هم نشینی شازده كوچولو و ماركز با خواجه عبدالله در گردنه اسدآباد

هم نشینی شازده كوچولو و ماركز با خواجه عبدالله در گردنه اسدآباد

جاویدانی: تازه ترین گزارش گروه عکس مهر از روستای تاج آباد نشان میدهد که آمار مطالعه اهالی به ویژه جوانان بسیار بالاتر از قبل شده و این خاصیت جادویی نام هاست، نام هایی چون مارکز و خواجه عبدالله انصاری.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: زبان مهم ترین نظام نمادین است و رابطه دال و مدلولی در این سیستم بیش از هر نظام نمادین دیگری وجود دارد. ارتباط میان «کلمه» و «معنا» خود عیان کننده این نظام نمادین است. به عبارتی هیچ ارتباط ذاتی میان یک کلمه مثلاً درخت با معنا و مصداق آن در جهان خارج و حتی تصور معنایی آن در ذهن افراد وجود ندارد و فقط یک قرارداد است که دال (یعنی کلمه درخت) را به مدلول و ما به ازای آن در جهان واقع پیوند می دهد. این امر قراردادی در طول زمان بوجود آمده است و برای فرهنگ های مختلف تفاوت می کند، اما همین طول زمان موجب می شود تا قراردادی بودن موضوع فراموش شود.
به عنوان مثال بعد از تولید متنی به نام «شاهنامه» پهلوان و سردار مرزبانی به نام «رستم» در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای پیدا کرد و در هر دوره ای به انحا مختلف نام این پهلوان بازتولید شد. امروزه به محض شنیدن نام رستم، عامه مردمان انتظار دارند که با یک شخص قوی هیکل مواجه شوند. یعنی قراردادی را در قرن چهارم فردوسی در فرهنگ ایران ایجاد کرد که ماندگار شد و امروزه خود این قرارداد فراموش شده و رابطه عینی در ذهن ها بین دال یعنی کلمه رستم با مدلول یعنی یک شخص قوی هیکل و پهلوان برقرار شده است. این روند نشان میدهد که نام ها خاصیتی جادویی دارند.
جادوی نام ها را جامعه شناسان ذیل سرفصل Namism بحث و بررسی نموده و می کنند. برمبنای فرهنگ های مختلف این جادوی نام ها متفاوت خواهد بود و ممکنست وجوه مثبت و منفی را دربر بگیرد. با این مقدمه به سراغ روستایی می رویم که این سال ها به «دوست داری کتاب» مشهور شده است.
روستای رسول آباد سفلی یا تاج آباد، از توابع بخش مرکزی شهرستان بهار در استان همدان‬ (۲۵‬ کیلومتری مسیر اصلی همدان‬ به کرمانشاه، کنار جاده کربلا) است و بیش از ۲۳۰۰ نفر جمعیت دارد. ساکنان این روستا جملگی کرد زبان هستند. یک وجه شهرت این روستا بواسطه کاروانسرایی کهن در آنست، اما شهرت اصلی این روستا به سبب دیگری است: کتاب و کتابخوانی و تابلوهای آبی رنگ سر در کوچه ها و محله هایش به سه زبان فارسی، کردی و لاتین.

کوچه ها، محله ها و خیابان های این روستا همگی به نام میراث ادبی جهانیان و همین طور مشاهیر ادب ایران و جهان است. از «شاهنامه» فردوسی گرفته تا «بهشت گمشده» جان میلتون، همین طور از «هزار و یک شب» گرفته تا «شازده کوچولو» ی آنتوان دو سنت اگزوپری و همین طور «سیلاب بهاری» ایوان تورگنیف و گویا این نام ها را خود اهالی پیشنهاد داده اند.
در این روستا نام هایی چون «مثنوی معنوی» و «کلیات شمس» مولوی، «قانون» ابن سینا، «بوستان» سعدی، «مناجات نامه» خواجه عبدالله انصاری کنار نام هایی چون «بهشت گمشده» جان میلتون، «صد سال تنهایی» گابریل گارسیا مارکز، «دن آرام» میخاییل شولوخف، «کیمیاگر» پائولو کوئیلو قرار گرفته اند. مسمای نام ها جالب توجه است، کوچه ای که مسجد روستا در آن قرار دارد نامش «مناجات نامه» است و محله ای که مرکز بهداشت در آن واقع شده «قانون» نام گرفته است. جاده اصلی ورودی شهر نام «بهشت گمشده» را با خود دارد و جالب آنکه این اسم پیش تر قرار بود به پیشنهاد روحانی روستا «شکسپیر» باشد، پیشنهادی که البته در روند دموکراتیک انتخاب نام ها مورد پذیرش قرار نگرفت. همین طور یکی دیگر از اسامی پیشنهادی برای این جاده اصلی «هملت» بود که به توسط یکی از اعضای شورا ارائه شد، اما مردم بهشت گمشده را ترجیح دادند.

اما‬ ایده اصلی‬ نامگذاری ها‬ با تلاش قباد یاری، دهیار سابق و عضو فعلی شورای این روستا به نتیجه رسیده است. او از روزهای نخست کار دهیاری اش، ترویج کتابخوانی را شروع کرد و کارش موجب شد تا «تاج آباد» بعنوان روستای دوست دار کتاب مطرح شود. هرچند که بگفته خود قباد یاری در گفت وگوهایش با رسانه ها، هشتاد درصد اهالی روستا باسوادند و جملگی کتابخوان. یاری در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها اشاره نموده است که چوپان تاج آباد، ‏لیسانس علوم سیاسی دارد. برادرش عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است و دو نفر از خواهرانش هم دامپزشکند. یاری در شروع دهیاری اش کتابخانه ای نیز در تاج آباد تاسیس کرد که حالا دیگر کتابخانه مجهزی است. کتابخانه ای که پایگاهی برای سوادآموزی نیز هست تا به اندک اهالی محروم از سواد، نعمت کتاب خواندن را آموزش دهد.
تازه ترین گزارش ها از این روستا نشان میدهد که آمار مطالعه اهالی این روستا به ویژه آمار مطالعاتی جوانان بسیار بالاتر از قبل شده است و این همان خاصیت جادویی نام هاست، نام هایی که دال هایی خاص را ارسال می کنند و در یک نظام نشانه ای تحولاتی را سبب خواهند شد. کنشگری در عرصه مطالعه یکی از وجوه این تحول است. جادو و همنشینی نام ها همین طور کارکرد دیگری نیز خواهد داشت. این همنشینی عنصری هویت بخش است. هویت بخشی به مکان، امکان گفت و گو با آنرا فراهم می آورد. تاج آباد بجز ظاهر نام هایش که گفت و گو و هم نشینی میان فرهنگ ها را سبب خواهد شد، یک میدان گفت وگویی میان خود و اهالی را نیز فراهم می آورد. نظام نشانه ای تولید شده توسط اسامی محله ها، اولین قدم در گفت وگوی میان محله و مکان زندگی با اهالی است. مکان زندگی نیز نیاز به گفت و گو دارد تا گفت وگومندی را سبب شود. ماندگاری نام ها بر محله ها در آینده اتفاقات مهم تری را نیز رقم خواهد زد. بجز رواج سنت گفت و گو آنگاه که قراردادها به فراموشی سپرده شوند، نام تاج آباد همنشین خواهد شد با دو مفهوم کتابخوانی و گفت و گو.
گزارش تصویری مهر از این روستا را در این نشانی ببینید.


منبع:

1400/01/31
13:13:06
0.0 / 5
906
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاویدانی