رئیس جامعه المصطفی تصریح كرد:

نوگرایی آیت الله مصباح یزدی در عرصه علوم اسلامی

نوگرایی آیت الله مصباح یزدی در عرصه علوم اسلامی

قم رئیس جامعه المصطفی العالمیه اظهارکرد: آیت الله مصباح یزدی با نوگرایی علمی، جریان علمی قوی در حوزه سامان داد.


حجت الاسلام والمسلمین عباسی، امروز در آیین نکوداشت آیت الله مصباح یزدی(ره) در مجتمع امام خمینی(ره) که به صورت برخط و حضوری برگزار شد، اظهار داشت: آیت الله مصباح یزدی توفیقات گوناگونی داشتند. دانشمندی که میان ابعاد مختلف، توفیق تجمیع داشت. هم آثار علمی فراوان و موثر از خود به جای گذاشت و هم شاگردان گوناگونی در عرصه های مختلف پرورش دادند که جامعه علمی ما از وجود آنها بهره مند هستند.
وی ادامه داد: تاسیس مراکز علمی مهم و موثر و نقش آفرین در عرصه کشور و جهان از توفیقات بزرگ الهی به آیت الله مصباح یزدی بود. جریان سازی علمی و فکری از دیگر فعالیتهای خاص آیت الله مصباح یزدی بود. ایشان جریان علمی فاخر را ساماندهی و هدایت کرد که توانست این جریان را در بدنه حوزه تولید کرده و به پیشروی کند.
رئیس جامعه المصطفی اظهارکرد: جنبه و بعد دیگر شخصیتی آیت الله مصباح یزدی، نقش آفرینی و اثرگذاری اجتماعی ایشان است. آیت الله مصباح یزدی در جهت فعالیتهای منقطع از اجتماع فعالیت نداشت. بویژه در دهه های اخیر با احساس مسئولیتی که نسبت به مسایل اجتماعی و فرهنگی داشت حضور تعیین کننده و موثری در عرصه های اجتماعی داشت.
وی اظهار داشت: ایشان اوایل انقلاب اسلامی به علت گستردگی مباحث چپ گرایی در جهان و به تبع کشور ما یک مسئله مهم بود و ایشان به این مورد بموقع ورود کرد. این ورود هم عالمانه و دقیق بود. در این روزگار هم ایشان تلاش وافری برای توسعه قلمروی علمی حوزه های علمیه داشت. یکی از خصوصیت های حوزه علمیه قم در مقایسه با قبل از انقلاب و همینطور سایر حوزه های علمیه جهان دارد، توسعه ای است که در قلمروی علوم در این عرصه وجود دارد.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی خاطرنشان کرد: بطور قطع یکی از نقش آفرینان و پیشگامان توسعه این قلمرو، شخص آیت الله مصباح یزدی بود. ایشان با رویکرد نقادانه و علمی و با ملاحظه همه چارچوب های علمی در این حوزه ورود کرد که افق جدیدی برای حوزه علمیه به خصوص حوزه علمیه قم باز کرده است.
وی ادامه داد: ایشان در هر عرصه ای که احساس تکلیف می کرد، بدون هیچ ملاحظه و بهانه ای حضور می یافت. در رساندن پیام های فکری و فرهنگی و الهی چیزی جز خداوند متعال را در نظر نمی گرفتند و اهل محاسبه گری و مصلحت سنجی نبودند.
رئیس جامعه المصطفی اظهارکرد: آشنایی ایشان با اندیشه های دنیای جدید از خصوصیت های خاص ایشان بود. شخصیت علمی ایشان در این حوزه بسیار ممتاز بود. ایشان انسانی عمیق بود که با تحولات دنیای جدید آشنا بود و بنابراین توانست فضای خاصی که می خواست در این حوزه فعالیت کند را باز می کرد.
وی اظهار داشت: مجموعه موسسه امام خمینی(ره) امروزه به یک پایگاه علمی بین المللی تبدیل شده است. ایشان از قبل از انقلاب در سفرهای خود در خارج از کشور آشنایی خاصی با مراکز علمی و دانشگاهی دنیا داشت. بعد از انقلاب هم ایشان اقدام بدیعی در حوزه علمیه سامان داد و آن هم اعزام طلاب به دانشگاه های خارج از کشور در عرصه های مختلف علمی بود که امروز از خیلی از این شخصیت ها بهره مند هستیم.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی عباسی خاطرنشان کرد: خیلی از آثار علمی ایشان امروز به متون علمی حوزه تبدیل شده است و پایه های علمی و تحقیقی بسیاری هم برای پژوهشگران ما بنیان نهادند. شخصیت ایشان شخصیت جامع و ذوابعاد بود و خداوند متعال این خصوصیت ها را در این وجود مبارک قرارداد.1399/10/26
12:15:50
0.0 / 5
946
تگهای خبر: دانشگاه , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی