پژوهشگر تاریخ معاصر:

شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود

شهید سید مصطفی خمینی در مقابل نفوذ به حوزه حساس و قاطع بود

به گزارش جاویدانی قم رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، به تشریح ابعاد شخصیتی و سیاسی شهید سید مصطفی خمینی پرداخت.


حجت الاسلام والمسلمین سید حمید روحانی امروز در آیین گرامیداشت ارتحال آیت الله سید مصطفی خمینی که به شکل برخط برگزار شد، اظهار داشت: بزرگترین مشکلات تاریخ بشریت، جهالت است که تا زمانی که این جهالت وجود داشته باشد ظلم و بی عدالتی و.. هم باقی است.
رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی، اضافه کرد: جهل به مدلول بی سوادی نیست، بلکه به مدلول بی خردی و بی بصیرت بودن است. جاهلان نمی توانند حقیقت و سعادت را درک کنند و جامعه را به سمت سعادت پیش ببرند. اینکه می بینیم پیامبران خدا در زمان بعثت همه تلاش خودرا می کردند که به جامعه بصیرت ببخشند و جامعه را رشد دهند برای اینکه تا زمانی که انسان رشد سیاسی و اجتماعی پیدا نکند و در جهت خردمندی، کسب توانایی نکند نمی تواند برای جامعه مفید باشد.
این استاد تاریخ انقلاب اسلامی، بیان داشت: انسان هایی در جامعه می توانند کامیاب و سعادتمند و سعادت بخش باشند که از جهالت بری باشند. وقتی در سیره بزرگان دینی و ملی مراجعه می نماییم، می بینیم که بزرگترین عامل سعادت آنها رهایی از جهالت بوده است.
وی اظهار داشت: امام راحل از بصیر ترین انسان های تاریخ است، برای اینکه در دهه ای قبل چیزی می گفتند که در سالهای بعد همه به آن مساله می رسیدند. امام در دهه ۲۰ فرمودند، اگر امروز برای خداوند جهاد نکنید در آینده دشمنان همه آبرو و شرف شما را می برند که دوران شما از دوران رضاخان سخت تر شود. این مساله را در بیست بعد دریافتیم.
استاد حوزه بیان کرد: امام(ره) در دوران رضاشاه یک طلبه بودند، ولی زمانی که رضاشاه روی طلاب برای آزمون فشار آورد، در پاسخ به یکی از اساتیدشان که گفت این مساله اصلا بد نیست و طلاب کم سواد از حوزه بروند فرمودند، هدف رضاشاه این است که فضلا و اندیشمندان و عالمان را بشناسد و آنها را سرکوب کند.
نویسنده و پژوهشگر تاریخ اشاره کرد: امام راحل در دهه چهل خطاب به طلاب بیان می کند که جرم شما طلاب، دانش شما است و این جرم را دانشگاهیان هم دارند و بنا بر این دائما در حال سرکوب هستند. مرحوم سید مصطفی خمینی هم آینده نگر و آگاه به زمان بود.
وی ادامه داد: یکی از خاصیت های شهید مصطفی خمینی آن بود که آینده را می دید و پس در نجف هم که بودند آرام نمی نشستند و دائما با نامه نگاری به شخصیت های علمی و سیاسی و اجتماعی آنها را از خطرات مختلف آگاه می ساخت. وی درباب ترویج تاریخ دو هزارساله بجای تاریخ هجری هشدار داده بود که سالها بعد هم عملی شد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی اظهار داشت: ایشان در پیام دیگری بیان می کند که ای ملت مسلمان و دوستان ایرانی اگر سستی کنید و از مبارزه سرپیچی کرده و از خواب غفلت برنخیزید بدانید که دیگران در فکر و کمین شما نشسته اند. اگر بخواهیم نامه هایی که شهید سید مصطفی خمینی برای گروه ها و جریان های سیاسی ارسال کردند به اندازه یک کتاب است.
مبارزه آقا مصطفی با نفوذی ها
استاد حوزه بیان کرد: انسانی که به دنبال مبارزه با ظلم است به دنبال افراد نیستند، بلکه روی اصول می ایستد. سید مصطفی خمینی با بعثی ها مقابله می کرد حتی با کسانی که در حوزه اهتمام می کردند نفوذ کنند مبارزه می کرد. ایشان در دوران نجف با افراد بی سواد و دنیا طلابی مواجه بود که می خواستند در حوزه رساله چاپ کنند. وی می اظهار داشت که ۵۰ رساله چاپ شده است که صلاحیت علمی و دانشی ندارند. حتی کار به اینجا رسیده است که رساله خودرا پخش می کنند، ولی این رساله ها که به درد مردم نمی خورد به مغازه ها می رود و آنها را خرد می کنند و در آن اسباب و وسایل و اجناس می گذاشتند.
نویسنده و پژوهشگر تاریخ اشاره کرد: سرگذشت و تاریخ برای کسانی عبرت آمیز بود که اولوالالباب و خردمند باشند. سید مصطفی خمینی روی مساله نفوذ دشمن در حوزه به شدت حساس بود. وی می اظهار داشت که عناصری از سیستم های جاسوسی می خواهند در حوزه نفوذ کنند که راه انقلاب را ببندند. ایشان اهتمام می کرد از ورود چنین افرادی جلوگیری کند.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه کرد: سید مصطفی خمینی هیچ وقت فریب هیچ کسی را نخورد. ایشان در مقابل فتنه گری هایی که درباب مجاهدین آن زمان و منافقان انجام شد با شناخت دقیق ایستاد. سید مصطفی خمینی تحلیل دقیقی روی کارهای ساواک داشت و آن مسایل را بیان می کرد.
وی اظهار داشت: دو نفر از کسانی که مقابل کتاب شهید جاوید جوسازی می کردند از ساواک بودند و همگان بعد از انقلاب چهره آنها را شناختند. این نتیجه همان بصیرت و خردمندی و دوراندیشی ایشان بود. ایشان جریان های انحرافی را به خوبی می شناخت و با آنها مقابله می کرد.
استاد حوزه بیان کرد: امیدواریم مردم و شخصیت های ما به خوبی از این سید بزرگوار درس بگیرند و اجازه ندهند عده ای جاهل بر موج انقلاب سوار شوند و انقلاب را به بیراهه بکشانند. اگر امروز رهبری در جامعه حضور نداشت و در مقابل این تصمیم طلب ها نمی ایستاد انقلاب ما ذبح شده بود. باید در این روزها بیشتر از پیش نگران خطراتی که ممکنست به انقلاب وارد سازند باشیم.1399/08/02
16:27:42
5.0 / 5
959
تگهای خبر: دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی