وابسته فرهنگی ایران خبر داد:

كتاب آداب و سنن عید نوروز در ایران در نخجوان منتشر گردید

كتاب آداب و سنن عید نوروز در ایران در نخجوان منتشر گردید

جاویدانی: ابوالفضل ربیعی از ترجمه و انتشار کتاب آداب و سنن عید نوروز در ایران به زبان آذری به همت وابستگی فرهنگی کشورمان در نخجوان آگاهی داد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان با بیان این خبر، اظهار داشت: این کتاب درباره فلسفه وجودی و منشاء عید نوروز و آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی، معرفی آداب عید نوروز، سفره هفت سین و دید و بازدید، خانه تکانی، زیارت اهل قبور، سیزده بدر و … است.
ربیعی افزود: همچنین، بررسی جشن نوروز در سایر کشورهای منطقه و جهان همچون کشورهای آذربایجان، نخجوان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان ازبکستان، پاکستان، عراق، مصر به همراه تصاویر جذاب از این عید با شکوه نوروز در این اثر فرهنگی گردآوری و به زبان آذری ترجمه شده است.
وی اضافه کرد: کتاب «آداب و سنن عید نوروز در ایران» مرجع خوبی برای علاقه مندان به فرهنگ، آداب و سنن ایرانی و پژوهشگران، اساتید و دانشجویان است.
ربیعی تاکید کرد: در قسمتی از این کتاب به تاریخچه ثبت نوروز بعنوان میراث فرهنگی کشورهای منطقه روز اول فروردین و فرارسیدن نوروز ایرانی، روز جهانی نوروز نامیده می شود، اشاره دارد. فراموش نکنیم که نوروز بعنوان یکی از کهن ترین و شادترین جشن های ایرانیان با قدمتی ۳۰۰۰ ساله و به جهت ماندگاری، پیوند دیرینه با طبیعت و برگزارکنندگان پُرشمار آن تحت عنوان فرهنگ صلح در تقویم سازمان ملل جای گرفت.
وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان افزود: این اقدام که برای اولین بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، در سازمان ملل متحد با همکاری جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها همچون جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد ضمن اینکه ۳ کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای گیری به کشورهای تهیه کننده این قطعنامه پیوستند.
ربیعی در ضرورت ترجمه این کتاب به زبان آذری اظهار داشت: ترجمه این کتاب به زبان آذربایجانی می تواند در نشان دادن آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی به ملت جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان مؤثر باشد. با ترجمه این کتاب سعی شده علاقه مندان به تحقیق و پژوهش و دوستدار ایران در جریان آداب، سنن و فرهنگ ایران قرار گیرند.
بنابر اعلام این خبر، این کتاب به همت وابستگی فرهنگی کشومان در نخجوان گردآوری و ترجمه شده است علاقه مندان می توانند در فضای مجازی به آدرس https: //nakhchivan.icro.ir/uploads/298_651_42_null.pdf سایت نمایندگی فرهنگی نخجوان مراجعه و فایل الکترونیکی این کتاب را دریافت نمایند.


منبع:

0.0 / 5
1123
1399/12/29
13:30:12
تگهای خبر: الكترونیكی , سفر , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاویدانی