دهه كرامت تداعی كننده فرهنگ ایثار و وفاداری در راه امامت و ولایت است

دهه كرامت تداعی كننده فرهنگ ایثار و وفاداری در راه امامت و ولایت است

آیت آلله عالمی ضمن گرامیداشت دهه کرامت اظهار نمود: این ایام تداعی کننده فرهنگ ایثار و وفاداری در راه امامت و ولایت است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله «حسن عالمی» در گفتگو با ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، با اشاره به اینکه ماه ذی القعده و دهه مبارک کرامت تداعی کننده فرهنگ عشق، ایثار و وفاداری است، اظهار نمود: این ایام با ولادت کریمه خاندان حضرت معصومه(س) شروع و با ولادت شمس الشموس امام رضا(ع) تمام می شود. ششم این ماه هم روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) برادر گرامی امام هشتم(ع) نامگذاری شده است. مناسبت هایی که یادآور سیره خاندان عصمت و طهارت(ع) بوده و حکایت از این دارد که اهل بیت(ع) برای ترویج اعتقادات و دفاع از حق، دین و ارزش های دینی تا پای جان ایستادگی کردند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با مرور دوره حکومت بنی عباس اضافه کرد: بنی عباس جزو بنی هاشم بود و از عباس بن عبدالمطلب عموی پیامبر اکرم(ص) و جد خلفای عباسی منشعب شده بود. تا آخر حکومت بنی امیه که حدود 70 سال و چند ماه طول کشید از حکومت برکنار و به تعبیری با تشیع همراه بودند اما پس از آن که حکومت بنی امیه سقوط کرد و حرکتی انجام شد که بخشی عظیمی از آن در ارتباط با خراسانی ها بود، مبارزه بر ضد بنی امیه را با شعار «مقدس الرضا من آل محمد(ص)» شروع کردند. شعاری که عباسیان با تاکید بر آن توانستند خیلی از بنی ‏هاشم و شیعیان آنان به‏ویژه ایرانی ها را با خود همراه کرده و مدت‏ها چهره واقعی خویش را در پشت آن پنهان کنند.
وی اظهار داشت: با این شعار قیام صورت گرفت اما پس از سقوط بنی امیه آنچه شایسته بود اتفاق نیفتاد. نخستین فردی که پس از سقوط بنی امیه سر کار آمد، ابوالعباس سفاح از بنی عباس بود. آن زمان بنی عباس قدرت چندانی نداشته و به طرفداران اهل بیت(ع) احتیاج داشتند بنابراین رفتار تند و ناشایستی از او روایت نشده است. پس از فوت او برادرش منصور دوانیقی سر کار آمد. او دشمنی شدیدی با اهل بیت(ع) و فرزندان پیامبر(ص) داشت و جنایات و کشتار او نسبت به اولاد امام حسن مجتبی(ع) و سایر سادات از صفحات غم انگیز، دردناک و شرم اّور تاریخ است. اّزار و اذیت هایش نسبت به امام صادق(ع) هم در کتب تاریخ آمده است. سرانجام هم دستور داد اّن حضرت را مسموم و به شهادت رساندند.
آیت الله عالمی خاطرنشان کرد: بعد از منصور دوانیقی عملکرد بنی عباس تا زمان هارون عباسی بدتر شد. هارون عباسی فردی در باطن بسیار خشن و در ظاهر ملایم بود و با ظاهر ملایم و عوام فریب خویش را بین مردم بعنوان خلیفه عادل معرفی می کرد. بعد از بین رفتن هارون حکومت به مامون رسید. مامون هم حکومتی خشن داشت و با برادرکشی بر سر کار آمد. در چنین شرایطی باید خاندان عصمت و طهارت(ع) از مذهب، اعتقادات و فرهنگ تشیع حفاظت و پاسداری می کردند و یکی از موارد شاخص این پاسداری که توسط فرزندان حضرت موسی بن جعفر(ع) صورت گرفت همین جریانی است که از آن بعنوان دهه مبارک کرامت یاد می نماییم.
وی اظهار داشت: طبق نقل تاریخ امام رضا(ع) را به اجبار و اجبار از مدینه به خراسان و مرو بردند. روایاتی که از وداع امام رضا(ع) با قبر پیغمبر(ص) و وداع و گریه های حضرت با خانواده خود بر جای مانده از این اجبار حکایت می کند. با وجود به این اجبار و این که برادران و خواهران بزرگوار حضرت نگران بودند برای یاری و ملاقات برادر تصمیم به سفر خراسان گرفتند. مقصد حضرت معصومه(س) در این سفر رسیدن به برادر بزرگوارش بود که در راه به شهادت رسید. حضرت احمد بن موسی(ع) هم در همان سال ها با برادران بزرگوار خود سید امیر محمد عابد و سید علاءالدین حسین و جمع زیادی از برادرزادگان و محبان اهل بیت(ع) به قصد زیارت حضرت رضا(ع) از مدینه حرکت کردند تا از راه شیراز به طوس عزیمت کنند. در میان راه هم عده کثیری از شیعیان به آنان ملحق شدند. خبر حرکت چنین قافله بزرگی مأمون خلیفه عباسی را به وحشت انداخت و سبب شهادت آنان شد.
آیت الله عالمی در انتها اظهار نمود: هر سه این بزرگوار در راه احیای دین اسلام شهید شده اند و حرکت آنها، حرکتی برای احیای شیعه بود. با ورود آنان به ایران حیات جدیدی بر شیعیان دمیده شد و این دهه نقطه عطف بزرگی در ترویج شیعه است. باید این ایام را همچنان که چند سالی است رونق گرفته، بزرگ داشت و از فرصت های آن برای ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) استفاده بسیاری کرد. برای غنی و پربارتر کردن این ایام لازم است زندگی نامه و سیر حرکت و مبارزات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این بزرگواران را برای مردم بازگو کرد تا در ذهن مردم ماندگار شود و از آن به منظور زندگی بهتر الگو گیرند.1400/03/30
13:49:00
0.0 / 5
826
تگهای خبر: احیا , زندگی , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
جاویدانی