به مناسبت فرارسیدن ۲۷ رجب؛

مقاله قزلسفلی درباره بعثت پیامبر(ص) در رسانه های اوگاندا منتشر گردید

مقاله قزلسفلی درباره بعثت پیامبر(ص) در رسانه های اوگاندا منتشر گردید

به گزارش جاویدانی مقاله رایزن فرهنگی سفارت ایران در اوگاندا درباره بعثت پیامبر اکرم (ص) و جانشینی امام علی (ع) همزمان با ایام فرارسیدن عید مبعث، در رسانه های این کشور منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، در روزهای پربرکت بعثت پیامبر مکرم اسلام، مقاله محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا (کامپالا) با عنوان «تبیین اهمیت مبعث، معرفی شخصیت پیامبر اکرم (ص) و تشریح نگاه ویژه حضرت محمد (ص) به جانشین آینده خود حضرت علی (ع)» علاوه بر اسال به نشانی الکترونیکی بیشتر از چهارصد شخصیت علمی، فرهنگی، دینی و فرهیخته مسلمان و مسیحی اوگاندایی در رسانه های خبری انجمن جورنالیست های خبری آفریقا، اخبار آفریقا، نشریه آنلاین هُملند، مطالعات فرهنگی ایران – آفریقا، آفریکن نیوز، گولدِن اَدورتس، سازمان اسلامی صبر و… و همینطور صفحات مجازی فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر، واتس آپ، ایران اوگاندا، تلگرام و… منتشر گردید.
بر اساس اطلاعات دریافتی از رایزنی فرهنگی ایران در اوگاندا، خلاصه ترجمه مقاله قزلسفلی به شرح ذیل است:
مقاله با ترجمه و تفسیر نکات مهم آیه یکصد و پنجاه و هفت سوره اعراف همچون تشریح معنی و مفهوم اُمّی بودن رسول گرامی اسلام و پیام های این آیه شروع و به توضیح مبعث بعنوان یکی از بزرگترین وقایع تاریخ بشر و برخی دستاوردهای آن… پرداخته است.
بخشی از مقاله به ترجمه و تفسیر آیات اول سوره علق، تبیین نزول دفعی قرآن مجید در شب قدر و نزول تدریجی آن ظرف بیست و سه سال، توضیح رحمتا للعالمین بودن پیامبر اکرم (ص)، پیشگویی های در ارتباط با ظهور پیامبر آخر زمان و دین مبین اسلام در کتاب های مقدس سایر ادیان و اوستای زرتشتیان، هندوها و… اختصاص یافته است.
در ادامه مقاله با اشاره به اینکه حضرت محمد (ص) نمونه کامل و جامع یک انسان مطلوب خداوند متعال بود آمده است که امانتداری، مهربانی، صبر، وفاداری، صداقت، شجاعت، سخاوت، بزرگواری، خردمندی و… داشتن زندگی ساده با خانواده، همراهان، همسران و دیگران همچون خصوصیات شخصیتی رسول گرامی اسلام است.
در بخشی از آمده است که جامعه زمانی می تواند اسلامی باشد که صمیمانه و صادقانه پیرو حضرت محمد (ص) بوده و به سنت و سیره پیامبر اکرم عمل کند.
چرایی توجه ویژه پیامبر اکرم (ص) به تعلیم و تربیت حضرت علی (ع) بعنوان جانشین آینده خود از ایام کودکی، انتخابات همیشگی غدیر خم در هجده ذی الحجه سال دهم هجری در ادامه مقاله توضیح داده شده است.
در بخشی از مقاله به نکته جالبی که شیعه و سنی در آن اتفاق نظر دارند، اشاره شده است بدین شرح که: امام علی (ع) در نهج البلاغه خطبه ۱۹۰ فرموده اند: من نور وحی و رسالت را می بینم و بوی نبوت را استشمام می کنم و به درستی که صدای زوزه شیطان را هنگام نزول وحی بر آن حضرت شنیدم، پس عرض کردم یا رسول الله این صدای ناله چیست؟ فرمود این شیطان است که به درستی از عبادت کردن بندگان نسبت به خود مأیوس شده است و تو ای علی (ع) می شنوی آنچه را که من می شنوم و می بینی آنچه را که من می بینم اِلاّ اینکه تو پیامبر نیستی بلکه وزیر هستی.
مقاله در ادامه ضمن اشاره به برخی خطبه های نهج البلاغه به این سؤال که چرا رسول گرامی اسلام (ص) حضرت علی (ع) را از دوران کودکی به خانه خود آورد؟ و تحت تعلیم و تربیت خاص خود قرار داد؟ از زبان خود امام اول مسلمانان جهان پاسخ داده است.


منبع:

0.0 / 5
1006
1399/12/26
13:11:18
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاویدانی