فراخوانی برای بازآفرینی تراثی مهدوی

فراخوانی برای بازآفرینی تراثی مهدوی

فراخوانی برای دعوت از پژوهشگران و نویسندگان به منظور بازآفرینی تراثی مهدوی منتشر گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، در این فراخوان آمده است: «کتاب جمکران» در آستانه سال ۱۴۰۰ مهدوی، به دنبال تقویت و گسترش فرهنگ احیا و بازنویسی مکتوبات تراثی اسلامی و مهدوی است.
«کتب تراثی» اصطلاحا به مکتوبات پیشینیان گفته می شود که جایگاه ارزشی و کاربری آنها تا امروز ادامه دارد و به تعبیری میراث مکتوب هر تمدن است. احیای تراث و کتاب های پرارزش اسلامی از نخستین رسالت های تعریف شده انتشارات «کتاب جمکران» بویژه در حوزه فرهنگ مهدویت بوده است. این مرکز در طول سه دهه حیات خویش آثار ارزشمندی همچون: کفایةُ الأثَر فِی النَّص عَلَی الأئمّة الإثنی عَشَر، عرف الوردی، عبقری الحسان، نجم الثاقب، و... را احیا کرده است. گام جدید مرکز پژوهش و امور محتوایی انتشارات کتاب جمکران تلخیص و بازنویسی تراث با قلم و فضای امروزی است.
حجت الاسلام علی اکبر صمدی مدیر مرکز پژوهش و امور محتوایی کتاب جمکران در اینباره اظهار داشت: یکی از نکات خاصی که مقام معظم رهبری درباره تولید کتاب فرموده اند این است که «خیلی از کتاب ها هست که در قدیم چاپ شده، ولی ما هم اکنون از آنها هیچ نشانه ای نمی بینیم و در دست مردم نیست. این ها را باید احیا کنند؛ البته مواردی که خوب و مناسب است» ازاین رو و بنا به سیاست های کلان این مجموعه و همینطور تاکید علمای فرهیخته همچون مرحوم آیت الله مومن به مسئولین «کتاب جمکران»، تلخیص و بازنویسی آثاری که نیاز امروز خوانندگان است، در دست اقدام قرار گرفت. در این راستا کتاب «و این گونه است زینب» که تخلیص کتاب پرارزش «خصائص زینبیه» است و همینطور تخلیص النجم الثاقب با نام «خورشید غائب» به قلم حضرت آیت الله استادی همچون آثاری است که به دست علاقه مندان رسیده است.
او بازنویسی و تلخیص عبقری الحسان، همینطور فصل امام مهدی (عج) کتاب شریف «منتهی الامال» از شیخ عباس قمی، هم بازنویسی ترجمه «المقنع فی الغیبه» تالیف سیدمرتضی علم الهدی را از دیگر اقدامات این مجموعه برشمرد.
صمدی از همه علاقه مندان و صاحبان قلم برای نگارش آثار مهدوی در موضوعات مختلف، همینطور تلخیص، بازنویسی و بازآفرینی میراث مکتوب شیعه خصوصا در عرصه مهدویت دعوت به همکاری کرد.
نویسندگانی که در عرصه های مختلف مهدوی قلم زده اند می توانند با مرکز پژوهش و امور محتوایی جمکران تماس بگیرند.
منبع:

1399/10/06
01:45:03
0.0 / 5
936
تگهای خبر: احیا , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی