آیت الله رشاد تاكید كرد:

ضرورت همدلی و كمك مومنانه در آستانه ماه مبارك رمضان

ضرورت همدلی و كمك مومنانه در آستانه ماه مبارك رمضان

به گزارش جاویدانی آیت الله رشاد با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان و توجه جدی به موضوع همدلی و کمک مومنانه در ابتدای در درس خارج فقه خود به این امر پرداخت و اظهار داشت: افراد دارای اهتمام از مستمندان و نیازمندان دستگیری کنند، فعل بی صدای ما را خداوند خواهد شنید. بنده به تمام کسانی که صدای من به آنها می رسد عرض می کنم که متمکنین به داد غیرمتمکنین برسند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله علی اکبر رشاد امروز در ابتدای درس خارج فقه خود به موضوع همدلی و کمک مومنانه در آستانه ماه مبارک رمضان پرداخت که در متن ذیل مختصری از این مباحث آمده است:
وَ قَالَ (علیه السلام) لِکُمَیْلِ بْنِ زِیَادٍ النَّخَعِیِّ: یَا کُمَیْلُ مُرْ أَهْلَکَ أَنْ یَرُوحُوا فِی کَسْبِ الْمَکَارِمِ، وَ یُدْلِجُوا فِی حَاجَهِ مَنْ هُوَ نَائِمٌ؛ فَوَالَّذِی وَسِعَ سَمْعُهُ الْأَصْوَاتَ، مَا مِنْ أَحَدٍ أَوْدَعَ قَلْباً سُرُوراً إِلَّا وَ خَلَقَ اللَّهُ لَهُ مِنْ ذَلِکَ السُّرُورِ لُطْفاً، فَإِذَا نَزَلَتْ بِهِ نَائِبَهٌ جَرَی إِلَیْهَا کَالْمَاءِ فِی انْحِدَارِهِ حَتَّی یَطْرُدَهَا عَنْهُ، کَمَا تُطْرَدُ غَرِیبَهُ الْإِبِلِ (نهج البلاغه، حکمت ۲۵۷).
همچون کلمات قصار امیرعدالت و امام حکمت، حضرت علی (ع)، این قطعه است که خطاب به کمیل بن زیاد فرموده است. دو مطلب بسیار مهم و ارزشمندی را در این قطعه، ایشان به کمیل فرموده اند: اول اینکه، خانواده و خاندانت را – می تواند اهل به اعتبار دیگری مثلا، همشهری بودن، هم میهن بودن، همکار بودن اطلاق شود- امر کن و ترغیب کن به اینکه به سمت کسب مکارم اخلاق بروند. یعنی توی کمیل که خودساخته ای و قلب را از رذایل پرداخته ای به فکر اهل خودت باش و ترغیب و تشویق کن به سمت کسب کرامتها و بزرگواری های خلقی و نفسانی و روحانی. و دومین مطلب عمیق و دقیق اینکه، اهلت را به تشویق کن که شب هنگام و در لحظات تاریکی شب و آن زمانی که دیگران خوابند، به دنبال حل مشکلات همانهایی که خفته اند بروند.
زمانی که مردم خواب هستند و غافل، هنر آنست که اهل تو که به کمالاتی آراسته اند در چنین ساعاتی به دنبال حل معضلات و مشکل مردم بروند و به کار و شئون آنها بپردازند و به رفع مشکلاتشان اقدام نمایند که شب هنگام که همه در سکوت و سکون هستند اینها در آنجا تلاش کنند. در جایی که هیچ صدا و آوایی نیست کار کنند تا کسی به آنها توجه نکرده و پس قصد ریا و خودنمایی نداشته باشند.
در همین سکوت کار کردن ارزش دارد. با آنکه کار در این لحظات بی صداست و کسی باخبر نیست و بازتابی ندارد اما، فَوَالَّذِی وَسِعَ سَمْعُهُ الْأَصْوَاتَ، قسم به آنکه صداها را می شنوند و حتی صداهای بی صدایی که از نیات انسانها برمی خیزد. که نشانه مسلم و مسلمان بودن، روایت منسوب به پیامبر گرامی(ص)، مَن اَصبَحَ وَ لَم یَهتَمَّ بِاُمورِ المُسلِمینَ فَلَیسَ منی؛ خدایی که کارهای غیرعلم را می شنود مَا مِنْ أَحَدٍ أَوْدَعَ قَلْباً سُرُوراً إِلَّا وَ خَلَقَ اللَّهُ لَهُ مِنْ ذَلِکَ السُّرُورِ لُطْفاً، به خداوند سوگند که کسی نیست که شادمانی را وارد قلب اندوهگینی کرده باشد مگر اینکه خداوند متعال سرور ماندگار و عمیقی را بصورت لطفی در آن فرد وارد و نازل کرده است. و در ادامه دارند که این خدمت بی صدا، ثواب و پاداش بی صدا هم دارد و حال به تعبیری چه زمانی صدایش در می آید؟ فَإِذَا نَزَلَتْ بِهِ نَائِبَهٌ، اگر معضل و مشکلی به فرد خدمتگذار وارد شود، خداوند پاداشش را به سیلی تبدیل می کند که به مشکلات حمله ور می شوند که گویی شتری غریبی به سمت آب و خیمه ای حرکت می کند و دفع می شود، بلا نیز دفع می شود. این خدمات در قابل سیل روانی در مقابله با بلاهای متوجه شده به این فرد، نقش آفرینی کرده و دفع بلا می کند. وقتی شبانگاهان و بی سروصدا به سراغ مستمندان رفتی و درد دردمندان را کاهش دادی خدای متعال هم در زمانی که تو مبتلا هستی به شکل سیل آسا به مدد و به داد تو می رسد.
در آستانه ماه مبارک رمضان و شرایط کرونائی و گرانی هایی که بی داد می کنند هستیم. ضعف مدیریت و بی تدبیری نیز معضلات و مشکلات مردم را مضاف کرده است که همین علت چندبرابری نسبت به تحریم ها دارد. به هر حال مردم بسیار در مضیقه هستند. اگر برخی از ما به حدی تامین هستیم و درآمد مناسبی داریم و امکانات به حد کافی است بدانیم که برای برخی شرایط در حد تنگنا و دیوار به دیوار قحطی است و واقعا در روزگاران قدیم چنین بلایا یا بیماری هایی اگر در جامعه ای پدید می آید به قحطی منتهی می شد و الان نیز فاصله ای با قحطی نداریم و تنها تفاوت آن این است که چون دسترسی ها زیاد شده عده کمی درگیر شده اند و واقعیت این است که آحادی از جامعه ما قحطی زده هستند و همین که نمی توانند اقل ضرور زندگی را تامین کند به مفهوم قحطی است.
بنده همین جا بعنوان یک طلبه تقاضامندم که افراد دارای اهتمام از مستمندان و نیازمندان دستگیری کنند چه اینکه خیلی از اینها اهل صیام و قیام هستند و بتوانند با کمی آسودگی خاطر وارد میهمانی خدا بشوند و نماز و روزه شان را بیگیرند. فعل بی صدای ما را خداوند خواهد شنید. بنده به تمام کسانی که صدای من به آنها می رسد عرض می کنم که متمکنین به داد غیرمتمکنین برسند.
منبع:

1400/01/20
12:12:21
0.0 / 5
1058
تگهای خبر: حل مشكلات , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی