دكه نشریات؛

دومین شماره ماهنامه كتاب خوان منتشر گردید

دومین شماره ماهنامه كتاب خوان منتشر گردید

به گزارش جاویدانی دومین شماره از دومین دوره ماهنامه كتاب خوان به همراه آثار و گفتارهایی از نویسندگان، پژوهشگران و محققان ویژه شهریور و مهرماه منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، دومین شماره از دوره دوم ماهنامه کتابخوان ویژه شهریور و مهر ۱۳۹۹ با هدف شفاف سازی فعالیت ها، اطلاع رسانی مناسب و دسترسی عموم مردم، نخبگان و مخاطبان به اخبار و برنامه های کتابخانه های عمومی کشور، توسط اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد تهیه و منتشر گردید.
این شماره از «ماهنامه کتابخوان» با آثار و گفتارهایی از حسین اسرافیلی، شاعر؛ فرهاد حسن زاده، نویسنده؛ رضا امیرخانی، نویسنده؛ غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ غلامرضا کافی، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز؛ معصومه آباد، نویسنده؛ بهناز ضرابی زاده، نویسنده؛ علیرضا قزوه، شاعر و نویسنده؛ فریبرز خسروی، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران و مهدی شقاقی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی همراه شده است.
مطالب این شماره در هفت بخش شامل «در حدیث دیگران»، «اخبار»، «فرهنگی»، «پرونده»، «پژوهش و نوآوری»، «با نمایندگان مجلس شورای اسلامی» و «نمایشگاه مجازی جلوه های حضور زنان در دفاع مقدس» دسته بندی شده است.
«در حدیث دیگران»، روایت رسانه های سراسری از فعالیتهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. در این بخش، سخنان صاحب نظران در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی، شعر و ادبیات در مورد اقدامات کتابداران، کتابخانه ها و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در روزهای شیوع ویروس کرونا در چارچوب مصاحبه آمده است.
همچنین بخش «اخبار» به مرور مهم ترین اخبار مربوط به نهاد کتابخانه ها می پردازد. این بخش با گفتگوی مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد در مورد «برگزاری اولین جشنواره کتاب خوان و رسانه در آخرین سال قرن» شروع شده و در ادامه به خبرهایی چون انتشار صدمین شماره فصلنامه «تحقیقات اطلاع رسانی و کتابخانه های عمومی»، افتتاح کتابخانه عمومی شهدای اینالو شهر قره بلاغ فسا، افتتاح کتابخانه عمومی شهید علی بابایی در روستای بیشه سر بابل، بازدید معاونان نهاد کتابخانه های عمومی کشور از پروژه کتابخانه مرکزی رشت و افتتاح کتابخانه عمومی پروین اعتصامی یزد می پردازد.
بخش «فرهنگی» به مرور اخبار مهم ترین اقدامات فرهنگی انجام شده از جانب نهاد کتابخانه های عمومی می پردازد. این بخش با گزارشی از خدمات کتابخانه های مرکزی کشور با عنوان «دوران احیای کتابخانه های مرکزی با همتی مجاهدانه در راه اندازی و نگاهی نوین در عرضه خدمات» شروع می شود. در این گزارش با اشاره به رویکرد نهاد در تبدیل کتابخانه های مرکزی به مراکز فرهنگی- اجتماعی چندمنظوره با محوریت کتاب، خدمات متنوع عرضه شده در این کتابخانه ها معرفی و تبیین می شود. در ادامه این بخش گزارش برگزاری وبینار علمی- فرهنگی «مرثیه سرایی در ایران و هند»، گفتگو با نغمه مستشارنظامی، دبیر محافل ادبی کشور با عنوان «نهادینه کردن فعالیتهای ادبی در کتابخانه ها با راه اندازی محافل ادبی»، گزارش برگزاری سوگواره مجازی «ده شب، ده محفل» ویژه دهه اول ماه محرم، معرفی منابع طرح کتابخوان مهرماه ۱۳۹۹، گزارش مهم ترین اقدامات معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در سال ۱۳۹۸ آمده است.
در ادامه این شماره از ماهنامه کتاب خوان بخش تصاویر به بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از مسؤلان کشور از غرفه نهاد در نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت می پردازد.
بخش «پرونده» ماهنامه کتابخوان در این شماره به برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور ویژه هفته دفاع مقدس می پردازد. این بخش با گفتگوی مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در تشریح ویژه برنامه های هفته دفاع مقدس شروع می شود و در ادامه گزارش نشست های مجازی «از زبان نویسنده» با معرفی کتاب های «من زنده ام» توسط معصومه آباد و «گلستان یازدهم» توسط بهناز ضرابی زاده، انتشار نسخه الکترونیک ۸ مجموعه شعر عاشورایی، معرفی بسته مطالعاتی «جوهر سرخ» حاوی گلچینی از کتاب های برتر در حوزه دفاع مقدس و گزارش کرسی آزاداندیشی «زنان دفاع مقدس؛ سبک زندگی ایرانی- اسلامی» آمده است.
بخش «پژوهش و نوآوری» هم به مرور مهم ترین اخبار مربوط به این حوزه شامل «دوره های آموزشی الکترونیکی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ویژه پاییز ۱۳۹۹»، نشست مجازی «آری ما می توانیم» با محوریت گفتگو در مورد کتاب «لذت خواندن در عصر حواس پرتی»، نشست مجازی «استانداردهای کتابخانه های عمومی ایران»، سلسله سخنرانی های «اخلاق حرفه ای در کتابداری و کتابخانه های عمومی» و … می پردازد.
بخش «با نمایندگان مجلس شورای اسلامی» به مرور اخبار مربوط به پیگیری های نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور می پردازد. حسین بامیری، نایب رییس کمیسیون امور داخلی مجلس؛ امیرحسین قاضی زاده هاشمی، نایب رییس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات؛ حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد و کلات و… همچون افراد پیگیر برای رفع مشکلات قانونی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مجلس شورای اسلامی بوده اند.
بخش پایانی دومین شماره از ماهنامه کتاب خوان به تصاویری از برگزاری نمایشگاه مجازی «جلوه های حضور زنان در دفاع مقدس» می پردازد. این نمایشگاه با همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی، امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار گردید.

1399/08/05
23:20:11
5.0 / 5
1433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی