گفت وگوی مهر با جامعه شناسان درباره حواشی حاجی فیروز

جامعه شناسان درباره رنگ حاجی فیروز چه گفتند؟

جامعه شناسان درباره رنگ حاجی فیروز چه گفتند؟

جاویدانی: بخشنامه محمدرضاجوادی یگانه برای تغییر رنگ صورت حاجی فیروز فتح باب خوبی برای طرح مسئله به صورت علمی و جامعه شناختی است، حتی می توان نظرسنجی هم برگزار کرد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، شهرداری تهران به مناسبت سال جدید برنامه های ویژه ای در نظر گرفته است که از مهم ترین آن راه اندازی کارناوال های شادی با کمک عناصر فرهنگی نوروز است. در این میان حضور حاجی فیروز به صورت نمادین هم فراموش نشده است، اما محمدرضا جوادی یگانه جامعه شناس، دانشیار دانشگاه تهران و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در بخش نامه ای اعلام نموده است که به علت وجود نقدهایی که در مورد چهره سیاه حاجی فیروز و نژادپرستانه دانستن چهره او، وجود دارد برای پیش گیری از سوءبرداشت در این مورد، شهرداری تهران در برنامه های نوروزی از نمایش حاجی فیروز با صورت سیاه در کارناوال های نوروزی خودداری می کند. خبرنگار مهر با ارسال لینک خبر و گزارش های مهر در گروه واتساپی که تعدادی از جامعه شناسان و حتی جوادی یگانه حضور دارند، اساتید را به بحث و گفتگو دعوت کرد، آنچه در ادامه می آید، ماحصل این گفتگوهاست:
علی سعیدی: سلام موقعی که ما در انگلستان درس می خواندیم شنیدیم که در خیابان کنزیگتون های استریت که بیشتر ایرانی های مهاجر منزل داشتند و پر از مغازه های ایرانی در کنار هم است، شب عید حاج فیروز را کتک زده اند. داستان از این قرار بود که سیاه پوستان این را توهین نژادی تلقی کرده بودند و ایرانیها که در این محله چنان به سنت های خود مشغول بودند و در حقیقت حواسشان هم نبود با سو تفاهمی روبرو شدند. از آن زمان به بعد دیگر حاج فیروز صورتش را سیاه نمی کند هرچه استاد مهرداد بهار بگوید این رسم ماست، البته ایرانیها فهمیدند به جهان دیگر وارد شده اند و باید مواظب اجرای تعدادی از سنتهایشان باشند. این کار البته بدون بخشنامه انجام شد.

محمود رئوفی: بخشنامه معاون محترم فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، صورت بندی منطقی ندارد؛ اولاً: مسائل و مباحث فرهنگی با بخشنامه اداری قابل پیگیری، حل و فصل نیست، مباحث و چالشهای فرهنگی، راهکارهای فرهنگی دارند. ثانیاً: کی و کجا حاجی فیروز، نماد نژادپرستی و مناقشه سیاه و سفید بوده است؟ این طرز تلقی از کجا آمده است؟ حق نداریم ذهنیت فردی و جناحی خویش را به کل ملت ایران تسری بخشیم. ثالثاً: حاجی فیروز یک نماد اسطوره ای است که تفسیرهای متنوع از آن شده است، یکی از این تفاسیر همان ماندن روسیاهی برای ذغال و رفتن زمستان و برآمدن بهار است. رابعاً: چرا باید نخستین و با اهمیت ترین چالش شهر بزرگ و مهم تهران، حاجی فیروز باشد، این مسئله نشان میدهد شهرداری تهران مآموریتهای کلیدی خودش را یا فراموش کرده و یا توان حل معضلات ریز و درشت شهر تهران را ندارد؛ شهروندان تهران این قدر مسائل و مصائب دارند که حاجی فیروز را به یاد نمی آورند تا چه رسد به اینکه با اهمیت ترین چالش آنان باشد.
جوادی یگانه: بخشنامه ما درباره حاجی فیروزهای کوچه و خیابان نبود، چون روزانه بیش از صد گروه کارناوال نوروزی در تهران از جانب شهرداری در محلات، برنامه اجرا می کنند، بخشنامه به مناطق شهرداری بود که دیگر از حاجی فیروز با صورت سیاه استفاده نکنند.
محمود رئوفی: جناب دکتر، جالب نیست، در یادداشت قبلی دلیلهای آنرا نوشتم.
علی سعیدی: آقای دکتر رئوفی نکات شما درست است اما چون مردم جهان این روزها علاقه شدیدی به شناسایی سایر فرهنگ ها دارند و وقتی اینها در سطح جهان منعکس می شود و کسی نیست این توضیحات را بدهد آن وقت شما می مانید و هزار سوال پاسخ نگفته و سو تفاهم ها. چهره ما در سطح جهان به اندازه کافی بد نمایش داده شده است. با وجود اینکه این بخشنامه ها تفکر نژادپرستی را از بین نمی برد اما در مجموع از دردسرها کم می کند اگر من هم جای دکتر جوادی بودم همین بخشنامه را صادر می کردم، کارهای اساسی تر البته بر عهده روشنفکران است.
جبار رحمانی: به نظرم اجرای نمایشی این نمادهای آئینی و جشنواره های مرتبط به آنها کار بسیار پسندیده ای بود. نقدهایی که بر دلالت نژادپرستانه نسبت به نقش حاجی فیروز عنوان شد، ناشی از اطلاعات و تحلیل های غلط یا ناقص تاریخی و ایینی دراین زمینه استف پس به نظر می آید این کار مثبت هرچه بیشتر صورت گیرد در جهان تهی شده از نمادهای سنتی در فرهنگ امروز ایران، می تواند بسیار مفید باشد، پس ای کاش همچنان این مسیر پیش رو در احیای جشن های سنتی ادامه داشته باشد.
جوادی یگانه: ما کارناوال های نوروزی را ادامه می دهیم. اما مسأله حاجی فیروز با صورت سیاه، قابل دفاع نیست. من منکر ریشه های اسطوره ای آن نیستم اما امروز تلقی دیگری می شود. این گلایه سعید شنبه زاده نوازنده بوشهری را ببینید!

محمد رئوفی: درست می فرمائید، بنده شخصاً از شمایل و حرکات حاجی فیروز در جهان مدرن، اصلاً خوشم نمی آید، نه به خاطر سیاهی چهره جناب حاجی فیروز؛ بل؛ به خاطر حرکات و سکناتش، اما چاره بخشنامه نیست؛ البته جناب دکتر جوادی به درستی اشاره کردند: مخاطب شهرداری تهران بوده است و نه برگزارکنندگان کارناوال های مردمی، از آنجائیکه شهرداری تهران به درست و یا غلط، رویکرد و عملکردش بازتاب ملی دارد به نظرم بهتر بود پیش از صدور این بخشنامه، در ابتدا زمینه سازی فرهنگی و اجتماعی صورت می گرفت، سپس بخشنامه صادر می گردید.
جوادی یگانه: زمینه سازی فرهنگی با ما نیست. صلاحیت نداریم. شما باید کمک کنید.
رضا امیدی: دکتر جوادی یگانه! به این بهانه جویی های سطحی بها بدهید، این منتقدان سطحی کارشان را ادامه خواهند داد و اسباب آزار خواهند شد.
علی سعیدی: نقدها را می توان جواب داد با سوء تفاهمات مردم کشورهای دیگر خصوصاً سیاه دوستان چه تدبیری باید کرد؟!
جبار رحمانی: قرار نیست به خاطر سوءتفاهم ساختارهای تاریخی اساطیری را دستکاری نماییم.
رضا امیدی: آقای دکتر استدلال شما درست نیست و به مسائل قابل تعمیم است.
جبار رحمانی: یعنی به چه مسائلی؟ اگر بخواهیم اینگونه با ساختارهای اساطیری برخورد نماییم که از فردا هر گروهی می تواند با سوءتفاهم ها و گلایه هایش منجر به دستکاری اساطیر شود و چیزی از میراث تاریخی و اساطیری نماند.

علی سعیدی: بله توضیح لازم است. حداقل اعضای شورای شهر باید توجیه باشند، البته این نوع مسأله ها به نحو نظری هم مورد بحث قرار گرفته است. کریس روجک در کتاب نظریه فراغت به ترجمه عباس مخبر به ابن مسأله پرداخته است. وی در کتاب دیگرش می گوید برخورد فرهنگ ها آشنایی به وجود می آورد اما تضاد را هم بین مردم دامن می زند.
رضا امیدی: گلایه کاملاً درستی است. من از دوران مدرسه در جنوب کشور شواهد زیادی از این تبعیض ها را به یاد دارم. تبعیض هایی که هنوز هم رواج دارند.
جبار رحمانی: رفع تبعیض و نقد آن کاملاً درسته، اما ربطی به نمادهای آئینی ندارد؛ مگر این نمادها ریشه این تبعیض ها باشند.
رضا امیدی: نمادهای آئینی و اساطیری هم اگر به نهادینه کردن تبعیض منجر شوند باید مورد بازبینی قرار گیرند.
نعمت الله فاضلی: برخی ملاحظات کلیدی را دوستان گفتند. اما باید در نظر داشت که ۱) دستکاری آئین های ملی مانند نوروز توسط شهرداری و نهادهای رسمی، نوعی بازی ایدئولوژیک تلقی شده و عملاً مقاومت جدی شهروندان ایرانی را به وجود می آورد. ۲) شهرداری اگر مایل به پاسخگویی به سو تفاهم ها دراین زمینه است باید بجای سفید کردن صورت حاجی فیروز مبادرت به آموزش فرهنگی همگانی کند و با ساختن فیلم ها و گسترش گفتگوهای فرهنگی در سطح ملی و جهانی توضیح دهد که سیاهی صورت حاجی فیروز هیچ پیوندی با نژادپرستی ندارد. ۳) تحمیل ارزشهای دیگران بر ارزشهای محلی و ملی هم مطلقاً کار درستی نیست. اینکه در غرب جنبش ضدنژاپرستی شکل گرفته ریشه در تاریخ غرب دارد. ما که درگیر تاریخ آنها نیستیم. ما ارزشهای تاریخی خودمان را داریم. ۵) حاجی فیروز واجد ارزشهای اخلاقی مهمی است و جهان بینی ایرانی را روایت می کند. نباید این ارزش ها ملعبه دست سیاست ها شوند.
رضا امیدی: دکتر فاضلی اینکه فرض می گیریم مسئله تبعیض نژادی مسئله غرب است به علت نگاه مرکزمحور است. کافی است در استان های جنوبی کشور مانند بوشهر یا هرمزگان زیسته باشید تا متوجه شوید چه تبعیض هایی مقابل سیاهان وجود دارد.
علی سعیدی: بالاخره باید راهی پیدا کرد نا در جهان جهانی شونده زندگی می نماییم باید توضیح بدهیم تا سوء تفاهم نشود وگرنه همین حاجی فیروز سال یک روز در ضمن سالهای متمادی دردسر درست می کند.
ما موقعی که در خارج درس می خواندیم دو بار تلویزیون ها فیلم بدون دخترم هیچ گاه را پخش می کردند با دانشجویان طومار امضاء می کردیم تا حداقل فیلم را دیر پخش کنند پیامدهایش در زندگی روزمره عجیب بود همسایه هایی که ما را می شناختند جواب سلام تا مدتها نمی دادند. خلاصه شما متخصصان فرهنگ باید راهی پیدا کنید.

رضا امیدی: اگر مسئله تبعیض نژادی برای جامعه شناسی مطرح نشده احتمالاً به علت حاشیه بودن سیاهان بوده است.
علیرضا قبادی: حاجی فیروز عنصری از عناصر فرهنگ فولکلوری است و ربطی به انگاره های نژادپرستانه ندارد، البته که نژادپرستی از دید مردم شناسی پذیرفته نیست. با مراجعه به منابع نوروز شناسی همچون تاریخ کمبریج؛ چه در توصیف و چه در تفسیر این اجرا، هیچگاه اشاره ای به نژادپرستانه بودن رنگ سیاه حاجی فیروز نشده است. ایراد این خواننده بوشهری با رویکرد غلط سیاسی است. با نگاه نسبی گرایانه رنگ سیاه فقط به سیاه پوستان تعلق ندارد. بعلاوه سیاهی با زبان خود پیام های گوناگونی متبادر می کند که در هنر و مردم شناسی هنری معنایابی می شود. از جانب دیگر فرهنگ فولکلوریستی از سیاستگذاری فرهنگی مهندسی شده آن هم به وسیله شهرداری پیروی نمی کند. پیشنهاد این است که فهم حاجی فیروز جای قلب آن را بگیرد.
جوادی یگانه: مسأله فقط پنداشت نژادپرستانه نیست. پژوهش های اخیر درباره این مساله را ببینید.
این کتاب خانم میرزایی است.
نعمت الله فاضلی: نمی گویم در ایران تبعیض نیست؛ هست خیلی هم هست. اما این تبعیض ها جنبه نژادپرستی و مقابل رنگین پوستان نیست. به خاطر داشته باشیم که نژاد ایرانی سفیدپوست نیست. ما سبزه و تیره رنگ هستیم، چون عمده سرزمین ایران کویری و نیمه کویری است، رنگ پوست مان هم تیره است. رنگ سیاه برای ما هیچ گاه رنگ دون پایگی نبوده و نیست. نژاد اروپایی سفید است؛ به علت جغرافیایی آن. تقابل سفید و سیاه در ان جغرافیا معنادار است و نه در ایران. ما در فضای امروزی تحت تأثیر غرب درگیر این بحث شده ایم. باید سیاست فرهنگی کشور مردم را آموزش می داد و باورهای محلی را با آموزش تاریخی و اسطوره ای آشنا می کرد. حالا این بازی تحقیرآمیز را راه انداخته ایم که ماهی قرمز و سبزه شده اند ضد محیط زیست و خشونت مقابل حیوانات و حاجی فیروز هم شده نژادپرستی. واقعاً منطق فرهنگی را کنار گذاشته ایم.
علی سعیدی: آقای دکتر واقعاً از این حرفهای شما تعجب می کنم. پس دریچه باز کردن فرهنگ ها بر روی هم چه می شود؟ نژادپرستی مساله ما نیست مساله غربیهاست؟ یعنی به سالهای برده فروشی غربیها ما باید بی تفاوت باشیم؟ شما که تحصیل کرده غرب هستید و کتاب فرهنگ ایران را به زبان انگلیسی می نویسید نژادپرستی برایتان مهم نیست؟! این حرف ها را اگر به انگلیسی در یک گروه واتس آپی زده بودید تا حالا چند بار مجبور به عذرخواهی می شدید.
علیرضا قبادی: نژادپرستی ویژه غرب یا مناطق جنوبی ما نیست موضوع انسانیت است و پسندیده نیست، ولی به دگرگونی آثار هنری فرهنگی ربطی ندارد. باید معانی این اثر برای کسانی که پرسشی دارند دقیقاً توضیح داده و فهمانده شود. تغییر عناصر فرهنگ عامه خطاست.
نعمت الله فاضلی: من به همه نژادها و فرهنگ ها احترام می گذارم. نمی گویم سیاهان در غرب نباید مبارزه کنند یا ما نباید از آنها حمایت نماییم. لطفاً به منطق بحثم کمی دقت کنید. می گویم فرهنگ تاریخی و حاجی فیروز ما مقابل رنگین پوستان نیست. به همین سادگی.

جوادی یگانه: دکتر قبادی با این قاطعیت نمی توان بین آئین باستانی و حاجی فیروز قاجاری تناظر یک به یک برقرار کرد.
این مقاله دکتر بقولی زاده هم می تواند کمک نماید به بررسی ریشه های تاریخی مسأله.رضا امیدی: من بر طبق تجربه زیسته ام در دوران مدرسه و حتی تحصیل و کار در جنوب می توانم شواهد و روایت های زیادی از تبعیض مقابل سیاهپوستان برایتان تعریف کنم.
محمود رئوفی: البته موضع گیری علنی رئیس کمیسیون فرهنگی و سخنگوی شورای شهر نسبت به بخشنامه معاونت فرهنگی شهرداری مناسب نبود، نباید موضع گیری علنی می کردند، شورای شهر و شهرداری باید هماهنگ عمل کنند و چنین مناقشه هایی را به صورت درون سازمانی مطرح نمایند.
علیرضا قبادی: اتفاقاً نگاه من معطوف به شناخت نسبی این پدیده است، زمان حیات این پدیده فرهنگی فقط عصر قاجار نیست، این پدیده با زمان پیش آمده و می آید اجرا می شود و با نشانه های زیبایی شناختی خود مدلول می سازد و تنوع این تناظر را بوجود می آورد.
رضا امیدی: اینکه تبعیض های بسیاری در ایران نسبت به مقوله نژاد یا قومیت یا مذهب هست. یک واقعیت قابل انکار نیست، اما از این مقدمه نمی توان این حکم را استنتاج کرد که جلوی آیین های نوروزی مانند حاجی فیروز که ربطی به نژادپرستی ندارند گرفته شود.
محمود رئوفی: البته می توان رویکردها، نمادها، شعائر، مناسک و آئین های فرهنگی، تاریخی و اسطوره ای را تغییر داد، کما اینکه این آئین ها و نمادها درگذر زمان، گرفتار تغییر و تحول و تطور می شوند، منتهی مهم انتخاب راه و مسیر درست تغییرات فرهنگی است.
مهرداد عربستانی: خوشحالم که این بحث مجدداً عنوان شد. بااینکه شاید اینجا مناسب ترین مکان برای طرح و بحث در مورد این موضوعات نباشد، چون به دقت و حوصله بیشتری نیاز دارند. اولاً توجه بفرمائید که داستانهای پیدایش یک رسم یا آئین، یا همان اساطیر پیدایش، الزاماً دلیل پیدایش آنها نیستند، بلکه روایاتی برساخته هستند که پس از ظهور و بقای یک پدیده برای توضیح منشأ آنها تولید شده اند. به همین هم اسطوره هستند و نه دانش تحقیق شده. پس نباید گرفتار این سوء تفاهم شویم که کسانی که این اساطیر را نقل یا کشف کرده اند، علت پیدایش آنرا یافته اند. امر دوم، که در جمع جامعه شناسان زیره به کرمان بردن است، این است که این امور برساخته هایی اجتماعی هستند، که راه دقیق تر تبیین آنها، قصه هایی نیست که مورخان ادبی و امثالهم (و نه حتی خود مردم مصرف کننده آن آیین) می گویند، بلکه نزدیک شدن به فهم و خوانش آنها با رویکردهایی مانند نمادگرایی اجتماعی، روان پویشی فرهنگی، حتی کارکردگرایی است.
رویکردهایی که بجای یک تببین علی و اسطوره ای، به مناسک و رسوم در ارتباط متقابل با تجربه تاریخی، عواطف، روان پویشی فرهنگی و نقش اجتماعی آنها می پردازند. مسأله دیگر این است که تبعیض به خاطر رنگ پوست دقیقاً در ایران وجود دارد و شخصاً در این رابطه در جنوب ایران پرس وجو کرده ام، آقای دکتر امیدی هم از تجربه زیسته شان در این رابطه گفتند. نکته بعد اینکه ایجاد تغییر در سنتها امری نابخشودنی و خائنانه نیست و بلکه مصداق یکی از غیر قابل اجتناب ترین امور فرهنگی، یعنی تغییر فرهنگی، است. کما اینکه همین حاجی فیروز که برایش منشأ پیشااسلامی هم قائل می شوند (طبق اساطیر) مشخص نیست از کی «حاجی» شده. یا اینکه از چه زمان «قرآن» جای خودرا در سفره هفت سین تثبیت کرده است، از تغییر فرهنگی اجتنابی نیست و وقتی که آگاهی جمعی یک تغییر را بپذیرد و آنرا مال خود یا Subjectify کند، اصولاً به اصل سنتها بعنوان امری اجتماعی خدشه ای وارد نمی گردد، کما اینکه هیچ سنتی بدون تغییر نبوده و قصه های سنتهای لایتغیر، افسانه هستند. تنها سنتهای ثابت، سنت های مرده هستند که کسی آنها را پاس نمی دارد و فقط در کتاب ها نامشان باقیست. این است که شاید امروز بهترین راه این نباشد که انرژی مان را بگذاریم که به دیگران بقبولانیم که «ما منظورمان این نیست» و تلاش نماییم که اسطوره هایی را که بیشتر جامعه خودمان هم از آن بی خبرند، به ایشان بقبولانیم. در نهایت به نظرم نامه/ بخشنامه آقای دکتر جوادی یگانه که با حزم و احتیاط هم نگاشته شده حرکت نادرستی نیست. بااینکه اجماع [نسبی] بر سر این امر و دیگر امور مشابه البته باید از جای دیگری شروع شود.
جبار رحمانی: اینکه تبعیض های بسیاری در ایران نسبت به مقوله نژاد یا قومیت یا مذهب هست. یک واقعیت قابل انکار نیست، اما از این مقدمه نمی توان این حکم را استنتاج کرد که جلوی آیین های نوروزی مانند حاجی فیروز که ربطی به نژادپرستی ندارند گرفته شود.
محمود رئوفی: البته می توان رویکردها، نمادها، شعائر، مناسک و آئین های فرهنگی، تاریخی و اسطوره ای را تغییرداد، کما اینکه این آئین ها و نمادها در گذر زمان، گرفتار تغییر و تحول و تطور می شوند، منتهی مهم انتخاب راه و مسیر درست تغییرات فرهنگی است.
علی سعیدی: آنتونی گیدنز از قول هابزبام از دو نوع سنت نام می برد: سنت اصیل و سنت ابداعی. سنت های زیادی ابداعی هستند و در سالهای اخیر ابداع شده اند در آینده هم ابداع می شوند تا ما احساس نماییم آنچه داریم اصالت دارد، چون اصالت در دنیای مدرن انسان را راضی می کند انسان در تاریخ اصالت نمی بیند. هم این حاجی فیروز سال یک روز می تواند و شاید چهره اش را بجای رنگ سیاه به رنگ پرچم ایران کند و صد سال دیگر هم عده ای بگویند اینها سنتهای ما هستند اما فعلاً باید برای باز کردن پنجره فرهنگ مان به سمت دیگر فرهنگ ها تغییراتی در آن انجام دهیم برای همزیستی مسالمت آمیز.
جبار رحمانی: به نظرم کار شهرداری برای احیای آیین ها فی نفسه بسیار قابل تقدیر است، به همین سبب لازم است تا فضای دانشگاهی و پژوهشگران این حوزه ها، این عزیزان در معاونت اجتماعی شهرداری را حمایت کنند. کسی به دنبال احیای فرم های «اصیل» نیست، باید از ای ین ها مراقبت کرد؛ همین! تا جلوی سوتفاهم ها و موانع گرفته شود.
فاضلی: آقای دکتر عربستانی. مسأله این نیست که فرهنگ تغییر می کند یا نمی نماید. همین طور مسأله بی توجهی به تبعیض ها هم نیست. مسأله این است که دستکاری در سازوکار آیین ها توسط نهادهای رسمی باید سنجیده باشد. حکومت اگر می خواهد رفع تبعیض کند چرا در برنامه درسی مدارس آموزش چندفرهنگی را انجام نمی دهد؟ اگر آیین ها اشکال دارند چرا این اشکال ها فقط شامل آیین های ملی و غیرمذهبی می شود؟ و اینکه چرا در ۴۲ سال قبل به فکر آموزش و ترویج آیین های ملی به شیوه مناسب نبوده اند؟ از این پرسش ها باز هم هست. حالا با تخریب حاجی فیروز و ماهی قرمز و سبزه و چهارشنبه سوری و دیگر نمادهای نوروزی می شود عدالت ایجاد کرد؟ آیا تبعیض مقابل مردم جنوب و سیاهان ساکن ایران با تغییر رنگ چهره حاجی فیروز برطرف می شود؟
در بستر سیاسی و گفتمان رسمی حاکمیت که جانبداری مثبت به آیین ها غیرمذهبی ندارد، آیا مداخله حکومتی در این آیین ها تنش های فرهنگی جامعه را تشدید نمی کند؟ من در یادداشتی کوتاه درباره حاجی فیروز نشان دادم که اشعار و ترانه های حاجی فیروز بیان و ترویج ارزش های انسانی و اخلاقی است. چرا تا حالا برای بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و اخلاقی این آیین های مردمی و ملی سیاستگذاری جدی و موثر نشده است؟ البته معتقد نیستم که اگر در نماد حاجی فیروز در بستر فعلی معنای بد و مخربی هست باید آنرا ادامه داد. هر آیینی چه مدنی و ملی یا محلی یا مذهبی هر قدر هم قدیمی و مقدس باشد لاجرم باید در بستر فعلی ارزیابی شود. اگر مخرب ارزش های اخلاقی و انسانی باشد حتما نیازمند تغییر است. اما این تغییر را اگر نهاد رسمی بخواهد انجام دهد محتاج ملاحظات بسیار ظریف و دقیقی است. کاملاً تردید دارم که تبعیض مقابل مردم جنوب و سیاهان ایران یا هر جای جهان به حاجی فیروز گره بخورد که حالا با سفید کردن چهره اش رفع تبعیض شود.
جبار رحمانی: صحبت های شما کاملاً درست است، مثال غنی سازی آیین ها با بازخوانی انتقادی آنهاست، ولی باید متوجه باشیم وضع آشفته آیین های سنتی ما خودش ناشی از تبعیض و طرد آنها در سیاستگذاری های رسمی است. اگر آن سوی ماجرا فربگی بیش از اندازه آیین ها را داریم در اینسو هم تهی سازی آیینهای سنتی را داریم. اینها خود از دل تبعیضی سیستماتیک نسبت به سنتهای مختلف میراث فرهنگی ما برآمده اند.
جوادی یگانه: اتفاقی نمی افتد اگر چهره حاجی فیروز سیاه نباشد.
علی سعیدی: به نظرم استثنانا این کارشان درست درآمده است و باید حمایت کرد، اما نگاه نقادانه را فراموش نباید کرد در سالهای گذشته کارهای اشتباه زیادی انجام داده اند: به اسم زیباسازی شهر را از قیافه انداختند، اتوبان ها زندگی روزمره مردم و محله را از بین برد برای همین هم باید تاریخ شفاهی اش را درآورد تا حداقل از ذهن و خاطره بیرون نرود، الان سواره مقدم بر پیاده است در این شهر یک معلول دیده نمی گردد. مفهوم دسترسی در این شهر معنا ندارد کسی نمی تواند راحت بیرون بیابد پیاده رویی درست و حسابی در این شهر پیدا نمی گردد که راحت راه بروی، هر ظرف اشغالی که می بینی دو تا کودک و یا دو تا گربه در آن مشغولند و....
مارال لطیفی: من روز گذشته همین جا بودم و هیچکس احساس نمی کرد حاجی فیروزی که سیاه نباشد حاجی فیروز نیست. همه همین حاجی فیروزهای معمولی را کاملاً پذیرفته بودند.
جبار رحمانی: ممنون از نظر شما. دقیقاً با شما موافقم. کار خوب را باید حمایت کرد و کار خطا هم باید مورد نقد جدی قرار بگیرد
هادی نوری مدیر گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان: مسأله سیاه و سفید بودن حاجی فیروز نیست. حاجی فیروز نمادی است حامل معنای خاص. حال باید دید آیا این حاجی فیروز غیرسیاه حامل آن معنا خواهد بود.
علیرضا قبادی: دوستان توجه داشته باشید این نمونه های ارائه شده را مردم ابداع نموده اند یا اینکه یک طراحی مهندسی شده با نگاه خاص است؟ در ماه های پیش رو آیین های دیگری نیز پیش روست و نتایج سیاست گذاری مهندسی شده قابل بررسی است.
علی سعیدی: اساتید انسان شناس و اسطوره شناس راهنمایی کنند معنای حاجی فیروز چیست؟ شعری که حاج فیروز می خواند معنایش چیست؟ ارباب خودم … به نظام ارباب و رعیتی اشاره دارد؟ منظور از بز بز قندی اشاره شخصیت داستان های کودکانه است؟ تا با فهم بیشتر پاسدار سنتهایمان باشیم.
جبار رحمانی: به نظرم اطلاعات عمومی نسبتاً مناسبی در ویکی پدیا هست، البته برای مقالات علمی تر می توان به اینجا و اینجا مراجعه کنید.
در بحث پیرامون حاجی فیروز به نظر می آید خلط مبحثی رخ داده است. مسأله بر سر دفاع از سیاستهای یک نهاد نیست که گاه خوب بوده اند و چه بسا گاهی هم نامناسب یا حتی مساله دفاع مطلق از سنتهایی نیست که گاه به نام سنتهای ملی خوانده می شوند. به نظرم مسئله بر سر مواجهه با یک سیاست فرهنگی همه جانبه برای طرد و سرکوب ضمنی و گاه آشکار آیین های ایران فرهنگی است که در کنارش برامدن و ابداع سنت های نوظهوری را شاهدیم که جامعه را بجای غنی ساختن به سمت تهی شدن پیش برده است. برای همین اندک روزنه ای در این سیاستهای رسمی فرهنگی که جایی برای تنفس آیین های سنتی ایران فرهنگی ایجاد مرده، باید مورد توجه و تشویق قرار گیرد، چون نقدها به سیاست های غلط تا حالا موثر نبوده اند شاید تشویق رخدادهای درست بتواند روزنه های امید بیشتری را بوجود آورد.

محسن سعیدی مدنی: مسئله حاجی فیروز یک مسئله ملی است نه نژادی، انگار همگی متعلق به دوران جدید هستیم و اصلاً یادتان نمی آید که شغل و حرفه ای در ایران وجود داشت به نام ذغال فروشان که تمام عمرشان در دکان ذغال فروشی طی می شد. کار و کاسبی این افراد در شهرها از اوایل آبان ماه شروع می شد و مردم برای کرسی زمستان آغاز به خرید ذغال و خاکه ذغال می کردند که البته خاکه ذغال خیلی ارزان تر بود، ولی گرد ذغال بسیار زیاد بود و فضای مغازه و انبار ذغال پر از گرد ذغال می شد، و البته در خانه ها داستان به همین صورت بود که مادران می بایستی نهار و شامی را برنج به صورت پلو آبکشی درست می کردند تا آب آبکش را کنار بگذارند و با آن آب و خاکه ذغال را با هم مخلوط کرده و به صورت توپ یا گوله های بزرگ دربیاورند و در آفتاب پاییزی در کنار حیاط می گذاشتند تا خشک شود تا در زمستان از آنها استفاده کنند، توی همین یک روز که مادران مشغول درست کردن ذغال ها و گوله ها بودند سر و صورتشان سیاه بود، حال حساب کنید وضعیت کارگران ذغال فروشان در شهرها به چه صورت بود، و این کارگران هم که نمی توانستند هر روز حمام بروند فقط دست و روی خودشان را با آب سرد می شستند ولی سیاهی بر دستان و رویشان ماندگار بود، تا آخرین چهارشنبه سال که فرامی رسید و خانه تکانی ها به انتها رسیده بود و نخستین چیزی که در خانه برداشته می شد کرسی بود یعنی بساط زمستان در تمام خانه ها جمع می شد و دیگر بساطی برای ذغال فروشان وجود نداشت تا سال دیگر و از اینجا شادی و نشاط کارگران ذغال فروش شروع می شد که به حمام می رفتند و لباس تمیز همانند مردم عادی به تن می کردند. امروزه کسانی که در معادن ذغال سنگ نیز کار می کنند به همین شکل می شوند ولی می روند حمام و تمیز می شوند، صد سال قبل مردمی که دارای وضعیت مالی خوبی بودند هفته ای یکبار حمام می رفتند و دیگر افراد ۱۰ روز یکبار و با روغن پارافین که توی شیشه قرار داشت و در حمام ها با نخی محکم به میخی آویزان بود پس از استحمام کف دست می ریختند و بر سر و موهای خود می کشیدند تا چرب شود و درهنگام شانه کردن هم حالت داشته باشد و هم از موها محافظت کند و انگار ما تاریخ اجتماعی خودمان را فراموش کرده ایم که چه بوده ایم.
ما در ایران تنها دو گروه با لباس قرمز و روی سیاه داریم یکی حاجی فیروز سالی یک روزه که کار و کاسبی کارگران ذغال فروش در آخرین شب چهار شنبه بود که به صورتی آخرین نمایش آتش سال را در زمستان نشان می دادند و لباس قرمز نماد آتش بوده، و آتش در بین ایرانیها حتی پس از اسلام نیز نیکو بوده و برای همین خاطر موقوفات زیادی در مورد روشن نگه داشتن مساجد و تکایا و امام زادگان داریم ولی این کارگران با آمدن در کوچه و خیابان به جشن پایکوبی و دست افشانی می پرداختند و عیدی خوبی نیز از طرف مردم به خاطر شاد کردن دریافت می کردند و در نتیجه این سنت همچنان ادامه دارد و دیگری مبارک در نمایش روحوضی که خوب داستان غلام سیاه و عزیزی است که دارای زرنگی و حسن سلیقه نیز بوده، ولی هیچگاه بحث تبعیض نژادی نبوده و همیشه بعنوان یک تئاتر ایرانی بوده و هست. که البته تئاترهای در دیگر کشورها در جهان است که صورت خودشان را رنگ می کنند، مثلاً در هند در برخی از تئاترها صورت خودشان را سفید می کنند ولی هیچگاه بحث تبعیض نبوده و نیست و حتی رنگ خدایان هندی رنگ دیگری است، اینها فرهنگ است که رنگ مخالف رنگ پوست خودشان را انتخاب می کنند همانند خود سیاه پوستان که از گل سفید برای مراسم هایشان استفاده می نمایند.
جبار رحمانی: خواندن این کتاب می تواند به منطق پیچیده و چندلایه در سیر تاریخی نمادها و شخصیت های آئینی در حوزه های فرهنگی هند و آریایی و بین النهرین کمک نماید. متأسفانه ما در ایران از این سنخ تحقیقات خیلی کم داریم.

نعمت الله فاضلی: آقای دکتر رحمانی! کاملاً با شما هم عقیده ام که باید از مدیریت شهری برای بسط آیین های ملی و محلی در فضاهای شهری حمایت کرد. اما خطری که وجود دارد حذف تدریجی نشانه ها و نمادهای ان است. فردا ممکنست بگویند دایره آن خلاف شرع است، بعد بگویند رنگ قرمز آن زیادی شاد است و همچنین کل آنرا زاید بدانند. می دانید ایران تنها کشور جهان است که شادی در حوزه عمومی آن جرم است. ایران همین طور تنها کشوری است که سیاست فرهنگی آن بر سوگ استوار شده است. اگر حالا متوجه نباشیم که دستکاری در صورت حاجی فیروز نباید با توجیه های مختلف خطاست، فردا همه چیز به همین سادگی حذف می شود. والا من کاملاً عاقلانه می دانم که حکومت کمی به شادی عمومی مردم رضایت دهد و از منابع آیینی برای این هدف استفاده نماید.
احسان تاجیک: حاجی فیروز در فرهنگ اساطیری ایران پیام آور شادی بهار و رخت بر بستن سرمای زمستان است، و سیاهی چهره او به صورت سمبلیک و تمثیلی برگرفته از بدی ها و سیاهی هایی هست که درآتش برافروختن چهارشنبه سوری می سوزد و خاکستر می شود و حاجی فیروز خاکستر بدی ها را به چهره خود می نشاند و به مردم نوید شادمانی نوروز را می دهد. درواقع زمان حضور حاجی فیروز بسیار کوتاه و فقط پیام آور است نه آن چیزی که این سال ها او را بعنوان متکدی می بینیم.
نعمت الله فاضلی: همین طور فراموش نکنیم که در موقعیت فعلی که فلاکت و فقر عمومی به خاطر تحریم، کرونا و ناکارآمدی حکومت بر مردم چیره شده، حکومت چشمش را بر شل حجابی، شادی عمومی و کمی بحث آزاد بسته است. مشخص نیست اگر حکومت از این بحران عبور کند همچنان با مردم سازش کند و اجازه شادی عمومی را بدهد. در آن صورت همین حرفهای بی اساس درباره حاجی فیروز می شود مبنای جلوگیری از آن.
محمود رئوفی: ولی راه اندازی کارناوال های شاد توسط شهرداری تهران، اقدام پسندیده ای است، بخشنامه جناب دکتر جوادی یگانه در باب رنگ چهره جناب حاجی فیروز و یا فیروز پیش از اسلام، توفیق الزامی شده است که در باب یکی از آیین های کهن ایرانی، مباحثه و محاجه صورت پذیرد. رویکرد فرهنگی هنری معاونت فرهنگی شهرداری و شورای شهر تهران، بسیار باارزش بوده است.
مهرداد عربستانی: این امر بسته به این است که شما کاراکتر سیاه و کاراکترهای دیگر در نمایش روحوضی را بعنوان سوژه ادبی بررسی کنید، یا بعنوان فرهنگ ورزی مردمان انضمامی. این مثل تفاوت تفسیر درونی عالم دین از واقعه کربلا و مناسک مربوطه در محرم، با تفسیر بیرونی دانشمندی است که به کارکردهای متنوع این مناسک، عوامل سیاسی و تاریخی تأثیرگذار در شکل گیری آن، ارتباط این مناسک با روابط قدرت، جدال های نیابتی هیئت های دینی، نقش آن در جدال های فرقه ای و غیره بپردازد. اینها بازی های زبانی کاملاً متفاوتی هستند که «حقایق» متفاوتی را آشکار می کنند.
جبار رحمانی: من هم موافقم، اما همین فضای تنفس جای است که آئین های سنتی شاید بتوانند وارد سطح رسمی شوند و از این همه دستکاری و سرکوب نجات پیدا کنند. آیین های محوری فرهنگ ایرانی اگر از حصار و سرکوب بیرون بروند احتمالاً راه های بیشتری برای خودشان باز می کنند. فرهنگ رسمی توان و توشه لازم برای حذف اینها را نداشته و انچه امروز می بینیم ناشی از قدرت تاریخی و فرهنگی این ایینهاست که نهادهای فرهنگ رسمی هم تا حدی تن بدان داده اند.
ضمناً نامه معاون شهردار درباب حاجی فیروز ناشی از دستور از بالا نبوده بلکه واکنشی بود به نقدهای غیرصحیح از طرف منتقدان، پس باید سنگر به سنگر فضا را برای احیای بازاندیشانه فرهنگ سنتی باز کرد و در این میانه و بعد چند دهه سرکوب احتمالاً شاهد شتاب زدگی هایی خواهیم بود، ولی مسیر اصلی به نفع جامعه است.

محمد سعیدی مدنی: در فرهنگ اساطیری ایران زمین، جنگ میان نور و تاریکی سیاهی و روشنایی هیچگاه اختتام پذیر نبوده و نیست، و سیاهی را همچون دیو و دیوان دانسته، بنابراین ایرانی به دنبال تاریکی و سیاهی نبوده و همیشه از آن متنفر بوده است و به دنبال نور و روشنایی بوده. هرچند این تفکر که از زمان ورود آریایی ها به سرزمین ایران شروع گردید، و آریایی ها راحت وارد ایران شدند، چونکه ساکنین بومی پیش از آریایی ها همگی سفیدپوست بودن، در صورتیکه همین آریایی ها وقتی وارد هند شدند با بومیان ادیباسی دراویدی سیاه پوست که برایشان نقش دیو داشتند درگیر شدند و آنها را تنها بعنوان دیوان کشتند و توانستند قانون کاست را در آن سرزمین با دیدگاه جدید تا حد گروه نجس ها در سرزمین هند رواج دهند، ولی در ایران به علت اینکه کسی سیاه پوست نبود، هیچگاه قوانین کاست در ایران به صورت نظام طبقاتی هند نشد و طبقه نجس ها بوجود نیامد. حتی امروز تصویری که در ذهن هر ایرانی از دیو وجود دارد، کاملاً معلوم و مشخص است، و هیچ ایرانی مایل نبوده که دیو گردد و صورت خودرا سیاه کنند، پس نباید زیاد به عقب برگشت و آن را به دوره اساطیری کشاند، اما تاریکی شب و روشن کردن آتش در چهارشنبه سوری ادامه جنگ میان نور و تاریکی، سرما و گرما، زیبایی و زشتی است که در دوره های مختلف به شکل های مختلف پیروزی نور بر تاریکی، گرما بر سرما و زیبایی بر زشتی را جشن گرفته اند و همچنان جشن می گیرند.
علیرضا قبادی: این عذر بدتر از گناه است. ماجرا باید به دقت و صحت برای منتقد شرح داده شود. نه آنکه عنصر یا نقطه فرهنگی مورد نقد پاک شود. لطفاً عمیقاً به لایه های معنایی پرفورمتیو نمونه های جا سازی شده در عنصر فرهنگی دقت کنید تا به نیکی به تغییر الزامی عنصر فرهنگی صد البته بهتر از بنده آگاه شوید. نقد بین المللی درباره موضوع پاسخ منطقی لازم دارد نه حذف منفعلانه.
هادی نوری: بله! مباحثه مستدل منطقی و مستند تاریخی نه دستکاری بخشنامه ای! نکته مهمی است که امیدوارم برایش مستندات تاریخی دقیقی داشته باشید: اینکه ساکنان بومی فلات ایران پیشاآریایی سفیدپوست بوده اند و علت عدم درگیری آریایی ها با بومیان همین بوده، یعنی پس آریایی ها هم سفیدپوست بوده اند! بسیار راغبم بدانم کدام قوم بومی فلات ایران سفیدپوست بوده است؟ گوتی؟ لولوبی؟ مانناها؟ کاسی ها؟ عیلام؟ جیرفت؟ شهرسوخته؟ مارلیک؟ سلیک؟..... کدام؟ در ضمن، این هم تز جالبی است که آریایی های سفیدپوست در نبرد با بومیان دراویدی سیاه پوست بر آنها غلبه کرده و کشتند و این آریایی ها بودند که نظام کاستی را در هند تاسیس کردند. حتما مستندات جالبی دراین زمینه وجود دارد!
علیرضا قبادی: متناسب با داده های نظری کلیفورد گیرتز در تفسیر فرهنگ ها، فرهنگ دارای دو بعد درونی و بیرونی است. در گزارش از بعد درونی راوی مطلقاً اجازه دست بردن به وضعیت ماهوی پدیده را ندارد و باید نسبتاً به ارائه گزارش از آنچه که به صورت واقعی موجود است بپردازد. در گام دوم راوی به بحث در باره معانی و کارکردهای نشانه های موجود در ساخت می پردازد و در هر دو حالت پژوهشگر، راوی و یا مجری از دست بردن به ساخت، نشانه و معانی اولیه ارائه شده توسط صاحبان و سازندگان واقعی فرهنگ به لحاظ نظری کاملاً نفی شده است. حال همین رویه تفسیری به لحاظ روشی و نظری در باره رسیدگی به این مساله فرهنگی یعنی حاجی فیروز نیز لازم الاجراست. شناخت ساختی و کار کردی پدیده در تفسیر فرهنگ ها محتاج قواعدی است که توجه به تامیت پدیده همچون آنهاست و اینگونه دستکاری پدیده فرهنگی که شهرداری زحمت کشیده تامیت پدیده را مضمحل و واقعیت فرهنگی را بدون دخالت عاملان اصلی آن قلب شده عرضه می نماید.
محمد سعیدی مدنی: تمامی اقوام در ایران سفیدپوست بودند، چون هیچ نوع درگیری میان آریایی ها و اقوام اولیه در اوستا و شاهنامه گزارش نشده است، برعکس در مجموعه متون تاریخی هندی ها همانند وداها و راماین به آسانی بیان می شود که چگونه با بومیان سیاه درگیر شده اند.
محمود رئوفی: به نظرم بخشنامه دکتر جوادی یگانه فتح باب خوبی برای طرح مسئله به صورت علمی و جامعه شناختی است، مناسب می باشد که معاونت محترم فرهنگی-اجتماعی شهرداری، سلسله نشستهای علمی، فرهنگی، هنری وحتی ادبی-حاجی فیروز، اشعاری می خواند که قابل بررسی ادبی هم هست- با صاحب نظران برجسته برگزار نماید.
قطعاً بعد از برگزاری چنین نشست هایی وجمع بندی نهایی، به یک تصمیم عالمانه و عاقلانه می رسیم. فرهنگ و نمادهای آن در طول زمان، تغییر و تحول می پذیرند، وحی منزل که نیستند، همین لقب حاجی؛ بطور قطع بعد از اسلام به جناب فیروز و یا پیروز ایرانی اعطاء شده است و یا قرآن سفره هفت سین پیش از اسلام سابقه نداشته است. درباب چهره سیاه حاجی فیروز، حتی می توان نظرسنجی نمونه ای از سراسر کشور هم انجام داد.
نتیجه بحث
آنچه که از این گفت وگوها حاصل شد، این است که اصل بحث و اعتقاد دکتر جوادی یگانه بر طبق تحقیقات علمی بوده است و از وی هم چنین انتظاری می رفت. ایشان استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر توانمندی است و سزاست که بر طبق استدلال دست به کاری بزند.
امری مسلم است که فرهنگ در طول زمان گرفتار تطور می شود و آئین ها و مناسک فرهنگی شاید اصل و مبنای خودرا از دست داده و به ضد مبنای خود تبدیل گردد، امروزه حاجی فیروز دیگر کارکرد اصلی و مبنایی خودرا ندارد و در حقیقت به تکدی گری کاهش کاهش پیدا کرده است و برای حل این معضل فکری نشده است.
اگر کارهایی از این دست با اقبال عمومی مواجه شود و طرفداران خودرا به دست آورد، تغییر یک آئین نوروزی را شاهد خواهیم بود، در غیر این صورت حتی اگر اقتدار و زوری پشت سر آن برای تغییر باشد توفیقی نخواهد یافت. اگر به مذاق مردم خوش آید به سرعت جای خودرا باز می کند و توسعه پیدا می کند.


منبع:

1400/01/06
13:11:53
0.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی