مدیر بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خبر داد

تقدیر از خادمان فرهنگ رضوی به مناسبت دهه كرامت

تقدیر از خادمان فرهنگ رضوی به مناسبت دهه كرامت

به گزارش جاویدانی خراسان رضوی مدیر بنیاد بین المللی امام رضا(ع) اظهار داشت: از روز شنبه به مدت ده روز اسامی خادمان فرهنگ رضوی در شبکه های سیما معرفی شده و از آنان تقدیر خواهد شد.محمودرضا برازش در نشست خبری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) به مناسبت دهه کرامت که ظهر امروز، ۲۰ خردادماه، در هتل فرهنگ و هنر برگزار شد، ضمن اشاره به فعالیت بنیاد امام رضا(ع) در سطح کشور، اظهار نمود: بنیاد امام رضا(ع) یک بنیاد ملی است، اما دفتر آن در مشهد است. باید متوجه این مورد باشیم و با این بنیاد با عنایت به شرایط خود رفتار نماییم. معمولاً سازمان ها و نهادهای ملی در تهران و نهادهای استانی در استان ها حضور دارند، البته بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در تهران هم دفتر دارد، اما تلاش کرده ایم که مرکزیت آن در مشهد باشد. همکاری مسؤلان استان در رده های مختلف با این بنیاد، نشان دهنده این است که در استان ظرفیت فعالیت ملی وجود دارد.

وی اضافه کرد: ساختار هیات مدیره بنیاد بین المللی امام رضا(ع) هم از ۱۱ نفر تشکیل شده که هفت نفر از آنها در مشهد حضور ندارند و دارای ساختار مشهدی نیست. البته تمایل ما و مسؤلان استان این است که هرچقدر بیشتر بتوانیم شهرستان ها را تقویت نماییم و تمرکززدایی شود، اما وجود بارگاه مقدس امام رضا(ع) در مشهد، سبب می شود که در مشهد بیشتر فعال باشیم.

مدیر بنیاد بین المللی امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: فعالیتهای بنیاد امام رضا(ع) از حالت جشنواره ای فراتر رفته و الان در دو محور فعالیت فعالیت می کند که یکی از آنها در محور دبیرخانه جشنواره های فرهنگی و هنری رضوی است که ما به نمایندگی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در کشور و خارج از کشور حمایت به عمل می آوریم. چون امکانات و توان ما در این حد نیست که تمام جشنواره ها را حمایت نماییم، تلاش کرده ایم که کمک نهادهای دیگر را هم سازماندهی شده دریافت نماییم و برای هر جشنواره تفاهمنامه های سه یا چهارجانبه بین معاونت تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل استان و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) منعقد می شود.

برازش تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که ما خواهیم داشت، هم افزایی بین دستگاه ها و نهادهای فرهنگی برای انجام بهتر کارها است. تولیدات فرهنگی و هنری را هم در گرایش ها و بخش های مختلف به انجام می رسانیم. جمع آوری کلیه اطلاعات فرهنگی و هنری در رابطه با امام رضا(ع) در بانک اطلاعات جامع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) هم در دستور کار قرار گرفته است و این می تواند بستری برای کل فعالیتهای پژوهشی، فرهنگی و هنری باشد. امیدوار هستم که با هم افزایی و همکاری هایی که در استان خواهیم داشت، بتوانیم کاری انجام دهیم که هم این نهاد ملی که در مشهد حضور دارد قدرت بیشتری گیرد و فعالیت بیشتری انجام دهد و همینطور در سطح کشور نشان دهیم که پتانسیل جذب نهادها و سازمان های بین المللی و ملی را در مشهد داریم که این می تواند عامل برکتی برای شهر مشهد باشد.

وی ضمن اشاره به معرفی و تقدیر از خادمان فرهنگ رضوی در شبکه های سیما، بیان نمود: از روز شنبه به مدت ۱۰ روز اسامی خادمان فرهنگ رضوی معرفی می شود و در روز اول از حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی تقدیر به عمل می آید که نزدیک به چهل است به مشهد نقل مکان کرده و در حرم مطهر رضوی سخنرانی های مختلفی داشته است. برنامه تقدیر از ایشان در روز شنبه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد و در ایام دیگر بقیه افراد در برنامه های صداوسیما معرفی خواهند شد و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

سیدحسین سیدی، مدیر فرهنگی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) هم در ادامه این نشست بیان نمود: در حوزه جشنواره ها، ۸ جشنواره که محتوای آن شامل شعر فارسی، عربی و ترکی، داستان فارسی، عربی و ترکی و دلنوشته می شود را برگزار کرده ایم و در حوزه فعالیت ها، جلسه شعر ارادت را برگزار می نماییم که از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد بعنوان یکی از بهترین جلسات شعر تخصصی ارائه شد. جلسه تخصصی داستان رضوی هم از آغاز سال شروع به کار کرده و بیشتر از ۱۲۰ نفر داستان نویس عضو این جلسه هستند و به صورت هفتگی در جلسه حضور پیدا می کنند.

وی اضافه کرد: مسابقه تشرف که شامل دلنوشته ها و تک بیت های رضوی را در دهه کرامت برگزار خواهیم کرد که عموم مردم می توانند در بخش دلنوشته ها شرکت نمایند و شاعران می توانند در بخش تک بیت شرکت نمایند. همینطور تقدیر از ۱۰ فعال برتر حوزه فرهنگ رضوی هم در دهه کرامت انجام می شود. تولیداتی هم در دستور کار قرار داریم که شامل شعر، قصه و داستان است که کتاب «ابناء الرضا» جزو آنها است و بزودی چاپ خواهد شد.

منبع:

1400/03/21
20:05:55
0.0 / 5
838
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی