آیت الله رمضانی:

تجمیع ظرفیت شیعیان در افغانستان از ضرورت هاست

تجمیع ظرفیت شیعیان در افغانستان از ضرورت هاست

جاویدانی: مراسم معارفه حجت الاسلام والمسلمین «سید حسین عالمی بلخی» نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) و تکریم حجت الاسلام والمسلمین «سید رحمت الله مرتضوی» با حضور آیت الله «رضا رمضانی» در مجمع جهانی اهل بیت(ع) اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) طی سخنانی در این مراسم با تبریک فرارسیدن عید غدیر اظهار نمود: اگر امامت و ولایت نباشد دین ناقص خواهد بود. امامت و ولایت روح حاکم بر دین است و اگر دین بدون امامت باشد، پیکره ای بدون روح خواهد بود.

آیت الله رمضانی با اعلان اینکه در روزهای بسیار مبارکی قرار داریم و غدیر باید پاس داشته شود گفت: از غدیر می آموزیم که بهترین ها در هر کاری گمارده شوند و مردم در سرنوشت خویش حضور داشته باشند.
وی اشاره کرد: بعد از آن که امیرالمؤمنین(ع) معرفی می گردند مردم سه روز در آن مکان می مانند و بیعت می کنند. امیرالمؤمنین(ع) نیز تنها کسی بود که در دوران خلافت بصورت رسمی غدیر را جشن گرفت.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با قدردانی از خدمات و کوشش های حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی در افغانستان، حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی را شخصیتی صاحب تجربه و مشتاق کارهای فرهنگی و دینی دانست و ابراز امیدواری کرد: ایشان بعنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) بتواند در معرفی محتوای تشیع خدماتی را در ترویج فرهنگ ثقلین عرضه نماید.
آیت الله رمضانی با اشاره به حضور حجت الاسلام والمسلمین فلاح نژاد نماینده دفتر مقام معظم رهبری در افغانستان اظهار نمود: ایشان مدیر توانمندی هستند که همیشه به مجمع جهانی اهل بیت(ع) کمک کرده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات و رویدادهای اخیر در کشور افغانستان اشاره نمود و اشاره کرد: تجمیع ظرفیت شیعیان در افغانستان از ضرورت هاست. باید نسبت به مشترکات بین اهل سنت و شیعیان اهتمام بورزیم و امور شیعیان در مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، آموزشی، حقوقی، رسانه ای ارتقاء پیدا کند.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که در طول تاریخ افغانستان نمونه ای از مقاومت در مقابل ظلم و استکبار بوده است و لشکر فاطمیون در امر دفاع از حریم اهل بیت(ع) شهدای زیادی را تقدیم کرده است اشاره کرد: افغانستان نباید تبدیل بیش از این درگیر یک جنگ داخلی باشد تا توجیهی برای حضور آمریکا در این کشور شود.
آیت الله رمضانی با اعلان اینکه عقلانیت باید در افغانستان حاکم باشد افزود: همیشه باید نگاه تقریبی به مسائل افغانستان داشته باشیم و فهم مشترک نسبت به دشمن مشترک داشته باشیم.
وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: ما افغانستان را جزو خود می دانیم و بنا به فرمایش رهبر انقلاب بحث هم خانگی است و از همه جهت حتی در زبان، خط و اعتقادات اشتراکات زیادی داریم.
* عالمی بلخی: شیعیان مخلص افغانستان با هیچ تغییر و تحولی در طول تاریخ نلرزیدند
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی نماینده جدید مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان با تبریک عید سعید غدیر و روز ولایت و امامت اظهار داشت: کارهای حجت الاسلام مرتضوی در افغانستان فراموش نشدنی است که جای تقدیر و تشکر دارد.

عالمی بلخی افزود: افغانستان شیعیان مخلصی دارد و در عقیده راسخ و استوار هستند. با هیچ تغییر و تحولی در طول تاریخ نلرزیدند. حتی در زمان امیر عبدالرحمن خان ۶۲ درصد از شیعیان افغانستان قتل عام شدند، ولی آن هایی که باقی ماندند در راه خود استوار ماندند. مردم افغانستان با نسل کشی و قتل عام در راه عقیده و مذهب راسخ بودند.
این روحانی برجسته افغان اضافه کرد: بعد از قتل عام گسترده شیعیان در تقیه زندگی می کردند، شیعه بودن خودرا اظهار نمی کردند و مراسم عزاداری امام حسین(ع) در تکایای زیرزمینی برگزار میشد. سرانجام باوجود تهدیداتی که وجود داشت با تلاش علما از تقیه و دوران خفقان خارج شدند و مراسم مذهبی بصورت آزادانه برپا شد. در دوران جدید نیز به همت مرحوم آیت الله محمدآصف محسنی مذهب تشیع رسما در قانون اساسی افغانستان وارد شد.
عالمی بلخی اشاره کرد: نباید حوادث افغانستان به سمتی رود که شیعه کشی رخ دهد.
*فلاح نژاد: جایگاه مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان فراقومیتی است
حجت الاسلام والمسلمین فلاح نژاد نماینده دفتر مقام معظم رهبری در مراسم تکریم و معارفه نماینده مجمع جهانی دوده (ع) در افغانستان با تبریک ایام مبارک عید باسعادت غدیر خم اظهار داشت: حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی سالیان طولانی در خدمت به اهل بیت(ع) در شرایطی خاص نقش مهمی را ایفا کردند و همچنان ایشان بعنوان یک فرد موثر موردتوجه هستند.
وی با اشاره به عضویت حجت الاسلام مرتضوی در شورای علما و تجربه طولانی در زمینه سیاسی و مدیریتی در جامعه افغانستان اظهار نمود: سرمایه و ظرفیت ایشان در خدمت به دوده (ع) فرصت مناسبی است و جایگاه مجمع جهانی دوده (ع) در افغانستان فراقومیتی، فراحزبی و فراجناحی است.

حجت الاسلام فلاح نژاد اظهار داشت: فراگیرترین سازمان شیعی در افغانستان شورای علمای سراسری شیعه است که در همه ولایت ها نمایندگی رسمی دارد و آنها از حضور حجت الاسلام عالمی بلخی استقبال خواهند کرد. علمای بزرگ شیعه افغانستان نیز نسبت به ایشان حسن ظن دارند.
*آیت الله اختری: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نقاط مختلف افغانستان فعال شود.
آیت الله «محمدحسن اختری» رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز در این مراسم با تبریک ولادت امام هادی (ع) و عید غدیر از زحمات و اقدامات حجت الاسلام مرتضوی طی سالیان اخیر قدردانی کرد و اشاره کرد: هم اکنون باید بیش از پیش مساله افغانستان موردتوجه قرار گیرد.
وی با اعلان اینکه افغانستان ظرفیت بزرگی است و نقش شایان توجهی در دنیای اسلام دارد اظهار داشت: شیعیان افغانستانی در خیلی از کشورها حضور دارند و فعال می باشند. عشق و ارادت آنها به اهل بیت(ع) در تمام صحنه ها قابل رؤیت است.
آیت الله اختری انتخاب حجت الاسلام والمسلمین عالمی بلخی بعنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) را انتخاب شایسته ای عنوان نمود و اظهار داشت: مجمع باید در نقاط مختلف افغانستان فعال شود و پیروان دوده (ع) را تجمیع کند.

* زارعان: مردم افغانستان نماد صبر، تلاش و مجاهدت هستند
در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد زارعان» معاون امور بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: از نزدیک شاهد زحمات حجت الاسلام مرتضوی در افغانستان بودم، دغدغه مندانه در میدان بودند و خدمات ایشان ستودنی است.
وی با اعلان اینکه افغانستان گنجینه ای است که در طول دهه های گذشته مظلوم واقع شده است اضافه کرد: همیشه ظلم بصورت مستقیم و یا نیابتی بر سر این کشور بوده است و مردم افغانستان نماد بارزی از صبر، تلاش و مجاهدت هستند و در زمینه های مختلف فرهنگی نخبگان افغانستانی سرآمد هستند.
شایان ذکر است؛ آیت الله رمضانی»در حکمی حجت الاسلام والمسلمین سید حسین عالمی بلخی را بعنوان نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع) در افغانستان منصوب نمود.
در این حکم آمده است:
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای سید حسین عالمی بلخی (دام توفیقه)
نظر به تعهد و تجارب بهادار و طولانی جنابعالی در عرصه سیاسی و مذهبی کشور جمهوری اسلامی افغانستان، به سبب این حکم بعنوان نماینده مجمع جهانی دوده علیهم السلام در افغانستان منصوب می شوید.
ثبت مجمع محلی دوده علیهم السلام بصورت رسمی و قانونی، معرفی اعضای هیأت مدیره مجمع محلی، برگزاری انتخابات مجمع محلی و جلسات منظم، وضعیت شناسی شیعیان، شناسایی نیازها و تلاش جهت ارتقاء وضعیت پیروان دوده علیهم السلام در مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، آموزشی، حقوقی، رسانه ای، ارائه گزارش سالانه، ارتباط و همکاری و ایجاد اتحاد با مراکز و شخصیت های شیعی، ارتباط با محبان دوده علیهم السلام همچون ماموریت های اصلی نمایندگان مجمع می باشد.
امید است با رعایت تقوای الهی و مدیریت جهادی و تحول آفرین و با بهره گیری از همه ظرفیت ها، توجه به سه خاصیت عدالت، عقلانیت و مقاومت در معرفی محتوای تشیع، در سایه توجهات حضرت ولی عصر(عج)، در حسن اجرای ماموریت های محوله موفق و مؤید باشید.
منبع:

1400/05/06
09:06:40
0.0 / 5
713
تگهای خبر: آموزش , حقوق , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی