گزارش وبینار بررسی عادی سازی روابط با اسرائیل؛

صلح و سازش با اسرائیل سبب نابودی كشورهای عربی می شود

صلح و سازش با اسرائیل سبب نابودی كشورهای عربی می شود

سخنرانان نشست بررسی تبعات نرمال سازی روابط کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی معتقدند طرح صلح عربی اسراییلی، طرحی شکست خورده است و سازش با اسرائیل، نابودی کشورهای عربی را درپی خواهد داشت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشست مجازی «تبعات نرمال سازی روابط کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی» پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت با حضور اندیشمندان، کارشناسان، سیاستمداران و شخصیت های مذهبی شیعه و سنی، توسط خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور اجرا شد.
در این نشست مجازی علامه محمد حسین اکبر رئیس اداره منهاج الحسین، کرم علی حیدری مشهدی؛ سرپرست مدرسه علمیه حضرت امام عصر(عج)، علامه سید مرید حسین نقوی؛ نائب رئیس وفاق المدارس المدارس شیعه پاکستان، سید دانش نقوی؛ رئیس موسسه ترویج افکار شهدای پاکستان و سمیعه راحیل قاضی مدیر امور خارجه بخش زنان حزب جماعت اسلامی پاکستان، ثاقب اکبر؛ رئیس موسسه مطالعاتی البصیره، محمدرضا ناظری؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران و جعفر روناس وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور حضور داشتند.
شرکت کنندگان در این جلسه مجازی با بیان اقدام خطرناک و نسنجیده بعضی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی، آنرا زنگ اخطار بیداری و هوشیاری مسلمانان نسبت به عمق دسیسه ها و سناریوهای قدرت های باطل به رهبری آمریکا دانستند.
سمیعه راحیل قاضی مدیر امور خارجه بخش زنان حزب جماعت اسلامی پاکستان با اشاره به اقدامات صهیونیسم جهانی برای اسلام زدایی بیت المقدس اظهار داشت: رژیم صهیونیستی به کمک آمریکا یقینا به دنبال جداسازی کامل بین المقدس از بدنه جهان اسلام است. آمریکا سفارتخانه خویش را به بیت المقدس انتقال داد و این چنین بی شرمانه از کشورهای اسلامی می خواهد که بیت المقدس را برای همیشه فراموش کنند.
وی اضافه کرد: این روزها شاهد دسیسه ها در جهان برای نرمال سازی روابط بین امت اسلامی با رژیم صهیونیستی هستیم جا دارد از این تریبیون به جمهوری اسلامی ایران که همچنان به فکر مردم مظلوم و رنج کشیده فلسطین هستند تا بتوانند سرزمین خویش را از یوغ صهیونیسم آزاد کنند تشکر کنم. صلح جهان اسلام با رژیم صهیونیستی مغایر با مصالح ملی کشورهای اسلامی و غیرت و هویت اسلامی است. باید از حضرت زینب(س) درس گرفت چونکه که ایشان تا آخرین لحظه و بعد از شهادت امام حسین(ع) در مقابل حکومت طاغوت مقاومت کرد و تسلیم نشد.
جعفر روناس وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور با ذکر نکاتی درباره حکومت نامشروع رژیم صهیونیستی اظهار داشت: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی راهکارهای مقابله با رژیم صهیونیستی بر دو محور: کشورهای عربی و مبارزات فلسطین ها زیر چتر ساف استوار بود که ناکارآمد بودن آن ثابت شد. بعد از آن امام خمینی(ره) در امتداد حل اساسی این معضل جهانی، با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس از مردم جهان بخصوص مسلمانان خواستند تا خشم و انزجار خویش را از این رژیم اعلام کنند.
وی تشکیل گروهک های تکفیری در خاورمیانه را طرح استکبار و صهیونیسم برای به حاشیه راندن مبحث قدس و فلسطین عنوان نمود و اظهار داشت: خوشبختانه با رفع خطر جریان تکفیری بار دیگر نگاه جهان اسلام در منطقه به سمت آزاد سازی فلسطین و قدس معطوف شده است.
مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با اعلان اینکه نیمی از جمعیت ۱۳ میلیونی فلسطینی ها در دیگر کشورها آواره هستند و نیم دیگر آن به شدت از سیاست نژاد پرستانه رژیم صهیونیستی رنج می برند اظهار داشت: متاسفانه سکوت مغرضانه و عقب نشینی از موضع قبلی بعضی از رژیم های عربی منطقه، سبب رویکرد تهاجمی رژیم صهیونیستی شده است.
روناس معامله قرن را به مثابه نابودی آرمان فلسطینی ها و جهان اسلام ارزیابی کرد و اضافه کرد: در طرح معامله قرن نیمی از کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس به رژیم صهیونیستی تعلق می گیرد و فلسطینی های آواره هم دیگر حق بازگشت به کشور خویش را ندارند.
وی در ادامه با ذکر علل پنج گانه مقام معظم رهبری که مسأله اول امت اسلامی را مسأله فلسطین می دانند به تشرح جزئیات طرح همه پرسی ایشان پرداخت.
محمد رضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور اعلام روز قدس از جانب امام خمینی(ره) را نقطه عطفی در تاریخ اسلام برای آزادی فلسطین دانست و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ظلم را در هر جا همچون کشمیر و یمن و قره باغ و فلسطین اشغالی محکوم می کند و همیشه در کنار مظلوم خواهد ایستاد.
وی اظهار داشت: جهان زیر نفوذ آمریکا و غرب که دم از پشتیبانی از حقوق بشر، حقوق بانوان و حتی حقوق حیوانات را سر می دهد در برابر حجم گسترده ای از ظلم به فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی نه تنها ساکت و نظاره گر هستند بلکه از ظالم حمایت هم می کنند.
ناظری افزود: هر چند جو بایدن سکان قدرت را در آمریکا بدست گرفته است اما سیاست کاخ سفید در برابر رژیم صهیونیستی تغییر نکرده بلکه آنها هم همانند ترامپ به پشتیبانی از این رژیم برای غصب سرزمین های بیشتر فلسطینی ها ادامه می دهند.
ثاقب اکبر رئیس موسسه تحقیقاتی البصیره دیگر سخنران این نشست مجازی به وضعیف اسفناک فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی پرداخت و اظهار داشت: صیهونیست ها به کمک آمریکا در حال پیاده سازی آخرین سناریوی خود در خصوص در تنگنا قرار دادن رژیم های عربی برای به رسمیت شناختن این رژیم هستند. در واقع غرب از ادعای خود برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی هم در حال عقب نشینی است چونکه که خیلی از کرانه باختری رود اردن که به قول آنها متعلق به فلسطینی هاست امروز جزئی از خاک رژیم صهیوینستی شده است.
وی رژیم صهیونیستی را به سبب حضور مقتدرانه مقاومت اسلامی در منطقه بسیار صدمه پذیر خواند و اظهار داشت: انفجارهایی که به تازگی در قلب سرزمین های اشغالی فلسطین شاهد آن بودیم سبب ترس و وحشت صهیونیست ها شده است. شمارش معکوس این رژیم پس از شکست در جنگ با حزب الله در سال ۲۰۰۶ شروع شده است. فریب بعضی از کشورهای عربی توسط ترامپ در به رسمیت شناختن این رژیم که خود به مشکل هویتی گرفتار هستند نمی تواند این رژیم را از سراشیبی سقوط نجات دهد.
کرم علی حیدری مشهدی سرپرست مدرسه علمیه حضرت امام عصر(عج) در پاکستان اظهار داشت: حکم اسلام و پیامبر اکرم(ص) دفاع از مظلوم در مقابل ظالم است بنا بر این مردم مسلمان پاکستان به پشتیبانی از مردم فلسطینی ادامه می دهند و هیچگاه آنها را تنها نمی گذارند.
وی با اعلان اینکه قائد اعظم محمد علی جناح بنیان گذار پاکستان رژیم صهیونیستی را نامشروع خوانده است اظهار داشت: مردم مسلمان شیعه و سنی در پاکستان به حمایت خود از برادران و خواهران فلسطینی ادامه خواهند داد و در مقابل اقدامات بعضی از رژیم های مرتجع عربی سکوت نخواهند کرد و در مقابل آن خواهند ایستاد.
سرپرست مدرسه علمیه حضرت امام عصر، در ادامه از تلاشهای جمهوری اسلامی ایران به رهبری مقام معظم رهبری که پشتیبان مسلمانان مظلوم جهان است به نیکی یاد کرد.
سید دانش نقوی رئیس موسسه ترویج افکار شهدای پاکستان، روز جهانی قدس را هویت بخشی و پشتیبانی از آرمان های فلسطینی ها برای رهایی سرزمین خود از اشغال صهیونیست ها دانست و اظهار داشت: امروز مردم در سرتاسر پاکستان با حضور گسترده در راهپیمایی، روز جهانی قدس را گرامی می دارند. جنبش جهانی پشتیبانی از فلسطین و آزادسازی بیت المقدس مسیر خویش را با قدرت طی می کند و اقدام برخی دولت های عربی در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی زمینه را برای نابودی خود آن رژیم ها فراهم نموده است. مردم مسلمان در منطقه، چهره حاکمان خود فروخته خویش را به خوبی شناخته اند.
وی اضافه شدن مبحث آزاد سازی قدس و فلسطین از اشغال صهیونیسم در متون درسی دانش آموزان در مقاطع ابتدایی و متوسطه پاکستان را بیان کرد و اظهار داشت: دولت پاکستان نباید تحت تأثیر بعضی از قدرت ها از مبحث سنتی خود در برابر پشتیبانی از مردم فلسطین و آزادی بیت المقدس عقب نشینی کند.
علامه سید مرید حسین نقوی نائب رئیس وفاق المدارس المدارس شیعه پاکستان با بیان علل به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی توسط برخی کشورهای عربی اظهار داشت: دیکتاتورهایی که بر کشورهای اسلامی تسلط دارند به سبب ضعف فردی و عدم اطمینان به ظرفیت مردم خود، از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا می ترسند این اقدام آنها ثابت می کند که آنها از غیرت اسلامی بی بهره اند.
وی با بیان حمایت گسترده جامعه جهانی از مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: حتی مردم عادی غرب هم نسبت به مردم فلسطین ابراز احساسات می کنند. آنها در تظاهرات روز جهانی قدس شرکت کرده و از این راه نسبت به رژیم پوشالی اسرائیل اظهار نفرت می کنند.
نائب رئیس وفاق المدارس اضافه کرد: نداهای سازشگرانه در گوشه و کنار پاکستان در خصوص اینکه عرب ها با رژیم صهیونیستی صلح کردند ازاین رو پاکستان هم باید در امتداد منافع خود درهای گفتگو با این رژیم را بگشاید شنیده می شود. ما به این افراد می گویم سرزمین فلسطین تنها متعلق به عرب ها نیست بلکه متعلق به همه مسلمانان است.
محمد حسین اکبر رئیس اداره منهاج الحسین هم از دیگر شرکت کنندگان در این جلسه مجازی اظهار داشت: پاکستان که بر مبنای ایدئولوژی اسلام و تقویت مسلمانان در جهان توسط محمد علی جناح تشکیل شده است در ۷۰ سال قبل همیشه از آزادی فلسطین اشغالی و بیت المقدس و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود حمایت کرده و خواهدنمود.
وی اضافه کرد: بعضی از کشورهای عربی که با فریب آمریکا دست دوستی به سمت رژیم صهیونیستی دراز کرده اند جز ذلت چیزی دیگر نصیب آنها نخواهد شد.
این عالم دینی در ادامه، فرمان امام خمینی(ره) را در پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین، فرمان رسول اکرم(ص) دانست و اظهار داشت: با گذشت زمان سطح حمایت های مردمی در سطح جهان از مردم ستمدیده فلسطین درحال افزایش است و رژیم صهیونیستی دیگر نمی تواند با زور اسلحه به اشغال سرزمین های فلسطینی ادامه دهند.


منبع:

1400/02/17
12:40:04
0.0 / 5
1071
تگهای خبر: حقوق , شركت , فرهنگ , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی