همگام با مساجد

توزیع بسته های یلدایی همزمان با میلاد حضرت زینب(س)

توزیع بسته های یلدایی همزمان با میلاد حضرت زینب(س)

همزمان با میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار که سال جاری مصادف با شب یلدا خواهد بود یکی از مساجد فعال در شهر تهران در یک حرکت جهادی مبادرت به تهیه ۱۰۰ بسته یلدایی برای خانواده های تحت پوشش خود کرده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، اساس دین اسلام بر اجتماعی بودن قرار گرفته است تا انسان را از زندگی فردی و عزلت برهاند. به همین جهت می بینیم اسلام عزلت و تنهایی همراه با راز و نیاز اعتکاف را هم در بین جمع، آن هم در مسجد جامع مورد سفارش قرار می دهد.
از طرف دیگر، با نمایش همبستگی و پیوستگی مسلمانان در مسجد، همدلی و همراهی آنان همه روزه اعلام می گردد. همینطور مسجد عامل مهمی برای آشنایی با مؤمنین و اطلاع از حال یکدیگر و کمک در وقت نیاز و دعا در وقت گرفتاری یکدیگر می باشد.
ضمنا مسجد پایگاهی نیرومند در جهت انفاق و خیرات در راه خدا و مرتفع ساختن نیاز نیازمندان و مرکز مبارزه با ظلم حاکمان جور و انسجام نیرو و امکانات به منظور تداوم مبارزات و حفظ دستاوردها و پیروزی ها به شمار می رفته و می رود.
امام رضا(ع) می فرماید: «إِنَّمَا جُعِلَتِ الْجَمَاعَةُ لِئَلَّا یَکُونَ الْإِخْلَاصُ وَ التَّوْحِیدُ وَ الْإِسْلَامُ وَ الْعِبَادَةُ لِلَّهِ إِلَّا ظَاهِراً مَکْشُوفاً مَشْهُوداً لِأَنَّ فِی إِظْهَارِهِ حُجَّةً عَلَی أَهْلِ الشَّرْقِ وَ الْغَرْبِ لِلَّهِ وَحْدَهُ وَ لِیَکُونَ الْمُنَافِقُ وَ الْمُسْتَخِفُّ مُؤَدِّیاً لِمَا أَقَرَّ بِهِ یُظْهِرُ الْإِسْلَامَ وَ الْمُرَاقَبَةَ وَ لِیَکُونَ شَهَادَاتُ النَّاسِ بِالْإِسْلَامِ بَعْضِهِمْ لِبَعْضٍ جَائِزَةً مُمْکِنَةً مَعَ مَا فِیهِ مِنَ الْمُسَاعَدَةِ عَلَی الْبِرِّ وَ التَّقْوَی وَ الزَّجْرِ عَنْ کَثِیرٍ مِنْ مَعَاصِی اللَّهِ عَزَّ وَ جَل؛ [۷] [نماز] جماعت بدان جهت مقرر شده است تا اخلاص، توحید، اسلام و پرستش خدا همگی ظاهر، آشکار و مشهود باشند؛ چونکه در آشکار کردن این امور، حجت خدای یگانه بر اهل خاور و باختر موجود می باشد. همینطور [به خاطر آن باید احکام اسلام آشکارا عملی شود و بر انجام آن مراقبت کنند] تا منافق و سست دین هم آنچه را [به زبان] بدان اقرار کرده است، به جای آورد و اسلام و مراقبت بر آنرا اظهار کند. و برای آنکه گواهی دادن مردمان به مسلمانی یکدیگر، روا و ممکن باشد. همینطور مساعدت در نیکوکاری و تقوا و پیشگیری از خیلی از نافرمانی های خداوند عزیز و جلیل [با حضور در نماز جماعت محقق می شود].»
ازاین رو با عنایت به این سخن گهربار، کارهایی مانند جمع آوری کمک برای نیازمندان، پرداخت وام، اعطای خدمات درمانی، اقدامات برای تسهیل ازدواج جوانان، برنامه ریزی برای عیادت و سرکشی از بیماران مخصوصاً بیماران اهل مسجد و اموری از این قبیل، همگی از مصادیق تعاون بر «برّ و تقوا» است.
ازاین رو مسجد در کنار کارکرد عبادی خود می تواند کارکردهای اجتماعی را در همه زمان ها و شریط داشته باشد، روزگاری در تاریخ این کشور مساجد سنگر مبارزین انقلابی بود و بعد از آن پایگاه کمک های مردمی و بسیج رزمندگان به جبهه های نبرد شد، اما مسجد بار دیگر کارکرد خویش را به جامعه نشان داد.
ازاین رو به سراغ یکی از مساجد فعال در تهران که کارهای جهادی زیادی را در مقابله با کرونا و سایر اتفاقات اجتماعی در این ایام داشته است رفتیم.
حجت الاسلام سید ابراهیم چوب چیان امام جماعت مسجد سیدالشهدا نازی آباد در مورد اقدامات این مسجد از زمان شیوع ویروس کرونا تابحال به ایسنا اظهار داشت: از آنجایی که در زمان انتخابات مجلس مسجد سید الشهدا یکی از حوزه های انتخابیه بود تا برگرداندن مسجد به شکل اول قدری زمان برد اما بلافاصله بعد از آنکه مسجد به حالت اول بازگشت حدودا از نیمه اسفندماه کار عملیاتی را با کمک گروه های جهادی بسیج مسجد آغاز کردیم.
وی افزود: در ابتدا سه تانکر بزرگ مواد ضدعفونی کننده تهیه و در مقابل مسجد مستقر کردیم که هم موادضدعفونی کننده بین مردم توزیع و هم معابر پرتردد و خیابان ها را به صورت چرخشی ضدعفونی کردیم. در این بخش نزدیک به 1000 لیتر مواد ضدعفونی کننده از نیمه اسفندماه تا نیمه شعبان بین خانه های محدوده مسجد و بین مردم توزیع کردیم.
امام جماعت مسجد سیدالشهدا خاطرنشان کرد: بعد از اتمام ضدعفونی معابر و خیابان ها و توزیع محلول بین خانه ها به سراغ غربالگری خانواده های حوزه استحفاظی مسجد رفتیم تا یک بانک اطلاعاتی کامل از خانواده های محل و مشکلات آنها داشته باشیم. برپایه این اطلاعات خانواده ها از نظر اقتصادی، وضعیت سلامت و شرایط کاری دسته بندی شدند. باتوجه به این اطلاعات تمام کمک های ما از روزهای ابتدایی تا به امروز شکل گرفته است.
حجت الاسلام چوب چیان تصریح کرد: هم اکنون هم تانکر محلول ضدعفونی در مقابل مسجد مستقر است و مردم می توانند هراندازه محلول نیاز دارند استفاده کنند، ضمنا با تعاملی که با یکی از شرکتهای مواد غذایی داشتیم، توانستیم بطری هایی هم از این شرکت به صورت مجانی دریافت نماییم تا بطری های محلول به سادگی بین مردم توزیع شود.
وی ادامه داد: باتوجه به مراسم های نیمه شعبان، ماه رمضان و دیگر اعیاد هم تلاش کردیم در جهت بالا رفتن روحیه مردم و رفع دلتنگی آنها به جهت اینکه نمی توانند در جشن ها شرکت نمایند همزمان با کار ضدعفونی معابر و خیابان ها گروه های سرود و کاروان های شادی را هم در مسیرها داشته باشیم تا مردم از داخل خانه های خود از جشن خیابانی استفاده کنند.
امام جماعت مسجد سیدالشهدا بیان نمود: در طول این دوره انتشار کرونا به مناسبت های مختلف در ۱۰ نوبت پخت و توزیع گوشت گرم و گوسفندی را داشتیم. همینطور علاوه بر بسته های معیشتی در روزهای شروع سال تحصیلی هم بسته های لوازم التحریر، کیف، کفش و حتی تبلت برای دانش آموزان تهیه کرده ایم.
حجت الاسلام چوب چیان اشاره کرد: در روزهای کرونا باتوجه به غربالگری که پیش از این از خانواده های محله داشتیم به سراغ رفع مشکلات مالی خانواده هایی رفتیم که در این ایام سرپرست خانواده بیکار شده یا با مشکلات اقتصادی روبرو شده اند. همینطور با اطلاعاتی که از کسبه بدست آوردیم کسانی که حساب دفتری داشتند و مدت زیادی بود تسویه نکرده بودند، این حساب ها را پرداخت کرده و حتی در این میان بعضی از افرادی که گرفتار بیمار اعتیاد بودند در کمپ های ترک اعتیاد مستقر کردیم.
وی ضمن اشاره به تعامل مسجد سیدالشهدا با مسجد الرضا محله نازی آباد اظهار نمود: سعی کردیم با تعامل دو مسجد به رفع نیازهای مردم محله بپردازیم. ازاین رو هر کسی در محدوده این دو مسجد هرنوع تقاضایی را داشته تلاش کردیم تا حد توان برطرف نماییم، البته باتوجه به تعطیلی مساجد راه ارتباطی مردم با مسجد کم شده است اما با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی اهالی محله را در جریان اقدامات خود قرار دادیم.
امام جماعت مسجد سیدالشهدا افزود: تمام کمک های این مسجد باتوجه به لیستی که از خانواده های محله تهیه شده است برپایه وضعیت معیشتی خانوارها پرداخت می شود. درواقع در میان ۱۰۰ خانوار تحت تکلف یک عدالت توزیع را در دستور کار قرار دادیم.
حجت الاسلام چوب چیان اظهار داشت: در یک اقدام خیرخواهانه با درمانگاهی که در پشت مسجد قرار دارد و پایلوت مبارزه با کرونا در منطقه بشمار می رود تعامل کردیم تا بیماران بتوانند به این مرکز رجوع کنند و در عین حال این مرکز درمانی در هزینه ها و خدمات رسانی نهایت همکاری را با ما داشته باشد. خوشبختانه در این بخش هم خدمات خوب پزشکی و عرضه دارو مجانی را هم داریم.
وی افزود: تمام افراد تحت پوشش مسجد هر زمان که درخواست بدهند نان مجانی در اختیار آنها قرار می گیرد. همینطور در تعاملی که با میدان تره بار محله داریم به بعضی از خانواده ها هم پیاز و سیب زمینی مجانی تحویل داده می شود.
امام جماعت مسجد سیدالشهدا ضمن اشاره به بسته بندی لباس «گان» برای بیمارستان ها بعنوان دیگر اقدام این مسجد اظهار داشت: علاوه بر کمک به بیمارستان ها تلاش کردیم در تمام املاکی که متعلق به مسجد است و تحت اجاره است تخفیفات خوبی را در نظر بگیریم. ازاین رو اجاره بهای مستاجرین که از اسفندماه ۹۸ تا خرداد ۹۹ در ملک های مسجد بودند نیم بهاء دریافت شد. همینطور با مستاجرین جدید هم زیر قیمت بازار قرارداد منعقد و حتی برای کسانی که قرارداد خویش را تمدید کردند زیر ۲۵ درصد افزایشی که دولت اعلام نمود محاسبه کردیم.
حجت الاسلام چوب چیان تصریح کرد: همزمان با میلاد حضرت رسول اکرم(ص) از آنجایی که امکان حضور علاقمندان در مسجد برای برگزاری جشن وجود نداشت ۱۵۰ بسته شامل شکلات، شاخ گل، کارت هدیه نقدی و... را تهیه و در میان خانوارهای محله توزیع کردیم.
وی ضمن اشاره به ویژه برنامه این مسجد برای روز میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار اظهار داشت: از زمانی که برای این روز عزیز که همزمان با شب یلدا است برنامه ریزی و نیت کردیم؛ کمک های مردمی برای ما ارسال شده است. به همین دلیل مقرر است برای این جشن بسته های شامل شیرینی، میوه، ماسک، غذای گرم و یک دعای منقوش به چهره شهید حاج قاسم سلیمانی و فخری زاده را بین ۱۰۰ خانواده توزیع نماییم.
امام جماعت مسجد سیدالشهدا خاطرنشان کرد: هم اکنون هم همچنان گروه های بسیجی مسجد، ماسک مجانی در اختیار مردم قرار می دهند و چنانچه خانواده ای فرد مبتلا داشته باشد منزل آنها ضدعفونی و فرد مبتلا به بیمارستان منتقل می شود. البته اگر بیمارانی نیازمند قرنطینه در خانه باشند مایحتاج آنها از جانب گروه های جهادی مسجد تهیه و برای آنها ارسال می شود.
حجت الاسلام چوب چیان در مورد کمک های مردمی و ارتباط آنها با مسجد در این ایام اظهار داشت: خوشبختانه مردم در این دوران بعد از مشاهده خدمات مسجد کمک های مادی و معنوی زیادی داشتند. برای نمونه در روزهای محرم و صفر کسانی که سفره های نذری برای عزای سیدالشهدا برپا می کردند سال جاری به سبب محدودیت ها مبالغ موردنظر را در اختیار مسجد قرار دادند تا به نیازمندان برسانیم. ازاین رو می توان گفت در این محدودیت های کرونایی چهره های جدیدی به صف خیرین مسجد اضافه شدند.منبع:

5.0 / 5
972
1399/10/01
18:26:32
تگهای خبر: بازار , خدمات , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی