دومین مفتی اداره مسلمانان قزاقستان درگذشت

دومین مفتی اداره مسلمانان قزاقستان درگذشت

جاویدانی: ابسطار حاجی دربیسالی، مفتی دوم قزاقستان و موسس دانشکده شرقشناسی الفارابی در سن 73 سالگی دیده از جهان فرو بست.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی کشورمان در قزاقستان؛ ابسطار حاجی دربیسالی در سال ۱۹۶۹ از دانشکده زبان شناسی دانشگاه دولتی قزاقستان جنوبی بنام عیوض اف در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و در سالهای ۱۹۷۰-۷۵ در انستیتوی شرقشناسی آکادمی علوم شوروی در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرد.
ابسطار حاجی از سال ۱۹۷۷ در دانشگاه دولتی فارابی با عناوین استاد، دانشیار، معاون رییس دانشکده زبان شناسی، مدیر کرسی زبان های شرقی خدمت می کرد. در سال ۱۹۸۸ از انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم قزاقستان دکتری گرفت.
نامبرده در سال ۱۹۸۹ در دانشگاه فارابی برای اولین بار دانشکده شرق شناسی را دایر و ریاست آنرا به عهده گرفت. در سالهای ۱۹۹۱-۹۷ بعنوان معاون روابط بین الملل این دانشگده و در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۵ در دو نوبت بعنوان مفتی اعظم و رییس اداره مسلمانان قزاقستان برگزیده شد.
همچنین، در سال ۲۰۰۷ نیز بعنوان رییس شورای مفتی های آسیای مرکزی منصوب گردید. ایشان برای اولین بار در دانشگاه دولتی فارابی بخش زبان و ادبیات عربی و کرسی زبان های شرقی و سپس دانشکده شرق شناسی را تأسیس کرد. با کوشش های وی برای اولین بار رشته های آموزش زبان و ادبیات فارسی، اردو، ترکی، چینی، ژاپنی، کره ای افتتاح شد.
دربیسالی درباره زبان و ادبیات، تاریخ و فرهنگ عرب، مسائل دوران باستان، ادبیات و فرهنگ قزاقستان، روابط دینی با کشورهای مسلمان، تاریخ اسلام، قرآن کریم، احادیث پیامبر(ص) بیش از ۶۰۰ اثر علمی نوشت.
وی تاریخ کاملی از ادبیات عرب به زبان مراکشی تالیف نمود که نه فقط در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، بلکه در خود آن کشور نیز تالیف نشده بود. وی کتیبه های مقبره خواجه احمد یسوی را به زبان قزاقی ترجمه کرد.
آثار بیش از ۱۰۰ تن از دانشمندان و اندیشمندانی را که در قرون ۵ تا ۱۸ میلادی در سرزمین قزاق ها به زبان های عربی، فارسی وجغتایی نوشته شده و سپس در کتابخانه های جهان پراکنده شده بود، جمع آوری کرد. نامبرده درباب این آثار در دانشکده های شرق شناسی و زبان شناسی تدریس می کرد. وی در مطالعه زندگی و آثار محمد حیدر دوغلات نیز سهم به سزایی داشت.
همین طور در طول ۱۳ سال خدمت مرحوم بعنوان مفتی اعظم و رییس اداره مسلمانان قزاقستان، آموزش دینی در قزاقستان شکل گرفت. در دوره ریاست وی بیشتر موسسات آموزشی اسلامی، مدارس و نهادهای دینی اداره مسلمانان تاسیس شد.
ایده تاسیس مؤسسه آموزش عالی دینی را اولین رییس جمهور قزاقستان تایید کرده و در سال ۲۰۰۱ دانشگاه مصری فرهنگ اسلامی در شهر آلماتی راه اندازی شد که بعدا نام آن به دانشگاه «نورمبارک» تغییر یافت.
در سال ۲۰۰۲ در شهر آلماتی انستیتوی سراسری دانش افزایی افتتاح نمود و از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۲ در ۹ منطقه قزاقستان ۹ مدرسه و ۱ مرکز تربیت قاری ایجاد نمود که تا حالا ۳۳۰ نفر از این مدارس فارغ التحصیل شده اند. از سال ۲۰۰۸ برمبنای توافق با اداره امور ادیان جمهوری ترکیه در مساجد قزاقستان به کارشناسان الهیات تدریس می کرد.
در سال ۲۰۰۰ نیز اولین سمینار امامان قزاقستان را برگزار نمود. همین طور در همین سال اولین مسابقه سراسری قرائت قرآن برپا شد. انتشار روزنامه دینی اسلام و تمدن و ساخت بناهای دینی در پایتخت جدید کشور یعنی نورسلطان از دیگر اقدامات ایشان بود. در سال ۲۰۱۱ اداره مسلمانان قزاقستان بعنوان تشکیلاتی اسلامی سراسری شکل گرفت و ۲۲۲۸ مسجد در سراسر کشور بعنوان انجمن های دینی توسط ایشان ثبت گردید.
منبع:

0.0 / 5
934
1400/04/27
11:27:36
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
جاویدانی