كرونا فلسفه منتشر گردید

كرونا فلسفه منتشر گردید

کتاب کرونا فلسفه تاملاتی در باب علم، بحران و زیست سیاست با آثاری از اصحاب جهانی علوم انسانی با گزینش و ویرایش علمی حمیدرضا نمازی و علیرضا منجمی توسط انتشارات نارون دانش منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «کرونا فلسفه» تاملاتی در باب علم، بحران و زیست سیاست با آثاری از هابرماس، آگامبن، استگنگا، برادبنت و دیگران با گزینش و ویرایش علمی حمیدرضا نمازی و علیرضا منجمی توسط انتشارات نارون دانش منتشر گردید.
مترجمان این اثر مهدی باسخواه، آذر قاسمی، امیررضا لیاقت، علیرضا منجمی، صبا میری کرمانشاهی، حمیدرضا نمازی و نگین نورایی هستند.
پس از پیشگفتار و معرفی ویراستاران و مترجمان مجموعه مقالات این کتاب می آید که عناوین آن عبارتست از: مصاحبه مارکوس شورینگ با یورگن هابرماس؛ تاملی در باب کرونا، وضعیت استثنائی کرونائی، در مقابل آگامبن: آیا زیست سیاست دموکراتیک ممکن است؟، دو مسئله با زیست سیاست دموکراتیک، نقش فلسفه و فیلسوفان در همه گیری ویروس کرونا، علم سریع و فلسفه و سه اشتباه در استدلال اخلاقی درباره پاندمی کووید- ۱۹.
در قسمتی از یادداشت آگامبن، فیلسوف معاصر ایتالیایی آمده است: نکته مشوش کننده تر درباب وضعیت کرونا، وضعیتی خاص است که مدتهاست با الزام دولت ها به آن خو گرفته ایم و برایمان عادی شده است. در گذشته همه گیری های بیشتری اتفاق افتاده است اما هیچ گاه کسی به فکرش خطور نمی کرد که در آن موارد با بیان حالت اضطراری ای مثل کرونا زندگی عادی را از حرکت بازدارد. در وضعیت فعلی مردم آنچنان به زندگی در وضعیت بحران و اضطرار دائمی عادت کرده اند که به نظر نمی رسد دریابند که زندگی آنها به وضعیتی فقط زیست شناختی کاهش پیدا کرده است و نه فقط ابعاد اجتماعی و سیاسی ش تحت تاثیر قرار گرفته بلکه ابعاد انسانی و عاطفی آن نیز متاثر شده است. جامعه ای که همیشه در وضعیت اضطراری به سر می برد نمی تواند جامعه ای آزاد باشد. درواقع ما در جامعه ای زندگی می کنم که آزادی ش را فدای به اصطلاح «مسائل امنیتی» کرده است و درنتیجه خودرا محکوم به زیستن در وضعیت ترس وناامنی نموده است. بدین سان عجیب نیست که وقتی درباره ویروس صحبت می نماییم از جنگ سخن بگوییم. اضطرار، ما را محکوم به زیستن در وضعیت همچون حکومت نظامی کرده است؛ اما این یکی از غم انگیزترین جنگهاست: جنگی با یک دشمن نامرئی که در کمین همگان نشسته است. در حقیقت جنگی داخلی بدون دشمن خارجی. دشمن در درون ماست.
آنچه نگران کننده است، فقط وضع حالا ما نیست، بلکه مهم تر از آن نتایج آینده است همانگونه که جنگ ها مصنوعات تکنیکی منحوس برای دوران صلح بجای گذاشته اند. بسیار محمتل است که حتی بعد از عبور از این دوران که در آن دولت ها به بستن دانشگاه ها ومدارس و ارائه کلاس درس آنلاین اقدام نمودند مردم همین رویه زندگی را ادامه دهند؛ یعنی دیگر ملاقات ملاقات حضوری و گفتگوهای سیاسی و فرهنگی را کنار بگذارنئ. به رد و بدل کردن پیام های دیجیتال بسنده کنند و هرجاکه ممکن و میسر باشد ماشین را جایگزین هر ارتباطی میان انسان ها کنند.
کتاب «کرونا فلسفه» تاملاتی در باب علم، بحران و زیست سیاست در ۱۱۳ صفحه با قیمت ۲۰ هزار تومان توسط انتشارات نارون دانش انتشار یافته است.

1400/05/03
12:40:31
0.0 / 5
700
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاویدانی