پنجشنبه شب؛

نویسنده نوقلم بوكر 2020 را برد

نویسنده نوقلم بوكر 2020 را برد

شاگی بین كه اولین رمان داگلاس استوارت است عنوان برنده بوكر ۲۰۲۰ را از آن خود كرد.به گزارش جاویدانی به نقل از سایت جایزه بوکر، شب پیش داگلاس استوارت برای رمان «شاگی بین» بعنوان برنده بوکر ۲۰۲۰ ارائه شد.
در مراسمی که در لندن برگزار و به صورت مستقیم از رادیو پخش می شد، نام برنده در حالی اعلام گردید که باراک اوباما و سه نویسنده قبلی بوکر شامل کازئو ایشیگورو، مارگارت آتوود و برناردین اواریستو میهمانان آن بودند.
در این برنامه مارگارت بابسی نام داگلاس استورات را بعنوان برنده سال جاری اعلام نمود و وی روی صحنه رفت تا جایزه ۵۰ هزار پوندی خویش را بگیرد و سخنرانی دریافت را انجام دهد. او همینطور یک تندیس یادبود بوکر را هم دریافت کرد.
در کنار مارگارت بابسی، لی چایلد نویسنده سرشناس، سمیر رحیم نویسنده و منتقد، لمن سیسی نویسنده و برنامه ساز و امیلی ویلسون مترجم دیگر اعضای داوری این رقابت بودند.
«شاگی بین» اولین رمان این نویسنده آمریکایی – اسکاتلندی است و بر اساس کودکی خود وی در گلاسکوی دوران تاچر در دهه ۱۹۸۰ و با مادری که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کرد، شکل گرفته است.
استوارت ۴۴ ساله این کتاب را به مادرش تقدیم کرده است. وی وقتی پسرش تنها ۱۶ سال داشت بر اثر اعتیاد به الکل جان باخت.
این نویسنده بعد از فارغ التحصیل شدن از کالج سلطنتی هنر به نیویورک رفت و بعنوان طراح مد آغاز به کار و با برندهای مشهور همکاری کرد. او نوشتن را از یک دهه پیش شروع کرد و نوشته هایش ابتدا در لیت هاب و نیویورکر منتشر شدند.
وی در مصاحبه ای اظهار داشت که کتاب «چقدر دیر بود» برنده بوکر ۱۹۹۴ نوشته جیمز کلمن بود که زندگی او را عوض کرد و او با آن کتاب توانست با مردم سرزمینش و لهجه آنها روی صفحات کاغذ آشنا شود. وی نوشتن دومین رمانش را هم به پایان برده که داستانش در گلاسکو می گذرد.
مارگارت بابسی رئیس هیات داوران از این کتاب بعنوان اثری یاد کرد که مقرر است یک اثر کلاسیک باشد، یک پرتره متحرک و غوطه ور در یک دنیای اجتماعی در هم پیچیده از مردم و ارزش هایشان.
وی اضافه کرد: این رمان داستان دلخراشی از عشق بی قید و شرط آگنس بین و شرایط سخت زندگی او به علت اعتیاد به الکل و پسر کوچکش را تصویر می کند. شوگی با مسئولیت پذیری فراتر از سنش برای نجات مادرش از دست خودش مبارزه می کند و هم زمان با احساساتش و سوال هایی درباره خودش و دیگران روبه روست. این رمان با کمال ظرافت و قدرتمندی نوشته شده و به علت ظرفیت های احساسی و عاطفی فراوانش و با توصیفات دقیقش که ناشی از دقت مشاهده وی است، سبب شده تا هیچ چیز به هدر نرود.
استوارت دومین نویسنده اسکاتلندی است که موفق به کسب این جایزه ادبی می شود. وی روز دوشنبه در یک برنامه رسمی کتابخوانی و مصاحبه حضور می یابد.
دیگر فینالیست های بوکر سال جاری شامل دایان کوک برای «بیابان جدید»، آونی دوشی برای «شکر سوخته»، برندن تیلور برای «زندگی واقعی»، تسیتسی دانگارمبگا برای رمان «پیکر سزاوار سوگواری» و مازا منگیستی برای «شاه سایه» هر یک ۲۵۰۰ پوند دریافت می کنند.


منبع:

1399/08/30
22:38:34
5.0 / 5
850
تگهای خبر: زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
جاویدانی