توسط انتشارات ققنوس؛

كتاب اعترافات شهلا زرلكی منتشر گردید

كتاب اعترافات شهلا زرلكی منتشر گردید

کتاب اعتراف باز نوشته شهلا زرلکی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «اعتراف باز» نوشته شهلا زرلکی اخیرا توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.
شهلا زرلکی نویسنده این کتاب متولد سال ۱۳۵۵ است و آثاری درباره ادبیات و زنان در حوزه نقد و داستان در کارنامه دارد. «زنان، دشتان و جنون ماهانه»، «در خدمت و خیانت زنان: گفتارهایی درباره زنان»، مجموعه داستان «ما دایناسور بودیم»، «خلسه خاطرات»، «چراغ ها را من روشن می کنم»، «جادوگر سرزمین سامبا» و... عناوین بعضی از آثار او هستند.
نویسنده در کتاب «اعتراف باز» بخش هایی از زندگی شخصی خود را، بدون آن که قصد نوشتن زندگینامه یا خاطره داشته باشد، روایت کرده است. زرلکی در مقام راوی مطالب کتاب، گوشه هایی از زندگی خویش را روایت کرده که در ارتباط با زوایای پنهان این زندگی هستند.
زرلکی در صفحه اول کتاب، آنرا با این عبارات به خودش تقدیم کرده است: «تقدیم به خودم؛ با عشق و نفرت». وی در صفحات بعدی این توضیح را هم داده است: «این کتاب شوخی کوچکی است با گونه ادبی مهجور و محبوبم: ادبیات اعترافی»
کتاب پیش رو ۱۸ داستان یا اعتراف دارد که عناوین شان به ترتیب عبارت است از:
«دفاعیه اول»، «عروسک عقب افتاده ای که با باتری قلمی کار می کند»، «لُری که خون مغول در رگ هایش جاری است»، «تمساح پیری که در چاه فاضلاب ما زندگی می کند»، «شمران نویی ها»، «در باب ترس که مادر دروغ است و چیزهای بی پدرومادر دیگر»، «خواب زمستانیِ ماده خرس قطبی»، «باید روی دروغ هایمان بیشتر کار کنیم»، «همه دستگیره ها بوی دست های تو را می دهند»، «در باب لو رفتگی و نامه ای به شوهر عزیزم»، «خدایان مثل سوسک کافکا نمی میرند»، «روده درازی»، «لاشه کم چربی گوساله ای جوان در قصابی»، «در باب لذت لو دادن و مبحث بی اهمیت قتل قناری»، «آن ها به جهنم! من به بهشت می روم»، «اهمیت ژاله عرفانیان بودن و نکاتی در باب لزوم ناخن خواری»، «دبیرستان دخترانه زهرا» و «دفاعیه آخر».
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
طرف های غروب که دیگر از کجی چانه خبری نیست، همه با حدس و گمان به این نتیجه قطعی می رسند که همزمانی ترس شدید ناگهانی و برخورد محکم چانه به قالی عامل آن کجی بوده. یک فلج عصبی عضلانی موقت مثلا. چارلی نفس راحتی می کشد. مثل همه وقت هایی که سرحال است زیرشلواری اش را تا زیر سینه می کشد بالا و چارلی تر می شود. زیرجلکی می خندد و دیگر هیچگاه تا زمانی که زنده است گرفتار عذاب وجدان یا احساس گناه نمی گردد.
بپذیری یا نه خوشی تمام می شود حتی اگر حاضر باشی هزینه زیادی بابتش بپردازی. حتی اگر بپذیری یک عمر با فک پایین آمده سر کنی و در عوض همه هوایت را داشته باشند. فردای خوشبختی بدبختی است. بین خوشبختی و بدبختی مسابقه است. یک روز بدبخت می شوی و یک روز خوشبخت. سر تا ته زندگی اکثریت آدم ها همین است. (البته بجز آن بدبخت های مادرزادی که به طرز ناعادلانه ای همیشه و در همه حال بدبخت اند.)
این کتاب با ۱۸۴ صفحه، شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۳۵ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

0.0 / 5
852
1400/03/17
12:28:35
تگهای خبر: بازار , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاویدانی