نشست نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری از سیره فاطمه زهرا (س)

نشست نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری از سیره فاطمه زهرا (س)

به گزارش جاویدانی به همت اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور و همکاری رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس و فرانسه، نشست تخصصی «نقش زن مسلمان در جامعه مدرن با الگوگیری سیره حضرت فاطمه زهرا (س)» برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آغاز این نشست، خانم دومینیک هنزن، پژوهشگر ادیان و فعال مدنی فرانسه در حوزه زن به ایراد سخن درباره وضعیت زن و لزوم ایجاد جایگزین در زندگی شخصی و خانوادگی و هم اجتماعی وی در جامعه و همینطور ایجاد یک جامعه انسانی مسئول پرداخت و بیان داشت که این امر، با پیروی از سیره حضرت فاطمه (س) و پذیرفتن آن بعنوان الگوی موفق تأسیس چنین جامعه ای ممکن می شود.
هنزن همینطور به نقش های مهمی اشاره نمود که زن در سطح شخصی، مانند رابطه اش با خداوند، همسر و فرزندان تا سطح اجتماعی از راه مفهوم تکافل (مدل جانشین بیمه برای مسلمانان) و یاری دیگران از آن برخوردار است، و در این رابطه به الگوی حضرت زهراء سلام الله علیها و نقش آن در مقابله با ظلم اشاره کرده و بیان داشت: کاری که ایشان انجام دادند، در بیان اهمیت زن مسلمان در جامعه معاصر تاثیر داشت و این مهم، برگرفته از سیره زندگی ایشان بود.
خانم هنزن همینطور بر لزوم فهم نقش اصلی زن در حفظ آرامش بین خود و مرد متمرکز شد و آنرا هسته اصلی در بنیان جامعه و در نتیجه ایجادگر یک جامعه متکامل خواند و البته بیان داشت که این امر، بدین مفهوم نیست که زن باید تحت عنوان مساوات، همه نقش هایی که جزء تخصص مرد است را بر عهده بگیرد، بلکه تحقق معنای سکینه، مستلزم آن است که هر یک از زن و مرد، نقشی را بر عهده بگیرند که از جانب خداند عزوجل برعهده شان نهاده شده است و در امور دیگری دخالت نکنند. بنابراین، اختلاف میان زن و مرد از نگاه اسلامی، عین تکامل است و نقص نیست.
در ادامه این نشست، خانم صفورا ترک لادانی؛ استادیار دانشگاه اصفهان، پژوهشگر امور دینی و فعال حوزه زنان در عرصه های بین المللی، درباره چگونگی الگوگیری از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در جامعه معاصر به سخنرانی پرداخت.
خانم ترک لادانی سخن خویش را با تبیین جایگاه و وضعیت زن در دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام و از راه طرح مساله مساوات بین مرد و زن و تبیین آن با نگاه قرآنی شروع کرد و در ادامه، الگوهایی از زن مسلمان مانند حضرت خدیجه و حضرت فاطمه زهرا (س) را در طول تاریخ معرفی نمود که عنصری قوی در تأسیس یک جامعه موفق اسلامی به شمار می آمدند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، به بررسی آرای متفکران بزرگ همچون امام خامنه ای درباره زن پرداخت که گفتند زن با وجود ظرافت خلقت خود، می تواند به کمالات و فضایل روحی که مرد می تواند بدان برسد، برسد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: گفتمانی که نگاه فرومایه به زن محجبه مسلمان دارد، نتیجه استعمار فرهنگی و ظلمی است که خیلی از جنبش های فکری در نگاه معاصر پسا استعماری خود به زن دارند.
خانم دکتر لادانی راهکار موفق ایستادگی در مقابل این حمله و حل این مشکل را فهم اهمیت حجاب و نقش آن در حفظ جامعه بعنوان گام اولیه می داند و در گام بعدی به لزوم گردآمدن حول تثبیت اصل توجه به دیگران که ما را به تحقق صلح اجتماعی وا می دارد، توجه می دهد و در گام آخر، یاری جستن از صبر و نماز در وقت مشکلات و گرفتاری ها را یادآور می گردد و این، امری است که می توانیم در سیره حضرت فاطمه زهرا (س) که الگوی کامل زن مسلمان به حساب می آید، مشاهده نماییم.
در انتها این نشست، خانم ذهبیه فاهم؛ فعال جامعه مدنی و رئیس و بنیانگذار انجمن فرهنگی البناء تونس، درباره نقش زن و جایگاه وی در جامعه اسلامی و لزوم اقتدا به سیره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعنوان الگو سخن گفت.
خانم فاهم در سخنان خود به این نکته توجه داد که زن در جامعه معاصر، نقش های زیادی همچون نقش فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی بر عهده دارد، اما برجسته ترین نقش زن مسلمان، توجه به خانه و خانواده است.
به قول خانم فاهم زنی که به خانه و خانواده اش توجه می کند، هسته پاکی برای جامعه می سازد و با این امر، مسئولیت بزرگی در موفقیت این امر به واسطه حفظ آرامش در خانواده بر عهده دارد.
وی در انتهای سخنان خود به نگاه پستی اشاره نمود که به صورت روشمند به زنی که توجه به خانواده را سرلوحه زندگی خود قرار داد صورت می گیرد، و ضمن نقد این نگاه، آنرا نقصی آشکار در فهم جهاد واقعی زن دانست.
خانم کریستین زهرا گیوم استاد دانشگاه، خبرنگار و فعال اجتماعی از فرانسه هم دبیری این نشست مجازی را بر عهده داشت.
این نشست، به همت اداره ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور برگزار شد.
منبع:

0.0 / 5
846
1399/11/13
23:24:32
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , فرهنگ , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی