بیش از ۱۰۰ كتابفروش به وزیر ارشاد نامه نوشتند

صدمه جدی به كتابفروشی ها در تعطیلی های اخیر

صدمه جدی به كتابفروشی ها در تعطیلی های اخیر

به گزارش جاویدانی در نامه بیشتر از یکصد کتابفروش خطاب به وزیر ارشاد آمده است: در شرایط عادی شاهد تعطیلی یا ورشکستگی کتاب فروشی ها هستیم. تعطیلی ­های اخیر صدمه جدی به کتابفروشی ها وارد کرده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، پیرو تعطیلی اخیر کتابفروشی ها نامه ای به نمایندگی انجمن خوشه با امضای بیشتر از یکصد کتابفروشی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار یافته است. در این نامه ضمن انتقاد از تعطیلی مکرر کتاب فروشی آمده است: انتظار آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان متولی این حوزه نسبت به مساله اهتمام بیشتری داشته و در رویارویی با این گونه تعطیلی ها از جانب ستاد کرونا تدابیر لازم را به کار گیرد تا از این پس شاهد تعطیلی های بی ضابطه در این مورد نباشیم. متن کامل به شرح ذیل است: باسمه تعالیجناب آقای دکتر سید عباس صالحی
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامیسلام علیکمبا احترام و تشکر از نگاه شما به مساله کتابفروشی و برگزاری طرح های فصلی؛ خاطره تعطیلی چند هفته ای کسب و کارها در ابتدای ورود ویروس منحوس کرونا به کشورمان و صدمات ناشی از آن تجربه تلخی را برای مردم عزیز ایران رقم زد. نادر بودن این اتفاق و کم تجربگی در سرتاسر دنیا منجر به اتخاذ تصمیمات عجولانه و اغلب ناکارآمدی برای پیشگیری از انتشار ویروس شد. اما بعد از سپری شدن یکسال، انتظار می رود تصمیم گیری ها با اتکا به تجارب کسب شده، دقیق و موثر در فراهم کردن آرامش روانی، جانی، اقتصادی و فرهنگی مردم باشد. همان گونه که آگاه هستید در هفته اخیر برخی مشاغل با تعطیلی دوهفته ای روبه رو شده اند و حق فعالیت تا اطلاع بعدی را ندارند. کتاب فروشی ها هم باوجود پیگیری ها در گروه ۲ از دسته بندی مشاغل قرار گرفتند و ناچار به تعطیلی شدند و هم مستحضرید تعداد کتاب فروشی های سراسر کشور از ۲۰۰۰ فروشگاه فراتر نمی رود و این تعداد، فاصله قابل توجهی در مقایسه با دیگر کسب و کارها دارد. از طرفی نگاه دقیق تر به اقتصاد کم سود کتابفروشی ها نشان داده است این مکان ها قبل از آنکه محل کسبی برای صاحبان آنها باشند، محلی برای انتقال دانش و آگاهی است. کتاب مرکز ثقل فرهنگ و اندیشه است و اثرات فرهنگ از پنجره کتاب فروشی ها میزبان اذهان جامعه می گردد. سوال اینجاست آیا فرهنگ کشور تعطیل بردار است؟بررسی ها نشان داده است سرانه مطالعه مردم جهان در روزهای کرونا رشد خوبی داشته است. مشخص است مردم در روزهای قرنطینه به کتاب پناه آورده اند تا درد و آلام خویش را در کنارِ کتاب، این یار مهربان تسکین دهند. جنس کارِ کتابفروشی سر و کار داشتن با فکر و روان انسان هاست. شاکله و ساختمان اصلی کتاب فروشی بر تأمین امنیت روحی و آسایش مردم بناست. آیا تعطیلی کتابفروشی نادیده انگاشتن به آرامش روانی جامعه نیست؟ آیا مردم به غیر از غذای جسم به غذای روح احتیاج ندارند؟در شرایط عادی به دلیل مشکلات عدیده اقتصادی در کتاب فروشی ها همانند خواب سرمایه، اجاره سنگین، گرانی کتاب و عوامل دیگر شاهد تعطیلی و یا ورشکستگی آنها هستیم. حال با تعطیلی های اخیر این مشکل هم بر دیگر مشکلات اضافه گردید و صدمه جدی به کتابفروشی ها وارد کرد. در این میان کتاب فروشی ها در رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی در زمان فعالیتشان اهتمام جدی داشته اند؛ چه در ضدعفونی کردن فضای فروشگاه و چه در زمان تحویل کالا به مشتری، شیوه های نظافتی را رعایت می کنند. کما اینکه در کشورهایی اروپایی همچون فرانسه، بلژیک و سوییس کتابفروشی جز کسب و کارهای ضروری قرارگرفته اند و تجربه نشان داده حضور مشتریان در کتاب فروشی ها همراه با تجمع نبوده، در صورتیکه انعکاس اخبار تجمعات مردم و صف های طولانی در فروشگاه های مواد غذایی توسط رسانه ها بر کسی پوشیده نیست. بنابراین انجمن کتابفروشان خوشه به نمایندگی از بیشتر از یکصد کتابفروشی در سرتاسر کشور اعلام می دارد، انتظار آن است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان متولی این حوزه نسبت به مساله اهتمام بیشتری داشته و در مواجه با این گونه تعطیلی ها از جانب ستاد کرونا تدابیر لازم را به کار گیرد تا از این پس شاهد تعطیلی های بی ضابطه در این مورد نباشیم.


منبع:

1400/01/24
00:47:48
0.0 / 5
866
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاویدانی