبت با مسلمانان که دستور قرآنی به همه ما است، از هرگونه درگیری، مشاجره و جنگ پرهیز کنند.
منبع:

1399/07/15
13:41:34
5.0 / 5
1418
تگهای خبر: احیا , حقوق , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
جاویدانی