انتخابات 1400،

مراجع تقلید قم را مردم با حضوری حماسی دعوت نمودند

مراجع تقلید قم را مردم با حضوری حماسی دعوت نمودند

قم مراجع تقلید قم در پیام هایی مردم را به حضوری حماسی در انتخابات 1400 دعوت نمودند.


آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید ضمن دعوت آحاد مردم به حضور در انتخابات تصریح کرد: هر اقدام و عملی که منجر به تضعیف نظام اسلامی و آرمان های والای امام راحل و شهدای گرانقدر گردد شرعاً جایز نبوده و حرام می باشد.
وی دراین پیام بیان کرده است: همینطور در تعیین اصلح، سایر مکلفین با رعایت موازین و معیارهای اسلامی به تشخیص خود عمل نمایند.
دربخش دیگری ازاین پیام آمده است: از درگاه خداوند متعال مسالت داریم انقلاب اسلامی ایران که ماحصل ایثار شهداء و مخلصین است تا ظهور ولی عصر عجّل الله فرجه الشریف از گزند انحرافات و دشمنی ها مصون و محفوظ باشد.
آیت الله سیدمحمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید با دعوت همه آحاد مردم به مشارکت حداکثری در انتخابات تصریح کرد: همه قشرهای مردم وظیفه دارند در انتخابات حضوری پرشور و گسترده داشته باشند.
در پیام این مرجع تقلید، آمده است: نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه مردم تشکیل است. همه قشرهای مختلف مردم در این موقعیت حساس وظیفه دارند در انتخابات ۲۸خرداد حضوری پرشور و گسترده داشته باشند و افراد خدوم و با تقوا را انتخاب کنند.
در ادامه این پیام خطاب به ملت بزرگ ایران آمده است: نباید نسبت به انتخابات بی تفاوت باشیم و رای یک نفر هم منشا اثر است.
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم زمان با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری بیست و هشتم خردادماه برگزار می گردد.
آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی هم امروز سخنانی با انتقاد از کسانی که بعد از عدم احراز صلاحیت در مقابل قانون قرار گرفته اند، اظهار داشت: کسی که می گوید اگر مردم در انتخابات حضور پیدا کنند گناه کرده اند، امام راحل را قبول ندارند چون که امام (ره) فرمود عدم حضور در انتخابات در این نظام اسلامی از گناهان کبیره است.
وی ادامه داد: این نیست جز آنکه اگر واقعا حمل بر صحت نماییم این افراد قدرت عقلی تفکیک بین مسائل را ندارند و یا آن نفس پرستی و هواپرستی و دنیاطلبی اینها را وادار به بیان این حرفها می کند. به جای این که مردم را تشویق کنند و بگویند حال که شورای نگهبان ما را تأیید نکرد و به زعم خودشان هم اشتباه کرده اند ولی مردم بیائید حضور پیدا کنید.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن اشاره به این نکته که امروز نمی گردد کسی دلسوز اسلام و انقلاب باشد اما نسبت به انتخابات بی تفاوت باشد، عنوان کرد: این نظام ما به اسلام گره خورده است. حالا یک کسی را شورای نگهبان تأیید نکرد ولو به اشتباه، اما نباید بگوید من رای نمی دهم و با این گفتار، مردم را تشویق به عدم حضور کند.
وی ادامه داد: این امر، موضع گیری غیرعقلایی و غیرشرعی است، این مصداق بارز فتنه است، هرچند بگوید من مردم را دعوت به خیابان نمی کنم، مگر فتنه فقط دعوت به خیابان است؟ اگر واقعا انصاف داری سکوت کن.
وی بیان نمود: ما بیانیه گام دوم انقلاب را که رهبری معظم انقلاب صادر فرمودند در دست داریم که هر فرد علاقمند به انقلاب باید محورهای آن بیانیه را مدّنظر قرار بدهد، نمی گردد کسی بگوید من انقلابی هستم و به بیانیه گام دوم هیچ توجهی ندارم.
فاضل لنکرانی افزود: یکی از شاخصه های تشخیص اصلح این است که اعتقاد مبرم و تاکید بر پیاده کردن بیانیه گام دوم انقلاب داشته باشد. اگر کسی بخواهد به آن توجه نکند و آنرا محور برنامه های خود قرار ندهد نمی گردد گفت در راه انقلاب حرکت می کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آگاهی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از علل شرایط بسیار سختی که مردم در آن زندگی می کنند و راهکار صحیح برای آن داشتن را مهم دانست و بیان نمود: امروز مردم در یک شرایط سختی به سر می برند به خصوص نسل جوان و این برای ما بسیار نگران کننده است که در این شرایط جوانان نسبت به انقلاب چه فکری پیدا می کنند؟
فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه دشمن دنبال این است که مردم و جوانان را از استمرار انقلاب ناامید کند، اظهار داشت: دشمن امید دارد مردم حضور در انتخابات نداشته باشند یا خدای ناکرده حضورشان کمرنگ باشد و جمعیت زیادی پای صندوق رأی نرود یا فردی که انتخاب می شود کسی باشد که خیلی بر بنیانهای دینی، انقلابی و جهادی توجه نداشته باشد، اینها اهدافی است که دشمن دنبال می کند.
استاد درس خارج فقه حوزه های علمیه قم به شرایط سخت و حیرت جوانها در این روزها اشاره نمود و افزود: شرایط بگونه ای است که امکان دارد خدای ناکرده حالت یاس برای جوانها به وجود آید و به مجموعه متدینین چنین القا شود که دین به درد حکومت نمی خورد و اندیشه بلند امام راحل در این حوزه را زیر سوال ببرند.
فاضل لنکرانی اضافه کرد: ما هرچه شکر نماییم نمی توانیم قدردان این اندیشه امام بزرگوار باشیم که دین، حکومت دارد، دین باید حاکم باشد. اشخاص نباید حکومت کنند، هواپرستها، دنیاطلبها، قدرت طلبها نباید حکومت کنند، دین باید حکومت کند، حکومت ولایت فقیه یعنی حکومت دین، ولی فقیه مظهر بسیار روشن برای بیان و پیاده کردن دین است.
به باور وی، این اندیشه بود که واقعا تحول در جامعه و در مردم به وجود آورد، حماسه های جاودان هشت سال دفاع مقدس را به وجود آورد. مردم فداکار هم تاکنون به خاطر همین اندیشه با ایثارگری های خود از انقلاب و نظام دفاع کرده اند، با آنکه معیشت مردم خیلی در خطر است و در سختی بسیار زیادی قرار دارند.
وی موضوع هایی مانند اعتقاد به بیانیه گام دوم انقلاب، توجه عمیق نسبت به افکار امام و پیاده کردن آن، حفظ آرمان شهدا و استمرار خط شهدا، حرکت جهادی برای رفع مشکلات مردم، معامله نکردن با مبانی دینی نظام و عزت مردم و حفظ عظمت انقلاب را از معیارهای تشخیص اصلح دانست.
رئیس جمهوری نباید وامدار جریانات سیاسی باشد
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن اشاره به این که باید کسی سکاندار مسئولیت ریاست جمهوری باشد که وامدار گروه خاصی نباشد اظهار داشت: رئیس جمهوری باید از درون مردم بوده و جوشش مردمی داشته باشد، اینها برای ما ارزش است.
وی افزود: اگر کسی وامدار گروه خاص یا حزب خاصی باشد آن گروه دنبال این هستند که از او مطالبه کنند و توقع داشته باشند، معامله سیاسی با او می کنند که ما از تو حمایت می نماییم به شرط این که چند تا وزیر و سفیر از ما باشد. و چنین چیزی هم عقلا درست نیست و هم شرعا حرام است، باید این معیارها را برای مردم بیان کرد.
فاضل لنکرانی اظهار داشت: تحقق مصلحت نظام و انقلاب را در گرو انتخاب فردی است که این شاخص ها به خوبی در وجودش باشد و با ابراز امیدواری بر داشتن انتخاباتی بسیار پرشور است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: در درجه اول باید این انتخابات، انتخاباتی باشد که دشمن را ناامید کند چون که خود این مورد از شاخص هاست و بیشتر از چند ماه است که دشمن این خط را دنبال می کند که «رأی بی رأی»، «حضور پیدا نکنید» و متأسفانه برخی از افراد که در داخل کشور خودشان مدتها مسئولیت داشتند، حالا که شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید نکرده حضور در پای صندوق رای را گناه می شمرند در حالیکه اگر شورای نگهبان ایشان را تایید می کرد حضور در این انتخابات واجب بود و اجر هم داشت.
به باور رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، ما هم امکان دارد انتقاد داشته باشیم و مسولان هم اشتباه کنند همان گونه که رهبری هم فرمود در جریان احراز صلاحیت ها جفاهایی به افراد شد، اما باید بدانیم آنچه لازم الرعایه است همان است که قانون می گوید. محور؛ امام و رهبری و قانون است. اگر افراد در مقابل قانون قرار بگیرند بطور قطع شکست می خورند.

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در پاسخ به استفتاء تعدادی از مقلدین خود پیرامون مصرف برق در شرایط کنونی کشور آورده است: در شرایط حاکم بر کشور بر همگان وظیفه شرعی است که صرفه جویی را در پیش گیرند.
در این استفتاء که عصر چهارشنبه نسخه ای از آن در اختیار قرار گرفته آمده است: به استحضار هموطنان گرامی می رساند، اسراف و اسراف کاری از گناهان کبیره است، حتی در سوره مبارکه فرقان اسراف در انفاق هم نکوهش شده است.
آیت الله سبحانی ادامه داده است: در شرایط حاکم بر کشور که با کمبود نزولآلت ات آسمانی و تأمین برق نسبت به نیازهای مراکز صنعتی و غیره روبرو شده است، بر همگان وظیفه شرعی است که مصرف بهینه را در پیش گیرند و از اسراف و زیاده روی که بر همگان مشکلات بوجود می آورد اجتناب کنند، حتی مثلاً اگر یک شعله برق رفع نیاز می کند از به کارگیری شعله دوم خودداری شود.
وی افزوده است: به امید روزی که در پرتو الطاف الهی مشکلات برطرف شده و همگان در رفاه بیشتر قرار گیرند.
منبع:

0.0 / 5
856
1400/03/27
17:34:01
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی