در دومین نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی كتاب تهران مطرح شد

ثبت نام ۱۷۳۲ ناشر

ثبت نام ۱۷۳۲ ناشر

به گزارش جاویدانی دهقانکار در دومین نشست خبری اولین نمایشگاه مجازی اظهار داشت: حدود ۱۷۳۲ ناشر داخلی در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ثبت نام کردند. مدیرعامل پست هم اظهار داشت که ناشران از لفاف استاندارد استفاده کنند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، دومین نشست خبری اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران قبل از ظهر امروز دوشنبه (۲۹ دی ۱۳۹۹) با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رمضانعلی سبحانی فر مدیرعامل شرکت ملی پست ایران، ایوب دهقانکار رئیس اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران، هومان حسن پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اصحاب رسانه برگزار گردید.
در ابتدای این نشست، ایوب دهقانکار اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار بود از ۲۶ فروردین ماه تا ۵ اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار گردد اما با عنایت به شیوع کرونا و اثراتی که بر همه فعالیتهای اجرایی کشور داشت شورای سیاست گذاری در ۲۸ تیرماه سال ۱۳۹۹ اعلام نمود که سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار نخواهد شد.
رئیس اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران افزود: بعد از آن، قرار شد فرآیندهای حمایتی از صنعت نشر کشور ادامه داشته باشد. برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران یکی از برنامه های حمایتی بود که در دستور کار معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. بنابراین برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب را پیش گرفتیم که جایگزین نمایشگاه کتاب فیزیکی نخواهد بود.
دهقانکار با اشاره به اینکه آئین افتتاح اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران فردا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، اظهار داشت: اول بهمن ماه نمایشگاه مجازی کتاب تهران شروع به کار خواهد نمود. خانه کتاب و ادبیات ایران بعنوان مجری برگزاری این رویداد فرهنگی چهار ماه زمان داشت که در این زمان، با وجود شرایط خاص کرونا و محدودیت های ناشی از آن، ادغام مؤسسات زیر مجموعه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اجرای فعالیتهای معمول این مجموعه شامل برگزاری دو طرح حمایتی از کتابفروشان، بیست و هشتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، هفدهمین دوره جشنواره نقد کتاب و پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر و… برنامه ها و فعالیتهای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب را دنبال کند.
وی اظهار داشت: در این زمان ۲۱ اطلاعیه با مبحث نمایشگاه مجازی کتاب تهران منتشر گردید. ۸ فیلم آموزشی برای ناشران تهیه کردیم و ۹۷ خبر از جانب ستاد خبری این رویداد فرهنگی منتشر گردید. پاسخگویی به ۵۵ هزار تماس تلفنی در مرکز پاسخگویی نمایشگاه از موارد دیگری بود که در این زمان اجرا شد.
هزار و ۷۳۲ ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ثبت نام کردند
دهقانکار آماری از میزان حضور و مشارکت ناشران در نمایشگاه مجازی کتاب تهران عرضه داد و اظهار داشت: در حوزه ناشران داخلی، هزار و ۷۳۲ ناشر در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ثبت نام کردند. از این میان هزار و ۱۳۵ ناشر عضو سامانه پست شدند و هزار و ۱۵۲ ناشر فرایند ویرایش اطلاعات خویش را انجام دادند. ناشرانی که تابحال عضو نشده اند، در مدت زمان باقی مانده در سامانه پست کتاب عضو شوند و فرایند ویرایش اطلاعات خویش را انجام دهند. ۱۸۰ ناشر خارجی با بیشتر از ۲۰ هزار عنوان کتاب شامل کتاب های زبان لاتین، عربی و… در این نمایشگاه مجازی شرکت کرده اند. در بخش بین الملل ۱۴۲ نهاد فرهنگی شامل ناشران، آژانس های ادبی و… حضور دارند و مقرر است از حدود هزار و ۴۵۰ عنوان کتاب رونمایی شود و ۳۰ نشست بین المللی با حضور حدود ۱۸۰ سخنران داخلی و خارجی برگزار گردد.
رئیس اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با تکیه بر اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران نخستین تجربه ما در این حوزه می باشد، اظهار داشت: تمام تلاشهای خویش را می نماییم تا نقصها به حداقل برسد و نباید تصور نماییم نمایشگاه مجازی جایگزین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به صورت فیزیکی است و با ریشه کن شدن کرونا، در سالهای آتی نمایشگاه فیزیکی را برگزار خواهیم کرد.
دهقانکار برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را به رغم کاستی ها، گام مهمی در تخصیص عدالت فرهنگی دانست و اظهار داشت: هیچ چیز برای ما به این اندازه ای که کودکان و خانواده های مناطق دورافتاده و محروم در استان ها و شهرهای مختلف با استفاده از ظرفیتی که بوجود آمده به کتاب دسترسی پیدا کنند، خوشایند نیست.
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به نقش رسانه ها در اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم اشاره نمود وگفت: با کمک رسانه ها، مردم در جریان اخبار و رویدادهای نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار می گیرند. همچنین، تبلیغات این نمایشگاه در فضای محیطی در معابر و اتوبان ها در شهر تهران صورت خواهد گرفت و پیامک های انبوه برای اطلاع رسانی به مردم ارسال خواهد شد. ما در این زمان، نمایشگاه های مجازی کتاب در کشورهای مختلف را رصد کردیم و در برخی از آنها حضور فعالانه داشتیم. پلتفرم نمایشگاه مجازی کتاب تهران تحت وب است.
مردم را آگاه کنیم
در ادامه مراسم هومان حسن پور بیان نمود: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستم های حمایتی را بعد از برگزار نشدن نمایشگاه سی و سوم در نظر گرفت. نمایشگاه مجازی کتاب تهران یکی از این مواردی بود که در زمانی کوتاه حجم گسترده ای از کار انجام شد. اطلاع رسانی به مردم نخستین کاری بود که باید در برگزاری نخستین دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران انجام می شد و لازم است این امر از جانب رسانه ها محقق شود.
وی اضافه کرد: سطح توقع خودمان را از نمایشگاه مجازی کتاب تهران بر مبنای نمایشگاه فیزیکی کتاب بنا نکنیم. نباید کاری نماییم که خستگی و زحمت برگزارکنندگان بر دوش آنها و مخاطبان بماند. در مقام قضاوت، انتقاد، پیشنهاد و… ابعاد کار را ببینیم و پیش داوری نکنیم. باید از نمایشگاه مجازی کتاب تهران بهره ببریم و مسائل را در مرحله اجرا تجزیه و تحلیل نماییم. برای نخستین بار نمایشگاه مجازی کتاب تهران برگزار می شود؛ مسائلی همچون تحویل کتاب در این رویداد فرهنگی مطرح است که به منظور در نظرگرفتن تسهیلاتی برای صنعت نشر شرکت ملی، پست ارسال کتاب ها را به عهده گرفت. قسمتی از موفقیت این رویداد فرهنگی به این باز می گردد که تمام کارها درست صورت گیرد و کتاب به دست مخاطب برسد تا اعتماد عمومی افزایش پیدا کند.
بسترهای بانک صادرات ایران بیش از اندازه نیاز در نظر گرفته شد
در ادامه، حجت الله صیدی، نمایشگاه مجازی کتاب تهران را یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور دانست و اظهار داشت: این نمایشگاه جایگزین نمایشگاه بین المللی کتاب فیزیکی نیست اما برگزاری مجازی آن تجربه ای برای همه ما است تا در این فضا چراغ فرهنگ، کتاب و کتابخوانی را روشن نگهداریم. سال جاری با عنایت به شرایط خاص انتشار کرونا زمینه ای ایجاد کردیم که حداکثر بستر الکترونیکی را برای تسهیل مبادله و خرید کتاب از جانب دانشجویان، طلاب، استادان دانشگاه، اهالی قلم و…در نمایشگاه مجازی کتاب تهران فراهم نماییم. همه کارها انجام شد و بستر بانک صادرات ایران در اپلیکیشن ها و درگاه های الکترونیکی برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران بیش از اندازه نیاز در نظر گرفته شد. این فعالیت ها استمرار دارند چون که فرایند کتاب خریدن و کتاب خواندن متوقف نمی شوند و همچنان خدمت جامعه فرهنگی خواهیم بود.
وی اظهار داشت: بانک صادرات ایران طرح طراوت را طرح اعتباری ویژه تولید می داند که از تقاضای کل شروع تا ماده اولیه ادامه دارد. بنا بر این است که اعتبار از خریدار کتاب آغاز می شود و تا کسی که کاغذ را تأمین می کند و یا ناشری که با نویسنده ارتباط دارد و… ادامه می یابد. ازاین رو اعتباراتی را به دست اندرکاران نشر، چاپ و توزیع کتاب می دهیم. مقرر است با این طرح در طول سال کل صنعت نشر کشور از کتابفروشان تا چاپخانه داران را پوشش دهیم.
کاهش هزینه نمایشگاه مجازی کتاب برای ناشران
در ادامه این نشست، رمضانعلی سبحانی فر مدیر عامل شرکت پست ملی ایران با تکیه بر اینکه شرکت ملی پست ایران در جهت تحقق ایجاد عدالت ارتباطی، در کنار مجموعه های فرهنگی قرار گرفت تا بتواند نقش خویش را در زمینه عدالت فرهنگی ایفا کند، اظهار داشت: شرکت پست ملی ایران با تمام توان در کنار نمایشگاه مجازی کتاب تهران قرار گرفت تا به نحو شایسته نقش پشتیبانی را در این حوزه به عهده بگیرد. در نمایشگاه فیزیکی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ ناشر با پست همکاری داشتند، اما در نمایشگاه مجازی، میزان مشارکت ناشران افزایش یافته است که می تواند الگویی برای سایر نمایشگاه ها باشد چون که نمایشگاه مجازی کتاب هزینه کمی برای ناشران خواهد داشت.
سبحانی فر با ابراز امیدواری از برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار داشت: تلاش می نماییم رضایت مندی مناسبی برای خریداران و ناشران ایجاد نماییم. بیشتر از ۱۲۰۰ دفتر ما در زمینه ارسال کتاب ها فعال شدند و با نصب پوستر در روستاها، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران را اطلاع رسانی کردیم.
وی اضافه کرد: برای همکاری با ناشران و جمع آوری بموقع کتاب های بسته ‎بندی شده، فهرست ناشران را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفتیم و در اختیار باجه های سیار قرار دادیم. در نتیجه در مواردی که تجمع بیشتر است ماشین های سیاری در نظر گرفتیم تا به صورت سیار به انتشاراتی ها رجوع نماییم. همکاران ما در زمان مشخص شده که به ناشران اعلام خواهیم کرد برای جمع آوری کتاب های بسته بندی شده رجوع می کنند تا بسته ها به مرکز مبادلات ما ارسال شود.
ناشران از لفاف استاندارد استفاده کنند
سبحانی فر اظهار داشت: علاوه بر باجه های سیار، ماشین هایی برای تحویل کتاب از انتشاراتی در نظر گرفتیم تا کتاب ها بموقع به آدرس درج شده در پشت مرسوله ارسال شود. بعد از تحویل بسته کتاب به باجه پستی پیامی به خریدار کتاب ارسال می شود که مرسوله در اختیار پست قرار گرفت. از این پس مسئولیت کتاب ها بر عهده پست است که تلاش می نماییم با فواصل زمانی اعلام شده به دست مخاطب برسد. در استان ها هم مدیران استانی با ناشران جلسات مختلفی برگزار کردند تا اگر احتیاج به باجه های سیار باشد در اختیار آنها قرار دهیم ضمن اینکه ماشین هایی برای جمع آوری کتاب های ناشران تعیین کرده ایم. از ناشران تقاضا داریم از لفاف مناسب و بسته بندی های مناسب برای ارسال کتاب ها استفاده کنند تا مشکلی برای کتاب ها رخ ندهد.
مدیرعامل شرکت پست ضمن اشاره به گرانی کارتن های عرضه شده به ناشران اظهار داشت: نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک رویداد فرهنگی است که سبب شور و نشاط در جامعه می شود چون که کتابخوانی ارتباط مستقیم با پویایی کشور دارد. بحث کارتن به پست مربوط نیست بلکه شرکتهای کارتن ساز آنرا تهیه و تولید می کنند و در اختیار ناشران قرار می دهند و عایدی برای شرکت پست ندارد. ما در طول سال برای ناشران ارسال کتاب داریم، اما متأسفانه بعضی از آنها از لفاف های غیراستاندارد استفاده می نمایند و باعث می شود به کتاب آسیب برسد. تاکید می کنم ناشران از لفاف استاندارد استفاده کنند. ما برای کاهش هزینه ها، لفاف نایلونی را در اختیار ناشران قرار می دهیم تا برای مرسولات کم حجم از آن استفاده کنند.
سبحانی فر بیان نمود: ما در تهران ۹ مرکز سیار قرار دادیم و در مراکزی که ناشران در آن منطقه تجمع دارند، ۶ دفتر پستی ثابت را معرفی کرده ایم تا جمع آوری از راه ماشین ها صورت گیرد. در مراکز استان ها هم اگر نیاز باشد ماشین های سیار معرفی می نماییم. همینطور مجموعه های سیار را به تناسب حجم مرسولات افزایش خواهیم داد.
وی اظهار داشت: حدود ۱۲۰۰ ناشر در طول سال با شرکت پست همکاری می کنند و با ما در ارتباط هستند و حتی متصدی و پیک ما را می شناسند و کتاب ارسال می کنند، اما در این بین ۷۰۰ یا ۸۰۰ ناشر جدید در نمایشگاه حضور دارند که ما از آنها درخواست می نماییم یک روز مانده به نمایشگاه در سامانه تست انجام دهند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.
سبحانی فر اظهار داشت: از ظرفیت روزهای تعطیل که حجم کاری پست کاسته می شود بیشتر استفاده خواهیم کرد و اعضا به صورت شیفتی در مجموعه حاضر خواهند بود. همینطور از ظرفیت بخش خصوصی و شرکتهای تأمین کننده نیروی انسانی در صورتیکه حجم مرسولات بالا باشد استفاده خواهیم کرد و در استان ها هم از ظرفیت تاکسی ها که در طول سال با ما همکاری می کنند و آموزش دیده اند، استفاده می نماییم. در زمینه تسهیل نقل و انتقال وجه و یارانه دانشجویان، طلاب، استادان دانشگاه و اهل قلم بانک وظایف خویش را انجام خواهد داد. تفاهم نامه امضاشده بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک صادرات تنها مختص امروز نیست. ما پیش از این هم همکاری هایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم و اختصاصاً برای این نمایشگاه کتاب در دو بخش با آنها همکاری خواهیم کرد.
در ادامه این آئین، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به امتیازهای نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار داشت: در این نمایشگاه امکان مشاهده تازه های کتاب وجود دارد و مخاطبان می توانند بدون محدودیت زمانی و مکانی کتاب های مورد نظر خویش را ببیند و خریداری کنند.
جوادی افزود: در این نمایشگاه همچنین، امکان مبادله رایت، معرفی و رونمایی از کتاب و سخنرانی ها گفت وگوها فراهم گشته است. هر چند امکان دارد کاستی هایی داشته باشد که طبیعی است ما شجاعانه پیش می رویم تا در دوره های بعدی این کاستی ها را رفع نماییم.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برگزاری نمایشگاه فیزیکی کتاب در ادیبهشت ماه سال آینده توضیح داد و اظهار داشت: با عنایت به این که اواخر سال ۹۹، نمایشگاه مجازی را برگزار می نماییم و از طرفی اردیبهشت ماه همزمان با ماه رمضان است، امکان دارد با تأخیر نمایشگاهی برگزار گردد که اساسا در اردیبهشت ماه نخواهد بود ازاین رو سال بعد چه نمایشگاه فیزیکی و چه مجازی بعد از اردیبهشت ماه برگزار می شود تا به ناشران فرصت دهیم کتاب های تازه ای را عرضه کنند. ما منتظر می مانیم، ببینیم شرایط چگونه است، اگر امکان پذیر باشد، نمایشگاه را در بهار برگزار می نماییم اما اگر امکان نباشد به واسطه شرایط با تأخیر برگزار خواهیم کرد.
جوادی درباره میزان اعتبار درنظر گرفته شده برای اعتبار خرید کتاب اظهار داشت: ما علاقه مند هستیم یارانه افزایش پیدا کند اما با محدودیت در بودجه رو به رو هستیم و به آسانی نمی توانیم به ایده ها و آرمان های مطلوب مد نظر خودمان برسیم. با این وجود تلاش کردیم یارانه اعتباری خرید برای دانشجویان، طلاب و اعضای هیأت علمی را افزایش دهیم.


منبع:

1399/10/29
17:40:50
0.0 / 5
1090
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی