با حضور آیت الله العظمی جوادی آملی و وزیر ارشاد

آیین رونمایی از آثار كنگره بین المللی سید مرتضی

آیین رونمایی از آثار كنگره بین المللی سید مرتضی

جاویدانی: قم دبیر علمی کنگره بین المللی سید مرتضی از آیین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی با سخنرانی آیت الله جوادی آملی، آیت الله ری شهری، حجت الاسلام والمسلمین مروی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرداد.


حجت الاسلام مهدی مهریزی دبیرعلمی کنگره سیدمرتضی علم الهدی امروز در نشست خبری آئین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سیدمرتضی علم الهدی، عنوان کرد: مؤسسه دارالحدیث از سال ۱۳۸۰ برگزاری بزرگداشت برای عالمان شیعه را در دستور کار خود قرار داد و کنگره هایی با محوریت حضرت عبدالعظیم(ع)، ابوالفتوح رازی و مرحوم کلینی برگزار کرده است. مرکز پژوهش های آستان قدس رضوی در کنگره رازی و سید مرتضی نقشی مهم و بزرگی ایفا کرده است.
وی با اعلان اینکه این کنگره بین المللی به مناسبت بزرگداشت هزاره رحلت سید مرتضی علم الهدی برگزار شده است، اظهار نمود: از سال ۹۳ مطالعاتی پیرامون شخصیت مرتضی علم الهدی شروع شد و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس نیز کوشش های علمی فراوانی درباب این شخصیت انجام داد.
وی با اشاره به اینکه سید مرتضی هم زمان با عالمان بزرگی زندگی می کرد که بسیار در تثبیت فرهنگ و علوم اسلامی شیعه تأثیرگذار بودند، اضافه کرد: سید مرتضی با همه تاکید بر معتقدات شیعه اهل تفاهم مذهبی بود و شاگردان و اساتید اهل سنت نیز داشته است و اهل سنت نیز با خاصیت دارعلم بودن از ایشان یاد می کنند همین طور ایشان شخصیتی فراملی و فرامذهبی داشته اند.
وی با اعلان اینکه تمبر یادبود، ثبت در یونسکو در سال ۲۰۱۵ در لیست شخصیت های جهانی، نشست ها گوناگون و... همچون کوشش های هفت ساله این کنگره است، اضافه کرد: سیدمرتضی آثار مختلفی درحوزه ها کلام، قرآنی، حدیثی و... دارد که اثر چاپ علمی از آنها وجود نداشت. در بخش تصحیح آثار در ۴۰ جلد این آثار رونمایی و عرضه می شود.
دبیر علمی کنگره بین المللی سید مرتضی اضافه کرد: آیین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی با سخنرانی آیت الله جوادی آملی، آیت الله ری شهری، حجت الاسلام والمسلمین مروی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می گردد.
حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی، مدیرعامل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نیز در این جلسه عنوان کرد: سید مرتضی حلقه وصل دوران شیخ مفید و شیخ طوسی و شخصیتی جامع الاطراف و کم نظیر در عرصه فقه، ادب اسلامی، کلام و... است
وی ادامه داد: عقلانیت دینی، تقریب مذاهب اسلامی از باور مندی های ایشان است که در آثار و شخصیت ایشان نمایان است و رهبر معظم انقلاب نیز در ارتباط با این شخصیت بزرگ دو سفارش درباره احیای آثار و تحلیل شخصیت و اندیشه شان خصوصاً در مباحث تاریخی و ریشه شناسی دارند.
حجت الاسلام والمسلمین مرویان حسینی تاکید کرد: دراین زمینه مؤسسه دارالحدیث با اشراف آیت الله ری شهری گام اول را شروع کرد و در ضمن ۶ سال قبل کار ارزشمندی را شروع کردند و بیش از ۴۰ جلد از آثار سید مرتضی را تحقیق و بررسی قرار دادند که با درخواست مؤسسه دارالحدیث تولیت آستان قدس رضوی نیز در بررسی آثار همکاری کرد و در این میان بنیاد پژوهش های اسلامی بازخوانی آثار نهایی را عهده دار شد.
وی با اعلان اینکه آستان قدس به احیای آثار دانشمندان اسلام نگاه ویژه ای دارد، اشاره کرد: پژوهش احیای آثار مفاخر اسلام باید با دقت نظر و توجه کافی خوبی صورت بگیرد و در این میان باید اظهار داشت که سید مرتضی در نظام سازی معارف و ارزش های اسلامی نقش مهمی داشته است.
منبع:

1399/12/06
14:16:00
0.0 / 5
911
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاویدانی