دقایقی پیش در تالار وحدت؛

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر عرضه شدند

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره شعر فجر عرضه شدند

جاویدانی: برگزیدگان پانزدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر دقایقی پیش در تالار وحدت معرفی گشتند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، آیین پایانی پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر، بامداد امروز یکشنبه ۲۶ بهمن از ساعتی پیش در مجموعه تالار وحدت شروع شد و برگزیدگان این دوره از رویداد مذکور معرفی گشتند.
هیئت داوران پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر اسامی برگزیدگان این جشنواره را بدین سان اعلام کرد؛
* شعر بزرگسال، بخش شعر محاوره
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به همه شاعرانی که در اینگونه ی نوپدید قلم زده و می کوشند که از منظر شکل و محتوا کیفیت آثارشان را به حدّی قابل قبول ارتقا دهند تا بعنوان اثری مکتوب قابلیت مطالعه داشته باشد در این بخش تنها یک اثر را بعنوان شایسته تقدیر معرّفی می کند و امیدوار است که در دوره های آتی شاهد افزایش کیفیت آثار منتشرشده در این عرصه باشد.
شایسته تقدیر:
کتاب "چهارده شب" سروده آقای مجید صالحی، انتشارات شانی
* شعر بزرگسال، بخش شعر نو
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر در بخش شعر نو از میان مولفان کتاب های نامزد شده، بر خود فرض می داند از دو شاعر پیشکسوت که بعد از چند دهه فعالیت ادبی، آثارشان در سطح اوّل شعر معاصر درخشیده و به این مرحله از جشنواره نیز راه یافته است تجلیل کند:
استاد «م. موید» به احترام پنج دهه شاعری موثّر و توجّه به فرهنگ شیعی در شعر نو و استاد "محمدباقر کلاهی اهری" به احترام بیش از چهار دهه سرودن و تاثیرگذاری در جریان بی حاشیه ی اینگونه از شعر.
برگزیدگان مشترک:
کتاب "امان نامه" سروده آقای سیداکبرمیرجعفری، نشر قو
کتاب "پرنده بی آسمان" سروده آقای محمدرضا روزبه، نشر آریاشهر
* شعر بزرگسال، بخش شعر کلاسیک
هیات داوران شعر بزرگسال پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر ضمن آرزوی موفقیت برای همه نامزدها، آرای خودرا به شرح زیر اعلام می کند:
اثر شایسته تقدیر:
کتاب "مرور پنجره ها" سروده سید وحید سمنانی، انتشارات شهرستان ادب
برگزیدگانِ مشترک:
کتاب "دلم برای خزر شور می زند" سروده سجاد حیدری قیری، انتشارات مرکز فرهنگی ادبستان
کتاب "نورَهان" سروده محمدرضا تقی دُخت، انتشارات سوره مهر
بخش جوان چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر که برگزاری آن به زمان دیگری موکول شده بود به سبب گسترش بیماری کرونا ممکن نشد. دبیرخانه جشنواره ضمن پوزش از برگزیدگان دوره های چهاردهم و پانزدهم شعر فجر در بخش جوان، اعلام می دارد نشان، جوایز و لوح های تقدیر برندگان این دو دوره که همگی در استان های مختلف کشور ساکن هستند، با هماهنگی انجام شده برای آنان ارسال خواهد شد.
برگزیدگان این بخش به ترتیب حروف الفبا:
۱- نرگس اسمعیلی
۲- محمدرضا امینی
۳- ملیحه بهادران
۴- ابوالفضل جِبِلّه
۵- محمدجواد قیاسی
این برگزیدگان از اعضای برگزیده پایگاه نقد شعر هستند که در طول چهار سال فعالیت از بین حدود چهار هزار عضو انتخاب شده اند. دو نفر از منتقدان پایگاه بعنوان ساعی ترین مدرّسین این پایگاه معرفی می شوند:
۱- محمدجواد آسمان
۲- مجتبی صادقی
* بخش شعر کودک و نوجوان
هیات داوران بخش شعر کودک و نوجوان پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به همه آثار معرفی شده بعنوان نامزد ارج نهاده و از بین آنها دو اثر را بعنوان برگزیده مشترک معرّفی می کند:
کتاب "باران در خودم می بارد" اثر حسین تولّایی، انتشارات علمی و فرهنگی
کتاب "لباس پرپری" اثر مریم هاشم پور، انتشارات سروش
* بخش درباره شعر
هیات داوران بخش درباره ی شعر پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر به همه آثار معرفی شده بعنوان نامزد ارج نهاده و از بین آنها دو اثر را بعنوان برگزیده مشترک معرّفی می کند:
کتاب "زندگی سعدی شیرازی" نوشته دکتر جواد بشری، نشر خاموش
کتاب "سرّ سخنانِ نغزِ خاقانی" نوشته دکتر محمدرضا تُرکی، انتشارات سَمت
* بخش ویژه چهلمین سال دفاع مقدس
خانه کتاب و ادبیات ایران بعنوان مجموعه برگزارکننده جایزه ادبی جلال آل احمد و جشنواره بین المللی شعر فجر بر خود وظیفه دانست که در چهلمین سال شروع جنگ تحمیلی از کسانی که در طول چهل سال ادبیات دفاع مقدس قلم زده اند تجلیل کنند.
طبق روالی که در جایزه ادبی جلال از فعالان حوزه رسانه نظرخواهی شده بود در جشنواره بین المللی شعر فجر نیز بعد از برگزاری جلسات داوری، با انتخاب این عزیزان چهارده تن از شاعران موثّر در حوزه شعر دفاع مقدس انتخاب شده اند که توسط دبیرخانه از آنها تجلیل می شود.
برگزیدگان بخش ویژه دفاع مقدس (به ترتیب حروف الفبا):
۱- حسین اسرافیلی
۲- مرتضی امیری اسفندقه
۳- عباس باقری
۴- عباس براتی پور
۵- پرویز بیگی حبیب آبادی
۶- محمدحسین جعفریان
۷- عبدالرضا رضایی نیا
۸- قادر طهماسبی (فرید)
۹- محمدرضا عبدالملکیان
۱۰- علیرضا قزوه
۱۱- عبدالجبار کاکایی
۱۲- علی محمد مودب
۱۳- یوسفعلی میرشکاک
۱۴- سیمین دخت وحیدی
* بخش نفس های شعر در روزگار کرونا
دبیرخانه پانزدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر بر خود وظیفه دانست از میان افراد و مجموعه هایی که در وضعیت گسترش ویروس کرونا نه فقط دست روی دست نگذاشتند بلکه از محدودیت های کرونائی، برای شعر و ادبیات فارسی فرصت ساختند، تقدیر کند. بزرگوارانی که در روزهای تعطیلی جلسه ها و انجمن های شعر هر یک به شکلی در فضای مجازی، فعالیت چشم گیر دارند. به ترتیب حروف الفبا:
۱- محمودرضا اکرامی فر
۲- مریم حائری
۳- محمدکاظم کاظمی
۴- محمد میلان لک
۵- محمدحسین نعمتی


منبع:

0.0 / 5
823
1399/11/26
11:55:28
تگهای خبر: جشنواره , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی