ادبیات نزد افلاطون بررسی می شود

ادبیات نزد افلاطون بررسی می شود

جاویدانی: نشست نقد کتاب «ادبیات نزد افلاطون» نوشته غلامرضا اصفهانی انجام می شود.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، نشست هفتگی شهرکتاب در روز سه شنبه (۳۰ دی) ساعت ۱۱ بامداد به نقد و بررسی کتاب «ادبیات نزد افلاطون» اختصاص دارد که با حضور میثم محمدامینی، شروین مقیمی، حامد روشنی راد و غلامرضا اصفهانی به صورت مجازی برگزار می گردد.
علاقه مندان می توانند نشست نقد و بررسی کتاب «ادبیات نزد افلاطون» را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به آدرس ketabofarhang و تلگرام این مرکز به آدرس bookcitycc پیگیری کنند.
همین طور در خبر برگزاری این جلسه عنوان شده است: سیر قهقراییِ نزول آثار ادبی در روزگارِ معاصر، فروماندن متخصصان از ارزش گذاری میان اثر ادبیِ مایه ور و کم مایه، و تکثر رو به بی نهایتِ نظریه ها و رهیافت های ادبی، خبر از نوعی سرخوردگی از امکانِ شناختِ ادبیات در تمامیتِ آنرا می دهد. چنین وضعیتی به همان اندازه که از طرحِ پرسشِ «ادبیات چیست؟» کناره می گیرد اهمیتِ پیش کشیدنِ آنرا نیز فرایاد می آورد. علم بلاغت در قلمرو اسلام و دانش سخنوری در یونان و روم باستان از یک سوی، و رشته هایی همچون زبان شناسی، نقد ادبی، و حتی نظریه‌ی ادبیات از سویِ دیگر، از آن جهت که خودرا عهده دارِ شناخت حوزه هایی جزئی از کلیت ادبیات ساخته اند، و یا پای در متافیزیک هایی جزمی استوار کرده اند، خصوصاً در عصرِ پایانِ متافیزیک ها، راهی به طرح و صورت بندیِ پرسشِ پیش گفته نمی برند. برای طرح این پرسش، باید توأمان از جریان های غالب فلسفی و ادبیِ سده‌ی معاصر چشم برداریم و ریشه هایِ فلسفه و ادبیات را، در سپیده دمِ فلسفه یعنی در یونان باستان، و ذیل مفاهیم کلیِ فیلوسوفیا و پویسیس، جست وجو کنیم؛ چونکه بازگشت به سرآغازها تنها راهِ برون رفت از بن بست هایِ فکری-فلسفی است. اولین گام برایِ این اقدامِ خطیر بازخوانی و تحلیلِ دیالوگ هایِ افلاطونی است و ادبیات نزد افلاطون عنوانی است که برایِ معرفی پژوهشی از این دست برگزیده شده است.
کتاب «ادبیات نزد افلاطون» نوشته غلامرضا اصفهانی اخیرا توسط انتشارات فاطمی انتشار یافته است. این کتاب حاصل نزدیک به یک دهه پژوهش های نویسنده درباره دیالوگ های افلاطونی با محوریت چیستی ادبیات نزد افلاطون است و به همین جهت این اثر را فقط درآمدی کوتاه بر نگرگاه افلاطونی به ادبیات می خواند که به دنبال خوانش چهار دیالوگ گرگیاس، جمهوری، ضیافت، و فایدروس افلاطون، بر آنست راهی به طرح فلسفی افلاطون درباره ادبیات باز کند.




منبع:

1399/10/25
13:31:20
0.0 / 5
1043
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب , متخصص , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی