آیت الله حسینی بوشهری:

وقفه چند سال گذشته در ساخت مسكن در كشور آسیب بزرگی ایجاد كرد

وقفه چند سال گذشته در ساخت مسكن در كشور آسیب بزرگی ایجاد كرد

به گزارش جاویدانی قم رئیس شورایعالی جامعه مدرسین وقفه چند ساله در ساخت مسکن را لطمه ای بزرگ عنوان کرده و عنوان کرد: متاسفانه این وقفه چند ساله ای که در ساخت مسکن در دولت بوجود آمد آسیب بزرگی بود. اگر دولت تسهیلاتی را فراهم آورد و وزارت مسکن و شهرسازی هم زمین هایی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهند، بخشی از مشکل مسکن مردم حل خواهد شد.


آیت الله حسینی بوشهری در دیدار با مدیر کل بنیاد مسکن استان قم با اشاره به خدمات نهادهای تأسیسی در نظام جمهوری اسلامی همچون بسیج، کمیته امداد و جهاد سازندگی؛ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را از مجموعه های پر برکت و پرثمر برشمرده و بیان داشت: نهال هایی که حضرت امام(قدس سره) بعد از پیروزی انقلاب و در امتداد تحقق اهداف انقلاب کاشتند، چون رنگ اخلاص داشت، یکی بهتر از دیگری در به ثمر رساندن کارها و در نقش آفرینی برای پیشرفت کشور اثر داشته است.
وی ادامه داد: بنیاد مسکن، کمیته امداد، جهاد سازندگی، بسیج و سپاه پاسداران با آن همه خدماتی که از دوران جنگ تا کنون داشته اند، همان نهال هایی هستند که توسط امام راحل کاشته شده اند و در این میان بنیاد مسکن حقیقتا یکی از مجموعه های بسیار بابرکت بوده است.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، مردم ایران را مردمی اهل خیر دانسته و ابراز کرد: جلسه ای با رئیس کمیته امداد داشتم و ایشان در گزارشی که دادند گفتند که در سال ۹۹ کمک های مردمی دو برابر سال ۹۸ بوده است، باتوجه به شرایط اقتصادی امروز که کسب و کار مردم تعطیل شده و مشکلات اقتصادی دامن گیر مردم است، گزارش ایشان نشان دهنده این است که مردم ما اهل خیر هستند و اگر هم احساس کنند در فضای جامعه مشکلی و بحرانی به وجود آمده حاضرند با تمام وجود مایه بگذارند.
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه اعتماد سازی را یک لزوم برشمرده و اشاره کرد: آن چه از اهمیت بالایی برخورداراست و متأسفانه گاهی در کشور ما نادیده گرفته می شود، لزوم اعتماد سازی است. اگر اعتماد سازی نماییم و اعتماد عمومی افزایش پیدا کند، طبیعتا درهمه عرصه ها و صحنه ها، مردم حرف های مسئولین را قبول کرده و دراعتماد به آن تردید نمی کنند. اما اگر خدای ناخواسته با صحبت ها و اقدامات ما اعتماد سوزی به وجود بیاید آن موقع بی اعتمادی مانند سیلی است که آمده و سیل بندی هم جلویش نیست. و در این شرایط اگر بهترین حرف ها هم زده شود و بهترین وعده ها هم داده شود، عملاً کاری جلو نمی رود.
امام جمعه قم کارهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را اعتماد زا توصیف کرده و گفت: کاری که بنیاد مسکن انجام داده تا اندازه زیادی آن اعتماد سازی مورد نیاز را به وجود آورده است.
آیت الله حسینی بوشهری اضافه کرد: اگر بتوانید با عرضه گزارش های فصلی و نوبه ای از صدا و سیما و رسانه ها کارهایی که انجام داده اید را معرفی کنید و تبلیغات مناسبی داشته باشید این کار در معرفی مجموعه بنیاد مسکن و جلب مشارکت های مردمی و عرضه خدمات بسیار تأثیرگذار است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان اظهار داشت: برخی از خیرین را به روستاها ببرید تا هم درجریان کارهای شما قرار بگیرند و هم در جریان برخی از مشکلاتی که وجود دارد. لازم است بنیاد مسکن فراخوان بدهد و خیرین را به مدد بطلبد و گزارش کارهایش را عرضه بدهد.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین، وقفه چند ساله در ساخت مسکن را لطمه ای بزرگ عنوان کرده و گفت: متاسفانه این وقفه چند ساله ای که در ساخت مسکن در دولت بوجود آمد آسیب بزرگی بود. اگر دولت تسهیلاتی را فراهم آورد و وزارت مسکن و شهرسازی هم زمین هایی با قیمت مناسب دراختیار مردم قرار دهند، بخشی از مشکل مسکن مردم حل خواهد شد.
آیت الله حسینی بوشهری پروژه های مسکن مهر را یاد شده قرار داده و اظهار داشت: آن مسکن مهری که راه افتاد بود علیرغم اشکالاتی که داشت یک حرکت جهادی فی حدذاته بود و می توانست پاسخگو باشد.
وی ادامه داد: اگر در پروژه مسکن مهر کار کارشناسی همراه با صدمه شناسی انجام می گرفت و ساخت این مسکن ها متناسب با نیازهای مردم در جاهای مختلف استمرار می یافت، شاید امروز وضعیت مسکن مهر قابل دفاع تر بود.
امام جمعه قم به پروژه های ساخت مسکن در روستا ها اشاره نمود و گفت: بنیاد مسکن به روستاها رفته و آن جا که نیاز بوده اول نیازسنجی کرده بعد متناسب با آن نیاز، برای ساکنین روستایی خانه درست کرده است. این خیلی متفاوت می باشد از این که در جاهایی انبوه سازی بکنیم که هم اکنون خالی از امکانات است و در آن کار کارشناسی لازم متناسب با نیاز های نقطه ای انجام نشده است یا در جاهایی مسکن های انبوه ساخته شود که زیرساخت های آن جا آماده نبوده و مردم هم علاقه ای برای رفتن به آن جا نشان نمی دهند. ایشان افزودند: با توجه به این که بنیاد مسکن با نیاز سنجی و کار کارشناسی برای تأمین مسکن روستایی تلاش می کند خوب است پروژه های انبوه سازی در مسکن شهری هم به این نهاد واگذار شود.
در ابتدای این دیدار که با حضور حجت الاسلام و المسلمین میر عمادی نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن همراه بود، مهندس بلدی به عرضه گزارشی از کارهای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم پرداخته و گفت: در۵۰ درصد از روستاهای قم طرح استقامت و نوسازی منازل روستایی توسط بنیاد مسکن انجام شده است.
وی ادامه داد: برنامه بنیاد مسکن ساخت مسکن برای محرومین است که برای این مساله در سال ۹۹ حدود ۱۰۰۰ خانه در روستاها برای محرومین تعریف کرده ایم. به هر نفر هم ۵۰ میلیون تومان وام ۵ درصد اختصاص داده شده و ۳۰ میلیون تومان هم بلاعوض داده می شود. ضمناً نقشه و نظارت هم مجانی است.
منبع:

1400/01/23
15:24:18
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: خدمات , زندگی , كسب و كار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاویدانی