برگزاری وبینار رسول الرحمه (ص) یجمعنا در تونس

برگزاری وبینار رسول الرحمه (ص) یجمعنا در تونس

جاویدانی: وبینار ˮرسول الرحمه (ص) یجمعناˮ با همكاری رایزنی فرهنگی ایران در تونس، رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی و مركز مطالعات فلسفی و علوم انسانی مسارات تونس، برگزارشد.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این وبینار با سخنرانی حجت الاسلام محمد مهدی تسخیری، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها از ایران، شیخ محمد صلاح الدین المستاوی، کارشناس مجمع فقه اسلامی از تونس، دکتر محمد الرشید ذیبی، متفکر تونسی، دکتر شیخ نذیر نور، مفتی ایالت سومالی اتیوپی، شیخ غازی حنینی، متفکر لبنانی و دکتر مودیبو دانیون، استاد دانشگاه از مالی انجام شد.
در این جلسه، حجت الاسلام محمد مهدی تسخیری، رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام ( ص) و امام جعفر صادق ( ع) بیان کرد: برمبنای آیات قران کریم، پیامبر الگو و اسوه ای حسنه برای انسان ها است و اگر بخواهیم در زندگی فردی و اجتماعی خود، پیشوا و الگویی را انتخاب نماییم، شخصیت پیامبر ( ص)بهترین و بارزترین آنها بشمار می رود.
وی اشاره کرد: از گذشته تا کنون حاکمان بسیاری اهتمام در کشورگشایی و فتوحات بسیار داشتند اما نتوانستند قلوب انسان ها را تسخیر کنند ولی پیامبر اسلام با تاسی به اخلاق و منشی الهی توانست قلوب انس ها را تسخیر نماید و آنها را به مسیر صحیح انسانی و خداپرستی هدایت کند.
وی اشاره کرد: ما وظیفه داریم نفس خودرا آنچنانی که پیامبر دستور داده اند و روش آنرا بیان کرده اند تربیت نماییم و با اخلاق حسنه و تعامل با دیگران برمبنای منش وسیره پیامبر (ص)، بذر محبت و صلح را در قلوب آنها جای دهیم.
حجت اسلام تسخیری افزود: در عصر حاضر که اختلافات مذهبی و کوشش های دشمنان برای تفرقه افکنی بین مسلمانان رو به فزونی نهاده است بیش از پیش به اخوت، مهربانی و دوری از اختلاف نظرها نیاز داریم.
وی اتحاد مسلمانان و اجتماع حول شخصیت پیامبر اسلام را چاره مشکلات کنونی جهان اسلام بر شمرد و اشاره کرد: یکی از اشکالات اساسی جهان امروز، ظهور تفکرات افراطی همچون داعش و معرفی خود به نام اسلام می باشد در صورتیکه اسلام حقیقی به معنای صلح و امنیت و دوری از تجاوز و خونریزی است و وظیفه علمای اسلام و متفکرین و اندیشمندان مسلمان است تا اسلام حقیقی و سیاست های دشمنان در ایجاد گروه هایی همچون داعش را برای آحاد ملت ها تبیین کنند و خطرات افراطی گری را برای آنان روشن نمایند.
تسخیری با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی در عصر حاضر باید در زمینه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.. به تقویت خود بپردازند بیان داشت: یکی از ضروری ترین اقدامات برای ترویج روحیه برادری و تقریب مسلمانان، پرهیز از تفکرات نژادپرستانه و عدم اشاعه آن در جوامع اسلامی است. وی بیان داشت: مسلمانان باید در مقابل کوشش های دشمنان اسلام و برنامه های تفرقه افکنانه آنان هوشیار باشند و با رجوع به روش پیامبر اسلام ( ص) در مقابل نقشه های استکبار برای ایجاد تفرقه و تشتت در میان مسلمانان ایستادگی نمایند.
در ادامه، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس نیز در سخنانی با تبریک فرارسیدن میلاد پیامبر مهربانی ها (ص) و امام جعفر صادق ( ع) و گرامیداشت هفته وحدت، به بیان بعضی از خاصیت های بارز پیامبر اسلام برمبنای آیات قرآن پرداخت و بیان کرد: پیامبر رحمت، برگزیده مخلوقات، نجابت در رفتار، منزلت عظیم و اسوه ای بی مثال برای جهانیان است که توانست قلوب انسان های عصر جاهلیت را با روش و منش نیکو و صبر و شکیبایی فتح کند و امت اسلام را به امتی نمونه و بی مثال در جهان تبدیل نماید. پس خداوند متعال او را بعنوان مبلغ پیام اسلام و هدایتگر امت به سمت حق و حقیقت و نجات دهنده آنان از ضلالت و گمراهی انتخاب و به مقام سید المرسلین مبعوث نمود. شخصیت پیامبر اعظم ( ص) دعوت کننده ای راستین به وحدت و یکپارچگی و زندگی مسالمت آمیز برمبنای برادری، عدل و مساوات بود و توانست صلح، محبت و رحمت را بعنوان اصول اساسی دین اسلام در سراسر جهان گسترش و همیشه بر یکپارچگی مسلمانان و حمایتگری آنان از یکدیگر تاکید نماید.
ایشان سپس با اشاره به اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه و توهین به شخصیت والای نبی مکرم اسلام (ص)، آنرا اقدامی مذبوحانه و برنامه ریزی شده برای تخریب شخصیت والای پیامبر اسلام دانست و اشاره کرد: در آستانه هفته وحدت که همه مسلمانان برای رفع اختلافات و همبستگی بیشتر گرد هم آمده اند، به ناگاه اقدامی اینچنین در کشوری که مدعی آزادی بیان است رخ می دهد که با حمایت دولتمردان فرانسه نیز مواجه می شود اما از آنجائی که سنت الهی بر آن است تا نور اسلام بر عرصه گیتی گسترانیده شود و مقام والای نبی اعظم (ص) بیش از پیش شناسانده گردد، این مبادرت به اتحاد عملی هرچه بیشتر کشورهای مسلمان و اندیشمندان و علمای مسلمان در سراسر جهان تبدیل شد و بار دیگر نام محمد در کل عالم طنین انداز گردید.
فراهانی اظهار نمود: ما بعنوان مسلمان وظیفه داریم از شخصیت و هویت پیامبرمان دفاع نماییم و در مقابل هجمه های دشمنان که از شروع ظهور اسلام شروع شده است و در عصر حاضر نیز به سبب گسترش اسلام فزونی یافته است با تمام توان ایستادگی نماییم. بهترین راه مقابله با کوشش های دشمنان اسلام برای تخریب چهره اسلام و ایجاد اختلاف، اتحاد و برادری و معرفی شخصیت حقیقی پیامبر اعظم (ص) و تمسک به سنت و منش آن نبی مکرم است.
در ادمه این جلسه، سلمان رستمی، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی در سخنانی ضمن گرامیداشت سالروز ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام جعفر صادق ( ع) و نیز هفته وحدت، با اشاره به خاصیت های رفتاری پیامبر اسلام و تاثیر آن در جذب انسان ها به دین مبین اسلام اظهار داشت: برمبنای سیره و روش پیامبر، اخلاق حسنه و رفتار کریمانه مهمترین عامل گرایش انسان ها به شخصیت پیامبر و در نهایت تشرف به دین مبین اسلام بوده است و این مهم درعصر حاضر الگویی نیکو برای تعامل با دیگران و دعوت آنان به حق و حقانیت بوده و وظیفه مسلمانان است که با رفتار و منش منبعث از سیره پیامبر (ص)، اسلام حقیقی را به دیگران معرفی نموده و با احترام به عقائد آنان، روح انسانیت و نوع دوستی را در جامعه رواج دهند.
او همینطور با محکوم کردن اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه، آنرا نشانه ضعف دشمنان در مقابل حقانیت اسلام و ناتوانی آنان در مقابل موج عظیم اسلام خواهی در غرب ارزیابی و بیان کرد: به برکت پیامبر اسلام، گرایش به معنویت حقیقی و اسلام راستین در جهان افزایش یافته است که موجب ترس غربیان از این مساله شده است پس به هر طریقی اهتمام دارند مانع نفوذ اسلام در غرب شوند ولی به لطف خداوند متعال، نوراسلام بر قلوب آزادی خواهان وتشنگان حقیقت تابیده است و روز به روز نیز بر آن افزوده خواهد شد.
در ادامه وبینار، آقایان شیخ محمد صلاح الدین المستاوی، دکتر محمد الرشید ذیبی، دکتر شیخ نذیر نور، شیخ غازی حنینی و دکتر مودیبو دانیون در سخنانی به تبیین ابعاد شخصیتی پیامبر اسلام (ص) پرداخته و بر وظیفه مسلمانان در ترویج فرهنگ گفتگو با دیگران، تعامل سازنده با حق جویان، ایستادگی در مقابل ظلم دشمنان، معرفی و مقابله با فرقه های جعلی و افراطی توسعه یافته همچون داعش، تبیین نقاط افتراق بین اسلام حقیقی و جریان های سلفی گری، تلاش پیامبر اسلام برای تاسیس حکومت اسلامی و پایه ریزی بنیان های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، تقریب مذاهب اسلامی و بهره مندی از آن در زمینه تعاملات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی امت اسلامی و ضرورت هوشیاری در مقابل حرکات مذبوحانه ای همچون اقدام اخیر صورت گرفته در فرانسه تاکید نمودند.
منبع:

1399/08/14
21:30:28
5.0 / 5
980
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی