توسط انتشارات سوره مهر؛

روزهای زخمی منتشر گردید

روزهای زخمی منتشر گردید

روزهای زخمی یادداشت های مستند و روزانه محمد صدری از سفرهایش به عراق و سوریه توسط انتشارات سوره مهر منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به نقل از پایگاه خبری انتشارات سوره مهر، کتاب «روزهای زخمی» یادداشت های مستند و روزانه محمد صدری از سفرهایش به عراق و سوریه منتشر گردید.
صدری در پیشگفتار کتاب نوشته است: زمستان ۹۸ پس از بازگشت از سفر سوم سوریه بود که ویروس کرونا همه را خانه نشین کرد. قرنطینه خانگی خیلی ها را به کارهایی واداشت که در وضعیت معمول فرصت انجامشان را نداشتند. من هم بیمار شدم و دوران نسبتاً طولانی بیماری، که همه علایم مبتلاشدن به کرونا را هم داشت، پشت سر گذاشتم و بعد از بهبودی نسبی کار نوشتن کتاب را شروع کردم. چندین بار خاطرات و تصاویر سفر عراق و سوریه را مرور کردم. حاصل آن کتابی است که حالا پیش روی شما است.

نویسنده باتوجه به سابقه مستندسازی در پی داستان سرایی و قصه پردازی نیست و می کوشد واقعیت ها را منتقل کند چون معتقد می باشد که گاهی واقعیت از هر قصه ای جذاب تر است.
او ادامه می دهد: اهتمام کرده ام خواننده را با تجربه های خود در راه ثبت و ضبط رویدادها و هم قدمی و هم نفسی با مردان جنگ شریک کنم و آنچه را که دیده، شنیده و فهمیده ام بازگو کنم. اگر جایی به تناسب موقعیت و موضوع، اطلاعاتی را در کنار خاطره ای بیان کرده ام مطلقاً قصد ورود به بحث های کارشناسانه و تخصصی در آن موضوع نداشته و فقط خواسته ام خواننده را نسبت به مطالعه بیشتر در آن زمینه ترغیب کنم. این رویه را از حدود سی سال پیش، و در جریان نگارش سفرنامه های سه جلدی سیاره رنج، هم داشته ام.
این مستند ساز با اشاره به تلاشش برای نوشتن در کنار تولیدات تلویزیونی، معتقد است: خاطراتم گاهی در نهایت اختصار و در حد پرداختن به کلیات امور و گاهی کمی مفصل و با جزییات بیشتر است. انگیزه اصلی هم بیان دردها و رنج هایی است که بشر امروز برای پرداختن بهای زندگی های مرفه و بی درد سرمایه سالاران ینگه دنیایی کشیده و می کشد.
صدری می گوید: بارها در ایران خودمان و میان دوستانم با این سوال مواجه بوده ام که چرا مستند جنگی می سازی. سؤالی که هیچ کس از مستندسازان راز بقا، که مثلاً به زندگی خرس های قطبی می پردازند، نمی پرسد. و من نمی دانم جواب این دوستان را چه بدهم. اگر این، پرسش شما هم باشد، شاید بتوانید پاسخش را لابه لای یادداشت های روزهای زخمی پیدا کنید.

1400/01/27
16:13:26
0.0 / 5
906
تگهای خبر: زندگی , سفر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی