مسئول خانه فرهنگ كنسولگری ایران در لاهور؛

آیین پرچم گشایی حضرت علی (ع) از سنت های نوروزی پاراچناری هاست

آیین پرچم گشایی حضرت علی (ع) از سنت های نوروزی پاراچناری هاست

به گزارش جاویدانی جعفر روناس اظهار داشت: بخش قابل توجهی از ایرانیها و پاکستانی ها معتقد به تلاقی عید نوروز با عید غدیرخم هستند. یکی از سنت های شیعیان پاراچنار در نوروز آیین پرچم گشایی حضرت علی (ع) است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به مناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز، نشست مجازی یک روزه «بررسی آداب مشترک نوروزی ایران و پاکستان» در ۵ فروردین (۲۵ مارس) با حضور روئسای اتاق های ایرانشناسی دانشگاه ها، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و مسئول خانه فرهنگ در لاهور اجرا شد.
در این جلسه مجازی پروفسور دکتر محمد ناصر، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی و اتاق ایرانشناسی دانشگاه پنجاب، دکتر علی مزمل، رئیس بخش زبان فارسی و اتاق ایرانشناسی دانشکده دولتی تاون شپ، دکتر شازیه شعیب، رئیس بخش زبان فارسی و اتاق ایرانشناسی دانشکده دولتی اسلامیه بانوان، دکتر ریاض شاهد وتو، رئیس اتاق ایران شناسی دانشکده دولتی اسلامیه، دکتر بابر نسیم آسی، استاد زبان و ادبیات فارسی و رئیس اتاق ایرانشناسی دانشگاه جی سی، محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و جعفر روناس؛ وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور، با بیان اهمیت و جایگاه عید باستانی نوروز بر توجه جدی به آن بعنوان میراث مشترک فرهنگی و تمدنی دو کشور تاکید نمودند.
در شروع جعفر روناس مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با اشاره به جایگاه فرهنگ نوروزی در بین کشورهای منطقه اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از مردم کشورهای جغرافیای نوروز (نوروزستان) عید باستانی را به صورت آئین های مختلف ومتنوع جشن می گیرند. در مناطق گیلگیت بلتستان، ایالت های خیبرپختون خواه و بلوچستان و همین طور قسمتی از ایالت پنجاب برگزاری جشن نوروز از شکوه بیشتری برخوردارست.
وی اظهار داشت: نوروز در پاکستان به عالم افروز یعنی روزی که جهان روشن می شود، نیز شهرت دارد و مردم پاکستان همانند مردم ایران با خانه تکانی، دید و بازدید و تهیه خوراکی های نوروزی و رنگ آمیزی تخم مرغ به استقبال طبیعت می روند.
مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور افزود: بخش قابل توجهی از جمعیت هر دو کشور ایران و پاکستان معتقد به تلاقی عید نوروز با عید غدیر خم هستند، بنا بر این در بعضی از مناطق ایران مراسم نوروز خوانی و در منطقه پاراچنار پاکستان نیز گردهمایی بزرگ پرچم گشایی حضرت علی (ع) با حضور پرشمار مردم انجام می شود. در دیگر مناطق پاکستان نیز سفره امیر المومنین انداخته می شود و مردم با طبخ غذاهای نوروزی این عید بزرگ را جشن می گیرند.
جعفر روناس اضافه کرد: با ظهور دین مبین اسلام، مفاهیم آسمانی، هوشمندانه به نوروز اضافه گردید و کتاب آسمانی درصدرِ سفره هفت سین قرار گرفت و مزین به دعای تحویل سال شد و به این شکل بر غِنای معنوی نوروز اضافه گردید تا امروز که به دست ما رسید.
محمدرضا ناظری؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، نیز با اعلان اینکه بیشتر مردم پاکستان نوروز را با عناوین مختلف مانند جشن بهاران و بسنت جشن می گیرند اظهار داشت: اهمیت نوروز از نظر باورهای دینی چنان است که ما دعای و مناجات سال تحویل داریم بدین سبب این عید سعید، تداعی کننده ارتباط معنوی بین خدا، انسان و طبیعت است.
وی کشورهای حوزه تمدنی نوروز را دارای ظرفیت بالایی برای برگزاری جشنواره های مشترک دانست و اضافه کرد: نام دیگر نوروز شاد کردن کودکان، صله رحم، نظافت و بهداشت، عیادت از بیماران و سالمندان، طعام دادن و میهمانی دادن است.
دکتر علی مزمل؛ استاد زبان فارسی دانشکده دولتی تاون شپ نیز با اعلان اینکه مردم لاهور به «مردم زنده دل» در پاکستان شهرت دارند اظهار داشت: جشن نوروز که در لاهور مرکز ایالت پنجاب به جشن بهاران شهرت دارد مردم به صورت خودجوش به استقبال این آئین بزرگ می روند.
وی اضافه کرد: در جشن بسنت نیز که آن هم به مناسبت روز آمدن بهار در سراسر پنجاب جشن گرفته می شود مردم با پوشیدن لباس های نو به دید و بازدید اقوام و آشنایان می روند. مردم شهر لاهور معتقدند که عید نوروز مقارن با عید غدیر خم است به همین مناسبت با برگزاری مراسم شعر خوانی و منقبت خوانی، عشق و اردات خودرا به امیرالمومنین اعلام می کنند.
دکتر شازیه شعیب؛ رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی اسلامیه بانوان در لاهور با قرائت شعری فارسی درباره نوروز و بهار طبیعت اظهار داشت: شباهت های فرهنگی و تمدنی ایران و مسلمانان شبه قاره هند آنقدر به هم نزدیک بود که اقبال لاهوری هر دو را یک ملت می دانست. خیلی از شاعران شبه قاره هند همچون اقبال لاهوری اشعار زیادی درباره نوروز سروده اند و این اهمیت نوروز را در پاکستان و هند می رساند.
دکتر بابر نسیم آسی؛ استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور نیز در این جلسه با اعلان اینکه مردم پاکستان و ایران دارای فرهنگ مشترکی هستند اظهار داشت: فرهنگ و تمدن منطقه گیلگیت بلتستان در شمالی ترین نقطه پاکستان چنان با فرهنگ و تمدن ایرانی گره خورده است که ما به این منطقه لقب ایران صغیر را داده ایم بنا بر این مردم این منطقه همانند ایرانیها عید نوروز را با شکوه خاصی جشن می گیرند.
وی اضافه کرد: مردم بلوچستان و خیبرپختون خواه نیز با فرار رسیدن نوروز با برگزاری مراسم خاصی و تهیه خوراکی های سنتی به استقبال فصل بهار می روند.
دکتر ریاض شاهد وتو؛ رئیس اتاق ایران شناسی دانشکده دولتی اسلامیه با توصیف جایگاه نوروز در ایران و پاکستان اظهار داشت: مردم بلوجستان در مناطق کویته، جعفر آباد، گوادر و مکران بعد از شروع سال جدید شمسی در ۲۱ ماه مارس با پوشیدن لباس های نو به دید و بازدید یکدیگر می روند و در آخر قسمتی از روز را در دل طبیعت سپری می کنند.
وی با اشاره به حضور جمعیت عظیمی از مهاجران افغان در پاکستان اظهار داشت: افغان ها نیز اهتمام خاصی برای برگزاری نوروز می ورزند، مردم منطقه قبیله ای کورام در شهر پاراچنار، زیران، شبلان و عمرکوت که در مرز مشترک با افغانستان قرار دارند نیز مراسم عید نوروز را به صورت آئینی خاص و باشکوه جشن می گیرند.
پروفسور دکتر محمد ناصر؛ رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب نیز با بیان نقش عمر خیام در تشکیل تقویم جلالی اظهار داشت: مردم در روزهای قدیم و باستانی مشکل بزرگی در تعیین دقیق شروع بهار داشتند اما عمر خیام دانشمند بزرگ ایرانی، با پژوهش های خود توانست روز اول بهار و نخستین روز عید نوروز را به صورت دقیق محاسبه کند. وی دقت تقویم شمسی را قابل توجه دانست و گف ت: این میزان دقت به حدی است که هر ۲ میلیون سال یک روز انحراف در این تقویم وجود دارد.


منبع:

1400/01/07
23:59:41
0.0 / 5
1143
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی