گفت وگو با رئیس مركز مهدویت

آماده سازی مردم برای عصر غیبت از كی آغاز شد؟

آماده سازی مردم برای عصر غیبت از كی آغاز شد؟

به گزارش جاویدانی رئیس مركز تخصصی مهدویت با بیان این كه مبحث غیبت صرفاً از زمان امام حسن عسگری(ع) مطرح نشده است، اظهار داشت: از زمان پیامبر اكرم(ص) و بعد از آن ائمه معصومین(ع) در مبحث غیبت و تبیین آن برای مردم و ورود به این فراز تاریخی تلاش و با گفت وگوها و كلام خود مردم را برای عصر غیبت آماده می كردند.


حجت الاسلام مجتبی کلباسی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که ائمه معصومین(ع) از چه راه کارهایی برای آشنایی مردم با عصر غیبت بهره می بردند، اظهار نمود: مبحث غیبت از زمان امام حسن عسگری(ع) مطرح نشده بلکه در کلام امام علی(ع) و ائمه(ع) دیگر تا زمان امام هادی(ع) و امام حسن عسگری(ع) مطرح بوده است. عملا با کلام اهل بیت(ع) مردم توانستند عصر غیبت را به صورت نسبی تجربه کنند.
رئیس مرکز تخصصی مهدویت تصریح کرد: البته بعضی از ائمه معصومین(ع) به خاطر شرایط گاهی در غیبت بودند، امام موسی بن جعفر(ع) سال ها در زندان بودند، حتی امامان عسگریین(ع) بخش عمده ای از زندگی خویش را در مجموعه ای نظامی در سامرا گذراندند، ازاین رو اهل بیت(ع) از ابتدا با کار عینی و عملی تا زمان امام عصر(عج) شیعه را برای عصر غیبت آماده کردند، در واقع اهل بیت(ع) در گفت وگوها و کلام خود مردم را برای عصر غیبت آماده می کردند.
کلباسی خاطرنشان کرد: یکی از طریق کارهای امامین عسگریین(ع) جهت ترویج مبحث غیبت امام عصر(عج) راه اندازی شبکه وکلا بود که از این طریق مردم سوالات خویش را از نایبان امام(ع) بپرسند تا با غیبت امام زمان(عج) بیشتر آشنا گردند که این نایبان به نامهای «عثمان بن سعید، ابوجعفر محمد، ابوالقاسم حسین بن روح و ابوالحسن علی بن محمد سمری» بودند که مأموریت آنها هدایت مردم و معرفی امام زمان(عج) بود.
او اضافه کرد: در اصل زندگی امامین عسگریین(ع) به دور از دسترس مردم و در یک محیط نظامی و غیبت بود، ازاین رو با سیستم وکالتی که ایجاد کردند و با نمایندگان خود شیعه را برای پذیرفتن امر غیبت و آماده شدن برای این عصر آگاه کردند.


وظیفه ما در عصر غیبت شناخت امام زمان(عج) است
رئیس مرکز تخصصی مهدویت در مورد وظایف مردم امروز برای آماده سازی امر ظهور هم اظهار داشت: آن چه به ما اعلام شده و جزء وظایف ما به حساب می آید این است که امام عصر خویش را بشناسیم و حتی در روایات آمده است «هرکسی امام عصر خویش را نشناسد و از دنیا برود به مرگ جاهلیت مرده است»، ازاین رو باید تکلیف خویش را با مبحث غیبت مشخص نماییم.
کلباسی بیان نمود: اهل بیت(ع) موعود الهی و پیامبر اکرم(ص) هستند، در مورد مبحث غیبت هم رسول اکرم(ص) فرمودند «اگر یک روز از دنیا باقی مانده باشد خداوند آن قدر آن روز را طولانی خواهد نمود تا ظهور رخ دهد و دنیا پر از عدل و داد شود»، پس شناخت امام شناخت درست از جهان و حرکت به سمت مسیر درست است.
او با تاکید بر خواندن دعای عهد تصریح کرد: این که گفته می شود هر روز دعای عهد بخوانید نوعی بیعت با امام عصر(عج) است، در روز نهم ربیع الاول که شهادت امام حسن عسگری(ع) و به تعبیری آغاز امامت عصر(عج) هم به حساب می آید باید دعای عهد را بخوانیم تا بتوانیم در راه امام خود که مسیر قسط، عدل و عبودیت خداوند است حرکت نماییم.
رئیس مرکز تخصصی مهدویت در انتها اظهار داشت: تمام حوادث بزرگ یک روز را می خواهند که از آنها یاد و در موردشان سخن گفته شود، طبیعتا «نهم ربیع الاول» که سال روز آغاز امامت ولی عصر(عج) به حساب می آید بهانه ای است برای این که در راه حضرت و بیعت با ایشان حرکت نماییم.
منبع:

1399/08/04
19:14:13
5.0 / 5
1066
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی