امضای تفاهم نامه میان ستاد امر به معروف كشور و جمعیت هلال احمر

امضای تفاهم نامه میان ستاد امر به معروف كشور و جمعیت هلال احمر

نشست مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر با جمعیت هلال احمر کشور بمنظور امضای تفاهمنامه همکاری بامداد امروز در محل ساختمان صلح اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله کاظم صدیقی -رییس ستاد امر به معروف- حجت الاسلام جلیل محبی -دبیر ستاد- حجت الاسلام معزی -معاون نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر - و تعدادی از معاونان و مدیران ستاد امر به معروف و جمعیت هلال احمر در این جلسه حضور بهم رساندند.

امر به معروف و نهی از منکر یک ظرف اجتماعی است
حجت الاسلام جلیل محبی در ابتدای این جلسه اظهار نمود: نقطه اشتراک ستاد امر به معروف و جمعیت هلال احمر استفاده از نیروی مردمی و وظیفه مردم در قبال یکدیگر است.
وی ادامه داد: در دوره جدید و به ریاست آیت الله صدیقی رویکرد ستاد ترغیب و تشویق مردم برای مشارکت در امر به معروف و توسعه مفهوم معروف و منکر است که کمک رسانی و امور خیریه را هم شامل می شود.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: مادر ستاد معاونت اجتماعی و مطالبه گری را ایجاد کردیم که تا امروز از لحاظ اجتماعی و ارتباط با مردم بیشترین فعالیترا داشته است که سبب گسترش کارهای خیریه شده که همان امر به معروف و نهی از منکر است.
محبی افزود: امر به معروف و نهی از منکر یک ظرف اجتماعی است که می تواند همه اقداماتی که در کشورهای غربی و توسعه یافته انجام می شود را تحت پوشش قرار دهد.

خدمت به مردم مهمترین مسئله است
در ادامه نشست، آیت الله صدیقی با ابراز خوشی نسبت به این همکاری مشترک اظهار نمود: ما وظیفه داریم که از سیل زده ها، زلزله زده ها دادرسی نماییم در گرفتاری ها یار مردم باشیم و در صحنه حاضر شویم تا بتوانیم در امتداد اجرای وظایف بندگی، انس الهی و اجتماعی داشته باشیم.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به اینکه آیه کریمه «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله» همیشه مورد توجه امام خمینی (ره) بوده است، اشاره کرد: خداوند به هر چه امر کرده معروف و از هر چه نهی کرده منکر است. انسان برای رسالت الهی همیشه باید ناظر بر صحنه و بالنده باشد. البته این حسن فعلی کافی نیست بلکه انگیزه تعیین کننده است و انگیزه باید کار برای خدا باشد، در راه خدا باشد و حرکتش به سمت حرکت ربوبی باشد و انسان همیشه سالک الی الله باشد.
وی ادامه داد: در بین اوامر الهی و همه دستورات اجتماعی و سیاسی و فردی و خانوادگی هست و خداوند به وسعت زندگی ما برنامه داده است. در بین همه این برنامه های جان افزا مسئله خدمت به مردم حرف اول را می زند.
امام جمعه موقت تهران اشاره کرد: مجموعه بشر عائله خداوند هستند، خداوند پیغمبرش را به سمت ما فرستاد که طبیب ما باشد. پیغمبر ما در بین پیغمبران از همه مردمی تر بود. خدمت انسان را مردمی می کند در صورتیکه ترئس و ریاست طلبی و پشت میز نشینی انسان را از خدا دور می کند. امام (ره) می فرمود که به من خدمت گزار بگویید بهتر از این است که رهبر بگویید.
ایشان سپس اظهار نمود: خدمت به مردم نه با گزارش گرفتن، بلکه با میان مردم رفتن و مریض تب دار را با دست لمس کردن و حس کردن درد مردم میسر می شود. دستور امام علی (ع) به مالک اشتر این است که هم رحمت و هم محبت را نسبت به مردم ابراز بدارد و حتی کافر را هم دوست داشته باشد.
آیت الله صدیقی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: امر به معروف و نهی از منکر عمومیت دادن به وظیفه ذاتی انسان است تا رحمت را در جامعه بگسترد و جامعه را از منکرات مصون بدارد.

قوام شریعت به امر به امر به معروف و نهی از منکر است
همین طور حجت الاسلام معزی -نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر - و میزبان این جلسه ضمن خوشامدگویی به مهمانان اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با احیای دین در این سرزمین امر به معروف و نهی از منکر هم که فراموش شده بود احیا شد.
وی ادامه داد: در اسلام هر ارزشی مشهور است و هر ضد ارزشی منکر است. کوشش برای برقراری ارزش ها در همه ابعاد و کوشش برای زدودن جامعه از همه ناپاکی ها مصداق امر به معروف و نهی از منکر است.
نماینده ولی فقیه در هلال احمر افزود: امر به معروف و نهی از منکر فقط لفظ و کلام نیست، بلکه عمل به برنامه ریزی و حساب و کتاب برای تحقق ارزش هاست.
وی ادامه داد: امیر المومنین (ع) فرموده اند که قوام شریعت به امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف از جهاد برتر است به جهت اینکه جهاد موانع را از سر راه بر میدارد اما امر به معروف و نهی از منکر امر تحقیقی است.
حجت الاسلام معزی گفت: هلال احمر یک جمعیت خیریه غیرانتفاعی و مردمی بین المللی است که نزدیک به صد سال است که در کشور بوده و با بیش از ۱۹۰ نهاد بین المللی ارتباط دارد. هدف هلال احمر کاهش آلام مردم و افزایش سلامت روح و جسم آنها است که این خود مصداق بزرگ امر به مشهور است.
وی ادامه داد: هلال احمر از نظر اداری یک جمعیت ۱۰ هزار نفره است اما از نظر داوطلب میلیون ها نفر عضو دارد. ما در این سازمان تلاش میکنیم که کرامت انسان ها حفظ بشود که این خود یک معروف دیگر است.
او در آخر اظهار داشت: شورای امر به معروف در همه دفاتر هلال احمر در سراسر کشور تشکیل شده و نمایندگان ستاد در همه این دفاتر حضور دارند. برای ما افتخاراست که بتوانیم برای تحقق کامل امر به معروف و نهی از منکر تلاش نماییم.

امضای تفاهمنامه همکاریهای مشترک
در انتهای این جلسه تفاهمنامه همکاریهای مشترک به امضای آیت الله صدیقی و حجت الاسلام معزی رسید. مطابق متن این تفاهمنامه قرار شد که ستاد امر به معروف ظرفیت نیروهای جهادی خودرا در اختیار سازمان هلال احمر بگذارد تا در امر کمک رسانی و امداد رسانی به کمک جمعیت بیایند. همین طور قرار شد که جمعیت هلال احمر بمنظور احیای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر زمینه های عضویت بدنه ۲ میلیون نفری نیروهای داوطلب و امداد گر خود در گروه های جهادی ستاد و ثبت نام در سامانه «امین» بمنظور تربیت نیروهای متخصص در گروه های تخصصی داوطلب را فراهم آورد.
همچنین در این جلسه احکام اعضای جدید شورای امر به معروف و نهی از منکر جمعیت هلال احمر توسط رئیس و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور اعطا شد. علاوه بر معاونان و مدیران دو نهاد، اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر همه دفاتر استانی جمعیت هلال احمر نیز به صورت برخط در این نشست حاضر بودند که شرح وظایف و رویکرد آنها نیز در انتهای نشست توسط حجت الاسلام میرزایی معاون اجتماعی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور برای آنها تبیین شد.
منبع:

1399/09/26
13:39:14
5.0 / 5
920
تگهای خبر: احیا , زندگی , سلامت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاویدانی