انجمن نویسندگان كودك و نوجوان بیانیه داد؛

قدردانی از هنر و فرهنگ به اهالی شهر بزرگی می بخشد

قدردانی از هنر و فرهنگ به اهالی شهر بزرگی می بخشد

در بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در واکنش به مخالفت فرمانداری تهران با نامگذاری معابر به نام بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران آمده است: قدردانی از هنروفرهنگ به اهالی شهربزرگی می بخشد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در اطلاعیه ای نسبت به مخالفت فرمانداری تهران با نامگذاری چهار خیابان به نام بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران واکنش نشان داد.
متن بیانیه به این شرح است:
به نام پروردگار کودکی
بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره مخالفت فرمانداری تهران با نامگذاری چهار خیابان به نام بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران
روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود که کودکانش حتی در ایام کرونائی کتاب هدیه می گرفتند و فرصت پیدا می کردند شهر را آن طور که دوست داشتند از پشت پنجره های خانه هایشان نقاشی کنند. آسمان شهر نقاشی های کودکان رنگارنگ بود، در نقاشی هایشان روباه ها حضور داشتند و گوسفندهای شاد در شهرشان بازیگوشی می کردند، شهر را به زیر آب می بردند، شهر آب نباتی درست می کردند، از ماشین های شهرشان بجای دود برف بیرون می آمد...
روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود؟ نه، شهر بسیار بزرگی هست که هیئتی در فرمانداریش نشسته اند و به سلیقه ی خود مصوبه ی شورای شهر را رد می کنند. اعضای این هیئت آگاه نیستند که نویسنده ها و مخصوصاً نویسنده هایی که برای کودکان و نوجوانان می نویسند، چه کار بزرگی می کنند. آنها خبر ندارند نویسنده ها چگونه ذره ذره ی جان خودرا در آثارشان می ریزند تا قصه های خوب برای بچه ها گردآوری کنند و لذت تخیل و فکر کردن و جست وجو را به کودکان و نوجوانان بچشانند؛ تا دنیای بچه ها را وسعت ببخشند، به زندگی شان آرامش بدهند و آنها را برای ساختن شهر و کشور و دنیایی بهتر و زیباتر آماده سازند.
روزی روزگاری... شهر بسیار بزرگی بود؟ نه، شهر بسیار بزرگی هست که هیئتی در فرمانداریش نشسته اند که با نگاهی غیرفرهنگی به شهر و زندگی و ادبیات می نگرند و بیگانه با نقش غیرقابل انکار ادبیات در قوام یافتن هویت فردی و اجتماعی شهروندان و تأثیر ادبیات کودک بر تلطیف روحیه ی مخاطبان، ترویج دوستی و محبت و کاستن از خشونت و ناهنجاری در جامعه، تصمیم می گیرند. مهم ترین پیام اینگونه تصمیم گیری به جامعه، نادیده گرفتن کودکان و نوجوانان و ادبیات ویژه ی آنان است و گویی اعضای این هیئت متوجه نیستند نویسنده هایی که زندگی شان را به پای بزرگ شدن کودکان و نوجوانان می ریزند؛ چگونه در بزرگ شدن شهر نقش دارند و چرا باید شهر به نامشان، به تخیلشان، به آثارشان و به همه ی نشانه های بودنشان احترام بگذارد و قدرشان را بداند. شهر با نام بزرگانش، قد می کشد و بزرگ می شود و به خود می بالد؛ چرا و با چه استدلالی گروهی اندک می خواهند این فرصت را از شهر و مردم شهر بگیرند؟
قدردانی از این بزرگان، قدردانی از کتاب و ادبیات و هنر و فرهنگ است و به شهر و اهالی شهر بزرگی می بخشد وگرنه وجود نازنین این عزیزان به چنین نام گذاری هایی نیاز ندارد. این قدردانی، هرچند وظیفه ای ملی و انسانی است اما بیشتر از آن، نشانه ای است برای کودکان و نوجوانان و جوانانِ امروز که آینده ی شهر و کشور در دست آنها قرار خواهد گرفت. انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از اعضای محترم شورای شهر تهران تشکر می کند که چهار خیابان اطراف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به نام چهار تن از پیشکسوتان آموزش و کتاب و ادبیات کودک و نوجوان، یعنی آقایان «جبار باغچه بان»، «مهدی آذریزدی»، «صمد بهرنگی» و «هوشنگ مرادی کرمانی» نام گذاری کرده اند، هم چنان که قدردان است که در دیگر مصوبات شورا نام شماری دیگر از بزرگان ادبیات کودک و نوجوان را برای برخی معابر شهر برگزیده اند؛ یادآور می شود که هرکدام از این بزرگان قسمتی از خاطره های جمعی مردم ما را شکل داده و در بارورشدن خلاقیت و تخیل شمار زیادی از کودکان روز گذشته و امروز جامعه نقش داشته اند. باور کردنی نیست که چنین مصوبه ای، بدین آسانی و بی توجه به نتایج فرهنگی و اجتماعی آن رد شود.
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، نه فقط نظر سلیقه ای هیئت تطبیق فرمانداری تهران را غیرقابل قبول می داند، بلکه بر این باور است که چنین اعمال سلیقه های غیرفرهنگی، پاسخی در خور از مردم و خصوصاً نسل جدید خواهد گرفت. تن دادن جامعه به این قبیل تصمیم های زیان بار، هم به شهر و مردم لطمه می زند و هم به هویت جمعی و منافع ملی. از ین جهت، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان انتظار دارد مسئولان ذی ربط، هرچه سریعتر ضمن اعلام بطلان نظر اعلام شده ی هیئت تطبیق فرمانداری تهران دراین زمینه، بطور جدی به اعضای این هیئت یادآوری کنند که لازم است از تصمیم گیری های تنگ نظرانه، غیرکارشناسی و سلیقه ای بپرهیزند، تا دیگر بار شاهد چنین خبرهایی نباشیم.

1400/04/22
20:32:10
0.0 / 5
725
تگهای خبر: آموزش , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاویدانی