مصاحبه رایزن فرهنگی با نشریه گیون در اتیوپی؛

ایران در حال ساخت تمدنی مبتنی بر اسلامیت و عقلانیت است

ایران در حال ساخت تمدنی مبتنی بر اسلامیت و عقلانیت است

جاویدانی: سلمان رستمی در گفت و گو با نشریه گیون امهریک زبان نسبت به تشریح کارهای رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی اقدام نمود. او همین طور از تمدن سازی جمهوری اسلامی ایران گفت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، سلمان رستمی، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی، در گفت و گو با نشریه امهریک زبان «گیون» در این کشور به شرح کارهای رایزنی فرهنگی همچون برگزاری کلاس های زبان و ادبیات فارسی، دوره های ایرانشناسی، برگزاری دوره های حمایتی از اشتغال زنان مانند کلاس های خیاطی و قالی بافی، چاپ و نشر کتاب از زبان فارسی به امهریک، برگزاری گفت وگوهای دینی میان اسلام و مسیحیت، برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری، نمایش فیلم های ایرانی در تلویزیون اتیوپی، اجرای برنامه های رادیویی، برگزاری برنامه شب شعر در مناسبت های مختلف و… پرداخت.
رستمی در بخش دیگری از این گفت و گو به تحلیل و بررسی مشترکات فرهنگی و دینی میان دو کشور پرداخت و وجود لغات مشترک بسیار بین زبان های فارسی و امهریک را یکی از وجوه این اشتراکات دانست. وی ایران را کشوری دارای تنوع گسترده زبانی و قومی دانست که در آن همه اقوام و قومیت ها با دارا بودن هر زبان، مذهب و عقیده ای در کنار یکدیگر با کمال احترام و برادری زندگی می کنند و این مورد نیز یکی از شباهت های میان دو ملت ایران و اتیوپی است.
رستمی در ادامه این مصاحبه نسبت به معرفی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته پرداخت و اینکه جمهوری اسلامی ایران در حال تمدن سازی نوینی مبتنی بر اسلامیت و ایرانیت در کشور است و این تمدن جریان تمدنی اسلام را از عصر نبوی (ص) به تمدنی جمهوری اسلامی ایران متصل کرده است. وی انقلاب اسلامی ایران را تشبیه به موجودی زنده کرد که با اراده و انعطافی که داراست در حال تصحیح خطاها و یافتن راهکارهای جدید در تمامی عرصه های مختلف است و به همین جهت راه های موفقیت را طی کرده و در این راه تجربیات زیادی را نیز بدست آورده است.
رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی در ادامه به مهمترین ظرفیت امیدبخش کشورمان که نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است، اشاره نمود. به باور او دلیل این توسعه در نیروی انسانی سرمایه گذاری چهل ساله جمهوری اسلامی ایران در این حوزه می باشد هم اکنون توسعه آموزش عالی، نسبت فارغ التحصیلان در مقاطع تحصلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری و نرخ مقالات چاپ شده ISI، نرخ باسوادی، نسبت فاکتورهای ورودی دختران به دانشگاه و پذیرش مسئولیت های مدیریتی توسط زنان، پیشرفت در حوزه تکنولوژی های جدید مانند انرژی هسته ای، نانو فناوری، صنعت نفت و گاز، پزشکی و داروسازی و… جمهوری اسلامی ایران را جز کشورهای دارای توان بالا و توسعه یافته قرار داده است و همه این موارد از همین سرمایه گذاری بر روی نیروی انسانی با ایمان و متخصص است. هم اکنون مدیران جوان در کشورمان، مشغول فعالیت هستند و شاخص جوانگرایی در جمهوری اسلامی بسیار مورد توجه بوده و به آن اهتمام بسیاری زیادی وجود دارد.
در ادامه این مصاحبه همین طور به رویکردهای فرهنگی و تمدنی کشورمان در اتیوپی و راه های توسعه این همکاری اشاره شد و اینکه بمنظور نگاه راهبردی فعالیت فرهنگی میان دو دولت ایران و اتیوپی، کشورمان در حال پیگیری انعقاد برنامه مبادلات فرهنگ و هنری با دولت اتیوپی است، تا از این رهگذر بتوان نسبت استفاده از پتانسیل موجود میان دو کشور بهره بیشتری برد.


منبع:

5.0 / 5
729
1399/09/16
13:46:18
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاویدانی