توسط انتشارات سوره مهر

زندگی نامه آیت الله روح الله كمالوند منتشر گردید

زندگی نامه آیت الله روح الله كمالوند منتشر گردید

زندگی نامه و شرح كارهای سیاسی و اجتماعی آیت الله روح الله كمالوند با قلم كامران عاروان در قالب شخصیت های مانا چاپ شد.



به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، مجموعه پژوهشی «شخصیت های مانا» با هدف ارائه الگوهای موفق، به زندگی شخصیت های نیکنامی می پردازد که در عرصه دانش، فرهنگ، سیاست و اجتماع در ایران معاصر زیسته و درگذشته اند. این مجموعه که برای عموم مخاطبان به ویژه جوانان و دانشگاهیان تهیه شده برآیند احساس ضرورتی است که در پهنه ارائه آثار دقیق و مستند از زندگانی افراد تأثیرگذار پدید آمده است. بدین جهت پژوهشگران دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری که تجربه ای در شرح حال نویسی داشتند، گروهی را با عنوان شخصیت های مانا تشکیل دادند. این گروه یکصد تن از شخصیت های مشهور یا کم آوازه معاصر را برگزید تا در مجموعه ای به شرح احوال، فعالیت ها، آرا و اندیشه ها، آثار و دیگر تکاپوهای زندگی شخصیت های مورد نظر پرداخته، آنان را به شیوه محققانه، علمی و مستند، در حدود یکصد صفحه، به مخاطبان معرفی نماید.
یکی از افراد مطرح در قرن معاصر آیت الله کمالوند است کارنامه درخشانی در کارهای سیاسی و اجتماعی دارد؛ بخش مهمی از زندگی او با وقایع آغازین انقلاب اسلامی پیوند خورده است. شاید این نزدیکی به زمان وقوع خیال محقق را آسوده سازد که تمام منابعِ رویدادها به سادگی در دسترس او قرار دارند، اما با کمی دقت و با نکته بینی می توان فهمید که در دل وقایع انقلاب اسلامی ابهامات و سوالات زیادی وجود دارد که مورخ و محقق را برای مدتی به خود مشغول خواهدنمود.
این اثر پژوهشی متکی بر روش توصیف و تحلیل تاریخی است. گاهی توصیفی است و گاهی تلفیقی از توصیف و تحلیل تا شاید قسمتی از رخدادهای در رابطه با آیت الله کمالوند روشن شود. در نگارش زندگی آیت الله کمالوند چهار موضوع دنبال شد:
۱- برخی شخصیت ها منطقه مدارند و برخی ایران مدار. چه بسیار بودند از خوانین و شیوخ و علما و تحصیل کردگان علوم جدید که تنها در منطقه آبا و اجدادی مهم و مدار تصمیم گیری بودند، همین طور برخی شخصیت ها از مرزهای ایل و طایفه و منطقه فراتر رفته و منشأ تصمیم هایی می شوند که حاصلش نه برای اندک مردمان که برای قاطبه مردم کشور تأثیرگذار بوده است. یکی از این علمای ایران مدار آیت الله روح الله کمالوند است که در دهه های ۳۰ و ۴۰ شمسی به میدان سیاست وارد شد و تأثیری جدی از خود به یادگار گذاشت.
۲- بررسی و تحلیل جایگاه تاریخی روحانیت و درک ضرورت ایجاد حوزه های علمیه در دوره پهلوی اول که آیت الله کمالوند در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده است. حضور وی در کنار سازمان دهندگان نهاد روحانیت مستقر در ایران، یعنی آیات عظام شیخ عبدالکریم حائری و سیدحسین بروجردی، و ایجاد حوزه علمیه کمالیه در خرم آباد، اهمیت ویژه ای دارد.
۳- نقش نمایندگی نهاد روحانیت که به عهده آیت الله کمالوند گذاشته شده بود تا در مذاکرات میان حکومت و روحانیت شرکت کند، به میزان قابل توجهی چشم گیر و حافظ شأن و جایگاه روحانیت بوده است.
۴- اصل پایانی شناخت جایگاه و اقدامات اجتماعی آیت الله کمالوند در منطقه غرب ایران است که خودرا پیرو شیوه های سنتی و قدیمی روحانیون نمی دانست؛ به ویژه در لرستان و بخش های پیرامونی آن، که در فقر فرهنگی و اقتصادی و مشکلات قبیله ای و اجتماعی به سر می بردند. بدین سبب دست توانمندی جهت ایجاد شرایط بهتر برای آن جامعه به شمار می رفت.
زندگی نامه و شرح کارهای سیاسی و اجتماعی آیت الله روح الله کمالوند با قلم کامران عاروان در قالب شخصیت های مانا توسط انتشارات سوره مهر چاپ شد.

5.0 / 5
1173
1399/08/25
20:57:13
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی