طی تفاهمنامه همكاری جهاد دانشگاهی و وزارت علوم؛

نهضت قرآن آموزی دانشجویان راه اندازی می شود

نهضت قرآن آموزی دانشجویان راه اندازی می شود

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری راه اندازی نهضت قرآن آموزی دانشجویان، ضمن اشاره به راه اندازی طرح آموزش دانشجومعلم قرآن بر طبق یک نیازسنجی واقعی، اظهار داشت: جمع بندی ما این بود که بهترین معلم برای دانشجویان، خود دانشجویان هستند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، توافق نامه همکاری مشترک و راه اندازی نهضت قرآن آموزی دانشجویان میان معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از یک سو و سازمان امور دانشجویان جهاددانشگاهی و سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور از طرفی طی مراسمی منعقد شد.
دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، محمدحسین حسنی سرپرست سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، محمدهادی عسکری مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم و رشید جعفرپور رییس اداره فعالیتهای دینی و قرآنی وزارت علوم در جلسه انعقاد این تفاهمنامه حضور داشتند.
در ابتدای این جلسه، محمدحسین حسنی، سرپرست سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ضمن خوشامدگویی و تشکر از اهتمامی که معاونت فرهنگی وزارت علوم به فعالیتهای قرآنی دارد، اظهار نمود: از سال ۹۴، مرکزی در جهاددانشگاهی با عنوان مرکز تربیت دانشجو معلم قرآن افتتاح شد که سالیانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دانشجو را تحت آموزش های قرآنی قرار می دهد و دانشجویان را آماده می کند تا مأموریت آموزش قرآن را در سطح دانشگاهی در کشور به انجام برسانند.
وی ضمن اشاره به این که طی این سال ها، شبکه ای مشتمل بر حدود هزار و ۶۰۰ دانشجوی مسلط به روان خوانی و فصیح خوانی قرآن کریم شناسایی شده است، اضافه کرد: تسلط این دانشجویان در آزمون های اولیه آزموده شده است، به صورتی که قرائت درست داشته و با تجوید قرآن آشنا هستند و قرآن را به صورت فصیح تلاوت می کنند و سپس وارد دوره آموزشی با سرفصل های مشخص شده اند.
مدیرعامل خبرگزاری ایکنا ضمن اشاره به سرفصل های این دوره آموزشی، افزود: موضوع هایی چون تدبر در کلام وحی، آشنایی با زبان و مفاهیم قرآنی، شیوه ها و اصول کلاس داری و صرف و نحو همچون این سرفصل ها است که طی دوره اولیه ۱۰۰ ساعته و دوره دوم ۱۲۰ ساعته، دانشجویان از آن بهره مند خواهند شد.
وی با تاکید بر مجموعه دوره های ۲۲۰ ساعته که دانشجویان از سرفصل های مختلف مصوبه معاونت آموزش جهاددانشگاهی و با تدوین اساتید مختلف کشور، بهره مند می شوند، بیان نمود: با تاکید معاون فرهنگی جهاددانشگاهی و با حمایت انجام شده در سطح استان ها و میزان افزایش متقاضیان، ظرفیت جدیدی باز شد، به صورتی که فضای مجازی نیز به کمک آمد تا بتوانیم اساتید صاحب نام و صاحب اثر در این عرصه را دعوت نماییم تا در دوره مجازی از محضر اساتیدی چون داوود تک فلاح در زمینه روش تدریس، حجت الاسلام حمید محمدی، حجت الاسلام سرلک و حجت الاسلام صبوحی و... بهره مند شویم.
حسنی افزود: در ماه مبارک رمضان سال جاری، ۵۰۰ دانشجو، دوره های تربیت دانشجو معلم قرآن را شروع کرده اند که این دوره یک ماه دیگر به اتمام می رسد و حدود ۱۰۰ دانشجو نیز متقاضی حضور در این دوره طی ایام تابستان هستند و ۱۰۰ دانشجوی دیگر نیز مورد تقاضای دانشگاه فرهنگیان است تا بتوانند طی ایام تابستان از این دوره بهره مند شوند.
سرپرست سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ضمن اشاره به این که برای ایام پاییز نیز تعدادی دیگر متقاضی هستند، اظهار نمود: امسال هزار دانشجو مسلط به تجوید می شوند و با حضور در دوره ای به مدت ۲۲۰ ساعت آموزشی، سرفصل های مورد نیاز دوره دانشجو معلم قرآن را سپری خواهند کرد. این ظرفیت می تواند سازمان دهی و شبکه سازی شود و در خدمت تدریس قرآن در دانشگاه ها قرار گیرد.
وی ضمن اشاره به تعامل شایسته با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، افزود: جهاددانشگاهی با این معاونت رابطه گسترده ای داشت و این حضور در سازمان دانشگاهیان خیر مضاعفی را به وجود آورد. امیدواریم نهضت قرآن آموزی در سطح کلان راه اندازی شود، خوابگاه ها و دانشگاه ها را بهره مند کند و دانشجویان به صورت شبکه ای آموزش قرآن را انجام دهند. با این نگاه تفاهمنامه سه جانبه ای تدارک دیده شده است.
حسنی اضافه کرد: امیدواریم سازمان امور دانشجویان مقید باشد تا بنایی که با این تفاهمنامه گذاشته می شود، در آینده ادامه پیدا کند و این شبکه تحت حمایت سازمان امور دانشجویان ادامه مسیر دهد. در سالهای ۹۸-۹۹ حدود ۵۵ هزار نفر از این طریق آموزش دیده اند؛ هر دانشجوی آموزش دیده، حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر را آموزش داده است که فهرست آنرا در اختیار داریم. می توانیم برای سال تحصیلی آینده ادعای تداوم نهضت قرآن آموزی با حضور ۱۰۰ هزار نفر را داشته باشیم. می خواهیم طی تفاهمنامه پیش رو، حداقل ۱۰۰ هزار دانشجو را با روخوانی و روان خوانی در سطح دانشگاه ها آشنا نماییم.
طرحی بر مبنای یک نیاز واقعی
در ادامه عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی به بیان نکاتی پرداخت و اظهار داشت: اگر بگوییم اساس فعالیتهای فرهنگی در جهاددانشگاهی، فعالیتهای قرآنی بوده، ادعای گزافی نکرده ایم. در دهه های ۶۰ و ۷۰، برگزاری فعالیتهای قرآنی در دانشگاه ها برعهده جهاددانشگاهی بوده است که از دل آن اقدامات خوب، ساختاری بعنوان سازمان قرآنی دانشگاهیان و خبرگزاری ایکنا تشکیل شد.
وی با اشاره به اینکه هدف از این اقدامات، فراگیری روخوانی، روان خوانی، آشنایی با تدبر در قرآن و در نهایت عمل به قرآن در بین دانشجویان است، اضافه کرد: با عنایت به سپری شدن ۱۲ سال آموزش در مدارس، به نظر من نباید به دانشجویان روخوانی، روان خوانی و تدبر یاد دهیم، بلکه بیشتر باید روی سبک زندگی قرآنی دانشجویان کار نماییم، اما امروزه شرایط این گونه است که به علت لطمه شناسی انجام شده، دانشجویان در هر رشته حتی در رشته های علوم انسانی و بعضاً رشته های الهیات هنوز در زمینه روخوانی و روان خوانی قرآن کریم ضعیف هستند.
علیزاده افزود: در لطمه شناسی انجام شده، متوجه شدیم که در گرایش دانشجویان به کلاس های قرآن مسئله ای وجود دارد و آن این که بطورمثال دانشجوی مهندسی علاقه ای به حضور در کلاس روخوانی و روان خوانی ندارد یا نمی خواهد بگوید در این کلاس ها شرکت می کند. جمع بندی ما این بود که دانشجویان خودشان، بهترین معلم برای دانشجویان هستند. بر این اساس، با خوابگاه ها ارتباط گرفتیم و ضمن تمرکز بر جامعه هدف دانشجویان، دوره دانشجو معلم را راه اندازی کردیم.
علیزاده با تاکید بر این که پیمایش ها نشان داده است که دانشجویان به دلیلهای مختلف، در خیلی از فعالیتهای فرهنگی حضور نمی یابند، اظهار نمود: اما نتایج نظرسنجی های انجام شده، می گوید که دانشجویان به فعالیتهای قرآنی و مناسکی چون اعتکاف و اربعین، علاقه مندی نشان می دهند که ظرفیت ارزشمندی است. ترویج قرآن، روخوانی، روان خوانی، تجوید و تفسیر باید منجر به عمل به قرآن شود. احساس ما این است که میتوان بعضی از حوزه ها را برای افزایش علاقه مندی دانشجویان به عرصه قرآنی مورد استفاده قرار داد.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی درباره مفاد این تفاهمنامه سه جانبه، اظهار نمود: قرابت ذهنی مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با مجموعه های مختلف جهاددانشگاهی، نشان داده است که فعالیتهای جهاددانشگاهی نیز چه در حوزه نیروی انسانی و چه در زمینه فهم فرهنگی، به وزارت علوم نزدیک است و همیشه از حمایت های این مجموعه بهره مند شده ایم. امیدوارم این تفاهمنامه منشأ خیر و برکت باشد و ضمن تداوم، بتواند ارتقاء پیدا کند.
ویژگی های فراسازمانی طرح دانشجومعلم قرآنی
در ادامه این مراسم غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن تشکر از اقدامات جهاد دانشگاهی، اظهار داشت: حقیقت در عرصه فرهنگ این است که جهاددانشگاهی را از هر جهت، به شکلی خود دانشگاه می دانیم. اساساً خدمت به قرآن برای هر مجموعه ای افتخار است و از سوی دیگر به لحاظ شرعی و دینی موضوعی است که فراتر از نظام اداری و شرح وظایف باید به آن نگاه کرد. مهم می باشد که در تمامی مجموعه های نظام آموزش عالی، قرآن مورد توجه قرار بگیرد.
غفاری افزود: اگر در مجموعه ای که غالباً با جوانان فرهیخته و نخبه تعریف می شود، فرهنگ قرآنی، جایگاه و منزلت پیدا کند، بطور قطع در جامعه نیز اشاعه و تأثیر خواهد داشت. بر همین اساس، این بحث از دو ناحیه قابل پیگیری می باشد.
وی با تقدیر از اقدامات ارزشمند سازمان قرآنی دانشگاهیان، بیان نمود: این که دانشجویان هم برای خودشان و هم به منظور تعلیم سایر دانشجویان، آموزش می بینند، در جایگاه خود قابل اهمیت است، اما در یک معنا و نگاه فراخ تر، وجود چنین برنامه هایی به علت اثرات و تأثیرات اقتضایی که دارد، حتی برای آنهایی که کمتر مشارکت می کنند، تأثیر خاصی دارد و می تواند از خیلی از مسائل پیشگیری کند. بخش پنهان این قبیل فعالیت ها که نباید نادیده گرفته شود، مصونیت هایی است که پدید می آورد.
غفاری افزود: یکی از فعالیتهای قدیمی در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی و فعالیتهایی که به صورت منظم در سطح دانشگاهی و منطقه ای، ملی و سراسری تداوم داشته، همین فعالیتهای قرآنی است که درباره آن دارای تجربیات و انباشت خوبی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و ستاد هستیم.
وی افزود: راه اندازی نهضت قرآن آموزی دانشجویان از دستاوردهایی است که حاصل تلاش در سطح و میدان دانشگاه است که می تواند کمک کننده به این عرصه باشد. تمام تلاش ما این است که در اجرای مفاد تفاهمنامه، خدمت رسان باشیم و مفاد آن با قوت بیشتر در دانشگاه ها محقق شود، چونکه آثار آن تنها محدود به دانشگاه ها نمی گردد، بلکه آثاری فراتر از دانشگاه ها دارد که می تواند ضامن استمرار و دوام آن باشد.
در ادامه، محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ضمن اشاره به این که فعالیتهایی از جنس فعالیتهای قرآنی، همچون برنامه های مؤثر در فضای فرهنگی دانشگاه ها است، اظهار نمود: این برنامه ها منبع اصلی و ذخیره ایدئولوژیک برای فعالیتهای هدفمند است.
وی افزود: وجه قالب و بخش عمده ای از فعالیتهایی که در حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی صورت گرفته است، تمسک به فرهنگ قرآن و سیره اهل بیت(ع) بوده است.
عسکری ضمن اشاره به برنامه های راهبردی وزارت علوم که با مشارکت دستگاههای مختلف برگزار شده، اظهار داشت: کنگره ملی شهدای دانشجو، اربعین و راهیان نور و فعالیتهای قرآنی با جامعه مخاطب گسترده همچون این برنامه هاست. فضای اولیه تمام فعالیتهای فرهنگی از مجموعه پرارزش جهاددانشگاهی بوجود آمده و استمرار یافته است و امروزه شکوفه های آن بوی طراوت و بهار می دهد. حق هم همین است که فعالیتهای قرآنی را طبق خاصیت هایی که قرآن می فرماید، بر مبنای استراتژی مدون، همکاری و همدلی پیش ببریم.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تضمین انجام مفاد این تفاهمنامه سه جانبه، اضافه کرد: سامانه جامع باشگاه دانشجویان ایران متأثر از فضای کرونا به وجود آمد. در این سامانه، ایده آل ما این است که هر یک از دانشجویان دانشگاه های کشور پروفایلی داشته باشد و از طرفی، هر یک از گروه های دانشجویی و انجمن های دانشجویی، تشکل های اسلامی، کانون های فرهنگی، نشریات دانشجویی و گروه های صنفی به صورت فردی و گروهی که در این سامانه عضویت دارند، در چارچوب شبکه ای سامان یابند؛ ایجاد ساختاری برای شبکه دانشجو معلمان قرآنی می تواند یکی از آن شبکه ها باشد.
در ادامه، رشید جعفرپور، رییس اداره فعالیتهای دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به بیان نکاتی پرداخت و اظهار داشت: در شرایط فعلی و بعد از امضای این تفاهمنامه و راه اندازی نهضت قرآن آموزی، جریان سازی جدیدی در دانشگاه ها رخ می دهد که طی آن هم جهاددانشگاهی و هم سازمان امور دانشجویان و هم معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، این مورد را در دستور کار قرار می دهند.
وی افزود: وزارت علوم این ظرفیت را دارد که به همه دانشگاه ها اعلام کند که چنین حرکتی شروع شده است. معتقدم این طرح از سطح سازمانی به سطح ملی ارتقا یافته است و امیدوارم این اقدام، گام جدیدی در ارتقای همکاری بین وزارت علوم و جهاددانشگاهی باشد.
به نقل از جهاد دانشگاهی، در انتها نیز تفاهمنامه سه جانبه راه اندازی نهضت قرآن آموزی دانشجویان میان معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان امور دانشجویان و سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان جهاددانشگاهی به امضای دکتر عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی و دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رسید.0.0 / 5
828
1400/04/26
09:00:08
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاویدانی