در كتاب جدید سازمان سمت بحث شده است؛

چرا باید طرح های اقتصادی از نظر فرهنگی و اجتماعی ارزیابی شوند؟

چرا باید طرح های اقتصادی از نظر فرهنگی و اجتماعی ارزیابی شوند؟

به گزارش جاویدانی ارزیابی اجتماعی- فرهنگی طرح های اقتصادی تالیف امیر حسین مزینی از جانب سازمان سمت و با همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان سمت کتاب «ارزیابی اجتماعی- فرهنگی طرح های اقتصادی» تالیف امیر حسین مزینی از جانب سازمان سمت و با همکاری شورایعالی انقلاب فرهنگی در ۱۸۲ صفحه و با شمارگان ۲۰۰ نسخه و قیمت ۳۰ هزار تومان منتشر گردید و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.
نویسنده در پیشگفتار این اثر آورده است: «توسعه، فرایندی پیچیده و پویاست. بدون شک بخشی از این پیچیدگی ریشه در ابعاد مختلف این پدیده (همچون توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی) دارد. این همان چیزی است که در خیلی از متون بعنوان یکی از تفاوت های ماهیتی توسعه و رشد بدان اشاره شده است. در واقع زمانی که از رشد صحبت می شود یک مفهوم کمّی مد نظر است؛ اما هنگامی که از توسعه سخن به میان می آید در کنار معیارهای کمّی به مفهوم کیفی هم توجه می شود.
چنانچه بحث را محدود و بر حوزه اقتصاد تمرکز نماییم، مشاهده می شود که این تمایز میان مفهوم رشد و توسعه (در حوزه اقتصاد)، بخصوص در نیمه دوم قرن بیستم، منشأ خیلی از اتفاقات شده است. بشر فرا گرفت هم زمان با استفاده از منافع رشد اقتصادی، تبعات نامطلوب این رشد در حوزه های اجتماعی، زیست محیطی و غیره را هم باید مد نظر قرار دهد و به حداقل رساند؛ بگونه ای که ارزیابی تبعات فعالیتهای اقتصادی بعنوان یک جنبش فکری، علمی ـ تحقیقاتی و اجرایی در سطوح ملی و بین المللی ظهور یافت. این بحث با مطرح شدن مقوله توسعه پایدار و قرار گرفتن آن در کانون توجه جامعه جهانی هرچه بیشتر اهمیت یافت و به تدریج بعنوان یک اجبار به آن توجه شد.»
در ادامه هم می نویسد: «در بحث ارزیابی تبعات فعالیتهای اقتصادی تلاش می شود در چارچوب روش شناسی مشخص، تبعات (اغلب منفی) مترتب بر فعالیتهای اقتصادی شناسایی، پایش، ارزیابی و اندازه گیری شوند؛ با این هدف که بتوان قضاوت و تصمیم گیری بهتری نسبت به فعالیتهای اقتصادی داشت. چون که مشاهده می شود در یک طرح اقتصادی بعضی تبعات ایجادشده جدا از این که بخشی از منافع طرح را تحت الشعاع قرار می دهند، توجیه پذیری طرح مورد نظر را هم منتفی می سازند. در حوزه موضوعات اجتماعی ـ فرهنگی این بحث مبحث کتاب حاضر است که از آن به ارزیابی تبعات اجتماعی ـ فرهنگی فعالیتهای اقتصادی تعبیر می شود. در این کتاب سعی شده است همگام با اقدام های انجام شده درعرصه بین المللی، مستندی عرضه شود که در چهارچوب مبانی و معیارهای علمی، نیاز خوانندگان محترم را در طرح های کاربردی اقتصادی در زمینه ارزیابی تبعات اجتماعی و فرهنگی تأمین کند.»
کتاب از هفت فصل تشکیل شده است. نویسنده در فصل نخست به کلیات (هدف و مفهوم ارزیابی تبعات اجتماعی) پرداخته است. فصل دوم به «تاریخچه ارزیابی تبعات اجتماعی در جهان و ایرانژ» اختصاص یافته است. فصل سوم «اقدامات و ابعاد بین المللی ارزیابی تبعات اجتماعی» بحث شده است. فصل چهارم هم به «محدوده و حوزه های مورد بررسی در ارزیابی تبعات اجتماعی» اختصاص یافته است.
در فصل پنجم «روش شناسی مطالعات ارزیابی تبعات اجتماعی» را مورد بررسی قرار داده و در فصل ششم «برخی ملاحظات در مطالعات ارزیابی تبعات اجتماعی» را شاهدیم. در فصل پایانی کتاب نویسنده به «ارزش گذاری اقتصادی تبعات اجتماعی» پرداخته است. کتاب حاضر برای دانشجویان رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی بعنوان منبع اصلی درس «ارزیابی اجتماعی ـ فرهنگی طرح های اقتصادی» تدوین شده است.

1400/05/04
09:58:10
0.0 / 5
722
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی