توسط انتشارات نگاه؛

مرگ در ونیز و موریانه به چاپ های چهارم و نهم رسیدند

مرگ در ونیز و موریانه به چاپ های چهارم و نهم رسیدند

به گزارش جاویدانی دو كتاب مرگ در ونیز نوشته توماس مان و موریانه اثر بزرگ علوی توسط نشر نگاه به ترتیب به چاپ های چهارم و نهم رسیدند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، دو کتاب «مرگ در ونیز» نوشته توماس مان و «موریانه» اثر بزرگ علوی اخیرا توسط نشر نگاه به ترتیب به چاپ های چهارم و نهم رسیده اند.
«مرگ در ونیز» صد و نهمین عنوان از مجموعه «چشم و چراغ» است که این ناشر چاپ می کند و توسط حسن نکوروح به فارسی ترجمه شده است. این فیلم در عالم سینما هم منبع اقتباس فیلمی به کارگردانی لوکینو ویسکونتی شد که در سال ۱۹۷۱ تولید شد.
شخصیت اصلی کتاب نویسنده ای است که دیگر توانایی نوشتن ندارد و به ونیز می رود. البته در فیلم ویسکونتی، این شخصیت تبدیل به آهنگسازی شده بود که دیگر توانایی بروز خلاقیت و تولید هنری ندارد. بهرحال شخصیت اصلی داستان «مرگ در ونیز» عاشق پسر جوانی می شود و با آن که هیچگاه با او گفتگو نمی کند اما همین عشق، نویسنده را به حال دیگری از رهایی و اعتلای روحی می رساند. در ادامه داستان، همه گیری وبا در ونیز سبب می شود نویسنده قصه هم بیمار شود و...
چاپ چهارم ترجمه «مرگ در ونیز» با ۱۵۹ صفحه و قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شده است.
کتاب «موریانه» هم که یکی از آثار سید مجتبی بزرگ علوی است و در چارچوب مجموعه آثار این نویسنده توسط نشر نگاه چاپ شده، اخیرا به چاپ نهم رسیده است.
داستان این کتاب درباره یک مامور ساواک است که چگونگی شکل گیری حکومت شاه و ساختار امنیتی اش را در کنار زندگی خود روایت می کند. تطمیع و سوءاستفاده حکومت وقت از ناآگاهی مردم همچون مسائلی است که بزرگ علوی در این کتاب نشان داده است. راوی این داستان یعنی همان مرد ساواکی، در زمان نوشتن و روایت این قصه، از کار بازنشسته و منزوی شده و مشغول نوشتن خاطرات خود در گوشه ای از دنیاست.
بزرگ علوی همان گونه که از نام این کتاب برمی آید، کوشیده در آن، ساختار و ساختمان از هم پاشیده نظام شاهنشاهی را با روایت تصاویر و موقعیت هایی از نحوه عملکرد افراد چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی سیاسی اجتماعی شان به تصویر بکشد.
در بخشی از این کتاب آمده است:
«من یک ساواکی هستم. از اینکه چنین شغلی اختیار کرده بودم نه شرمنده ام نه مغرور. این هم کاری است مانند کارهای دیگر. مگر کارمندان وزارت دارائی همه دزدند و یا کسانی که در دادگاهها دسته دسته مردم را با گناه یا بی گناه به زندان می فرستند یا به پای دار، همه شان آدم کشند؟ تنها در یک اداره دولتی کارکردن جرم نیست. مگر می شود در کشوری بی نگهبانی زندگی کرد؟ مگر در کشور آزاد امریکا سی آی ا وجود ندارد؟ در انگلستان اینتلیجنت سرویس نیست؟ در فرانسه رکن دوم و در روسیه کا گ ب؟ همه جا هست باید هم باشد. امروز هم اگر پایش بیفتد حاضرم برای هرکس که باشد کار کنم. خوبی یا بدی شغلی بسته به وابستگی های آن است. آری من رشوه گرفته ام. مگر در شهربانی و دادگستری رشوه گیری رواج ندارد؟»
چاپ نهم این کتاب هم با ۲۹۶ صفحه و قیمت انتشار یافته است.


منبع:

1399/07/23
13:51:08
5.0 / 5
955
تگهای خبر: زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی