در بستر فضای مجازی و طرح تواصی

پناهیان و سرلك با مبلغان كشور گفتگو كردند

پناهیان و سرلك با مبلغان كشور گفتگو كردند

به گزارش جاویدانی قم نخستین گفت وگوی زنده دو طرفه طرح مجازی زنجیره تواصی با مبحث نحوه صحیح مذاکره و حضور حجت الاسلام سرلک، حجت الاسلام پناهیان و مبلغین سراسر کشور برگزار گردید.


حجت الاسلام والمسلمین علی سرلک در ابتدای این گفتگو بیان نمود: نکته مهمی که در این عرصه وجود دارد این است که کسی می تواند وارد گفتگو شود که به فرایند آن بیشتر از نتیجه اش اعتقاد داشته باشد یا به عبارتی دیگر نوع نگاه بعنوان مخاطب یا گوینده به طرف مقابل باید درگیر کننده باشد.
وی ادامه داد: در این دوره آدم ها پر از بی حوصلگی و احساس بی نیازی نسبت به شنیدن هستند ازاین رو اگر تشویق مخاطب به شنیدن سخنان از نتیجه آن مهمتر است. با عنایت به این که خداوند هیچ چیزی رو مثل چیز دیگری نیافریده ازاین رو اختلاف میان تفکرات انسان ها امری طبیعی است حال به هر علت که می خواهد باشد.
حجت الاسلام سرلک افزود: مهم این است که ما مخاطب را به رسمیت بشناسیم و به صحبت های وی هم گوش دهیم چونکه گفتگو ابزاری است برای از بین بردن ابهامات که طبق گفته امام علی (ع) محل تخم ریزی شیطان ابهام است.
وی ضمن اشاره به این که استثنائاتی هم وجود دارد بیان نمود: علیرغم این که گفتگو همواره بهترین راه است گاهی هم کسانی وجود دارند که اسلحه شان را روبه روی ما مسلح کردند که با این افراد گفتگو کردن غلط است مانند آمریکا و اسرائیل.
حجت الاسلام سرلک افزود: خیلی ها فکر می کنند باید به هرشکلی که شده طرف مقابل را به نتیجه مدنظرشان برسانند به نحوی روی نتیجه تعصب دارند این مورد سبب می شود که گفتگو از مسیر درست خود بیرون برود.
وی خاطرنشان کرد: گروهی از فرهنگیان و اهل قلم با امام خمینی (ره) ملاقات داشتند و روی پلاکارد نوشته بودند "اگر امام فرمان دهد قلم ها رو مسلسل می کنیم" امام با دیدن این نوشته گفتند کاش روزی برسد که بتوانیم مسلسل ها را قلم نماییم یعنی با گفتگو مشکلات و ابهامات را برطرف نماییم.
در ادامه این گفتگو حجت الاسلام سرلک به پاسخ به سوالات کاربران پرداخته و در جواب یکی از آنها در خصوص این که خط مشی اصلی در گفتگو باید چه نکاتی باشد اظهار نمود: داشتن سه خصوصیت در مذاکرات بسیار مهم می باشد که نخستین آن سواد است؛ کسی که وارد گفت وگویی می شود باید هوشمند و باسواد وارد شود این گونه حتی اگر به نتیجه مدنظرش هم نرسد حریف قدری برای گفتگو به حساب می آید که این خود موفقیت است.
وی در بیان نکات بعدی اظهار داشت: نکته بعدی در مذاکرات ادب و اخلاق است که در همه موارد مورد تاکید است و نکته بسیار مهم بعدی انصاف است؛ بعنوان مثال درست است که حرمله تیرش را به جای نادرستی پرتاب کرد و کار نابخشودنی انجام داد اما این که بگوییم تیراندازی بدی بوده بی انصافی بشمار می رود.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین پناهیان هم در ارتباط با نحوه صحیح تعامل و گفتگو بیان نمود: مدتی بعد از انقلاب شاید کمتر از سی سال عده ای درصدد جای انداختن این مورد بودند که به انتخابات بعنوان حق نگاه کنید، طبیعتا به دنبال این بودند که انتخابات را به شکل غرب در بیارن چونکه در غرب خیلی از مسائل سیاسی بعنوان حق بیان می شود.
وی ادامه داد: آزادی در غرب حق است، در اسلام تکلیف چونکه در صورتیکه بعنوان حق تلقی شود فرد می تواند بگوید نمی خواهم از حق خودم بهره ببرم. کاری که باید در این برهه صورت گیرد این است که آموزه های دینی را درباره انتخابات بیان نماییم.
حجت الاسلام پناهیان افزود: یعنی بگوییم انتخابات کاری دینی است اما اختصاص به دینداری ندارد و همه افراد عاقل باید در آن شرکت نمایند یعنی به عبارتی باید آنرا بعنوان امری عقلانی جا انداخته و واقع گرایانه به آن نگاه نماییم.
وی افزود: باید ابعاد مختلف فعالیتهای سیاسی و احتماعی رو از نظر دینی بیان نماییم و نباید دین و سیاست را از یکدیگر جدا نماییم که متأسفانه در مبحث حوزه علمیه نقشی که باید ایفا می کرده نکرده است در حالیکه این کار توهین به دین به حساب می آید یعنی دین را آنقدر بزرگ ندانستیم که پاسخگوی نیازهای ما باشد.
حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اینکه الگوی ما در این راه باید حضرت زهرا (س) در ماجرای فدک باشد خاطرنشان کرد: باید دقت کنیم که جرم درست انتخاب نکردن از غارتگری بیت المال سنگین تر است چونکه با انتخاب غلط در اصل غارتگران افزایش می یایند. انتخابات تجلی این جمله است که "هر جوری باشید همانجور سرپرستی انتخاب می کنید" یعنی ما پای صندوق رأی نشان می دهیم کی هستیم.
حجت الاسلام پناهیان سپس در تأیید نظر یکی از کاربران که مبحث پاسخ به شبهات را ناکافی و گاهی جهت پرت کردن حواس جامعه دانست اظهار داشت: اگر ما دین را از اساس درست توضیح دهیم اصلا شبهات شکل نمی گیرد و آن هایی که پیش آمده خود به خود از بین می رود؛ برخی شبهات فقط وقت گیرنده و بازدارنده از جریان اصلی است در حالیکه باید دانست مشکل اصلی در تبیین دین است.
کاربر دیگری بیان کرد برخی افراد دین را قبول دارند اما به اصل انتخابات ایراد می گیرند و برخی هم که اصلا دین را قبول ندارند به این گونه افراد که نمی توان گفت انتخابات تکلیف است باید چه گفت؟
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان در پاسخ به این سؤال توضیح داد: تلقی عمومی از دین صحیح نیست و ما بمحض این که از دین صحبت می نماییم احساس زور گفتن به افراد دست می دهد ازاین رو باید ابتدا موضوعات را از حیث اخلاقی جا بیندازیم یعنی دین را به صورت کامل در همه موارد مساوی با عقل قرار دهیم.
وی افزود: نگرانی که وجود دارد این است یک عده گزاره "انتخابات یک تکلیف دینی است" را پخش کنند و این مورد تمسخر و اعتراض برخی مخالفان دین قرار گیرد در حالیکه باید این گزاره از حیث عقلانی پخش کرد و گفته شود که شرکت در انتخابات کاری عقلانی است چونکه هیچ گاه گفته نشده که کار عقلانی کسی را بدبخت کرده است. حجت الاسلام پناهیان همینطور ابراز کرد: اگر کسی در حوزه پزشکی تشخیص اشتباه دهد آنرا به پای علم پزشکی نمی نویسند اما بحث دین که می شود اشتباه فرد را پای دین می نویسند از طرفی دیگر اگر کسی عاقل بودنش را به مردم نشان دهد مردم حرفش را قبول می کنند ازاین رو ما باید عقلانیت انتخابات و دین را بیان نماییم.
کاربر دیگری سوال کرد چگونه با کسی که اهل جدل است وارد بحث شویم که حجت الاسلام سرلک در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: گفتگو با فردی که فقط حرف خودش را تکرار می کند و بدون گوش دادن صرفاً پاسخ آماده می کند بی فایده است به صورتی که در روایات ما آمده جدال را باید ترک کرد.
کاربری در ارتباط با جایگاه رأی اکثریت در نظام اسلامی و تقابل آن با رأی شورای نگهبان سوال کرد که حجت الاسلام پناهیان در پاسخ به وی بیان نمود: نظام اسلامی امکان دارد به احکامی برسد که با تصورعمومی مردم در تقابل باشد اما در دراز مدت، وظیفه اش ایستادن مقابل مردم نیست بلکه باید منشأ هدایت افکار عمومی را پیدا کند پس به صورت کلی نظام در مقابل رأی اکثریت نمی ایستد.
کاربر دیگری ضمن اشاره به این که درجریان انتخابات جهت گیری سلبریتی ها به افکار مردم جهت می دهد پرسید که چگونه باید مردم را اغنا کرد که به این جهت گیری ها اعتماد نکنند و حجت الاسلام پناهیان پاسخ داد: در اینجا باید به مردم گفت آیا زمانی که فرزند شما احتیاج به عمل داشته باشد از سلبریتی ها در مورد متخصصان و انتخاب آنها سوال می کنید یا افراد آگاه و پزشکان مرتبط؟ این بحث هم همینگونه است نباید به نظر افراد ناآگاه توجه کرد.
در انتها گفتگو حجت الاسلام سرلک تاکید کرد: در این دوران نباید جو زده باشیم، باید منطق انتخابات را تحکیم نماییم و در نظر داشته باشیم کاری که از منبر و گفت وگوی سالم برمی آید از هیچ چیز دیگر بر نمی آید؛ توجه داشته باشیم که فوتبالیستی که گل می زند ماندگار در زمین نیست بلکه بازیکنی ماندگار است که فارغ از نتیجه منطقی بازی می کند.
منبع:

0.0 / 5
986
1400/02/27
22:20:23
تگهای خبر: شركت , فرهنگ , متخصص , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی