حجت الاسلام رمضانی:

حضرت ابوطالب نبود، بعثت با مشكلات زیادی روبرو می شد

حضرت ابوطالب نبود، بعثت با مشكلات زیادی روبرو می شد

به گزارش جاویدانی قم دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: مقاومت در مقابل زورگویان و مستکبران و ایستادگی در راه حق و پشتیبانی از آموزه های دینی پیام مهم حضرت ابوطالب است و اگر این شخصیت مهم نبود مساله بعثت با مشکلاتی زیادی همراه می شد.


حجت الاسلام والمسلمین رضا رمضانی روز پنجشنبه در اختتامیه همایش بین المللی حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم(ص) در قم، اضافه کرد: صدر اسلام شخصیتی به تاثیرگذاری حضرت ابوطالب به چشم خود ندیده است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: بازتعریف و شناسایی شخصیت های اثرگذار و برجسته تاریخ اسلام بود و یکی از افرادی که در مساله بعثت نقش ویژه ای داشته حضرت ابوطالب بوده و نباید نسبت به این فرد مهم تاریخی نگاه های قومی و مذهبی صورت بگیرد.
رمضانی اظهار داشت: حضرت ابوطالب از افتخارات اسلام بوده و باید به صورت جامع شناخته شود، حضرت ابوطالب در صدر اسلام از مظلوم ترین شخصیت ها بود و فردی به مظلومیت وی در ارتباط با بعثت پیدا نمی گردد. پاسخ به شبهات پیرامون حضرت ابوطالب و ایجاد جنبش حضرت ابوطالب شناسایی از اهداف مهم این همایش بین المللی و مهم بوده است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: مراجع تقلید استقبال ویژه ای از برگزاری این همایش کردند و آیت الله مکارم شیرازی خواهان ساخت فیلم جامعی در ارتباط با حضرت ابوطالب شده است.
بگفته رمضانی، حوزه های علمیه در معرفی شخصیت حضرت ابوطالب کم کاری کرده است و اگر این شخصیت مهم تاریخی نبود مشخص نبود مساله بعثت و رسالت نبی مکرم اسلام به چه نحوی در آن شرایط دشوار می خواست ادامه پیدا کند.
وی اشاره کرد: در برگزاری همایش بین المللی حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم(ص) علما و اندیشمندانی خیلی از مذاهب مختلف همکاری و تعامل داشتند و برگزاری این همایش عین تقریب و وحدت امت اسلام بود. مطالب و روایاتی که در ارتباط با حضرت ابوطالب بیان شده است به وضوح از ایمان و درجه کمال بالای او حکایت دارد و هیچ فرد منصف و اهل علمی از ایمان و مومن بودن او شکی ندارد.
رمضانی اشاره کرد: در روایات اسلامی در میان شیعه و اهل سنت بیش از 50 تعبیر در کرامت نفس، ایمان و اخلاق پسندیده وی نقل شده است. مقدمات همایش بین المللی حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم(ص) از اواخر سال 95 آغاز شد و مقرر بود تا اسفندماه سال قبل اختتامیه آن برگزار شود که به سبب شیوع بیماری کرونا یک سال به تاخیر افتاد.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در طول برگزاری همایش بین المللی حضرت ابوطالب کارهای علمی و فرهنگی فاخر و ماندگاری تولید و به یادگار مانده است. یکی از آورده ها و نتایج مبعث این است که انسان را از جهان محسوس به حیات طیبه و حیات عقلانی سوق داده و بستر تعلیم انسان برمبنای حق را محقق کرده است.
به گفته ی ایشان، بعثت نوعی رهایی از حصارهایی است که انسان برای خود به وجود آورده است و آورده مهم بعثت این است که انسان را در راه کرامت قرار داده است.
همایش بین المللی حضرت ابوطالب حامی پیامبر اعظم(ص) بعد از سه روز فعالیت و سخنرانی و پیام شخصیت هایی از کشورهای مختلف روز پنجشنبه با رونمایی از آثار جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیرامون شخصیت حضرت ابوطالب و تجلیل از افراد برگزیده در رشته های مختلف همایش پایان یافت.
منبع:

0.0 / 5
905
1399/12/22
20:38:26
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاویدانی