یادداشت و تامل؛

سپاه صحابه و طالبان زیر سایه مکتب دیوبندی

سپاه صحابه و طالبان زیر سایه مکتب دیوبندی

محسن کاظمی اعتقاد دارد در یک تقسیم بندی نانوشته، وظیفه اصلی طالبان سرکوب و به بردگی کشاندن شیعیان افغانستان و وظیفه اصلی سپاه صحابه قلع و قمع شیعیان (به ویژه جنبش جعفریه) در پاکستان است.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: محسن کاظمی پژوهشگر و محقق تاریخ در یادداشتی که آنرا برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، به مسئله تحرکات اخیر طالبان در افغانستان پرداخته است. او اعتقاد دارد در تقسیم بندی ای که نانوشته است، وظیفه اصلی طالبان، سرکوب و به بردگی کشاندن شیعیان افغانستان در نظر گرفته شده است. همینطور وظیفه اصلی سپاه صحابه هم قلع و قمع شیعیان (به ویژه جنبش جعفریه) در پاکستان است.
مشروح متن این یادداشت را در ادامه می خوانیم:
دیوبند شهری در ایالت اوتارپرداش هند است، که به سال ۱۸۶۷م دارالعلومی در آن بنیان گذاشته شد. دیوبندیان التقاطی از افکار ماتُریدی، صوفی و سلفی هستند. سلفی بودن آنها به سبب اتصاف شان به اندیشه های ابن تیمیه است. برخی دیوبندیان را تکفیری نمی دانند اما قائل به افراطی بودن ایشان بخصوص در رویارویی با شیعیان هستند. اما از آنجائیکه ایشان همواره شیعیان را تکفیر می کنند در شمار تکفیری ها می گنجند.
هدف غایی مدرسان و علمای مدارس دینی دیوبندی، آموزش نحوه مقابله با مذهب شیعه است. در خلال سالهای متمادی آنها غیر از تربیت طلاب ضد شیعه، به نوشتن و نشر کتاب های بسیاری در رد افکار و آرای متفکران شیعی مبادرت کرده اند (عمده مشایخ و علمای این مکتب ضد مذهب شیعه کتاب نوشته اند.) آموزه های سلفی این مدرسه مبتنی بر تفکرات ابن تیمیه است، که به تدریج در بین برخی مردم هوادارانی یافت و تبدیل به یک فرقه شد. گروه تروریستی جندالله به سرکردگی عبدالمالک ریگی معدوم و بعد از آن جیش العدل از پیروان مکتب دیوبندی هستند.
در این یادداشت کوتاه مجال آن نیست تا به اندیشه های تکفیری دیوبندیان پرداخته شود، اما لازم است ذکر شود که مذهب غالب در این مکتب، حنفی با اعتقادات ماتریدی است. مذهبی که امروزه طالبان در نشست ها و مذاکرات خود بر آن تاکید دارد. برداشت ایشان از شریعت اسلام متاثر از اندیشه های سلفی است. از این روست که این گروه هیچ گاه نخواهد توانست با دیگر مذاهب هم پذیری داشته باشد. بنابراین آنچه در میزهای مذاکرات سیاسی شعار می دهند با آنچه در میدان نبرد مشاهده می شود متفاوت می باشد.
در این روزها که بار دیگر گروه طالبان با دنائت و لئامت لحظه های خونین وغم باری برای مردمان مظلوم افغانستان رقم زده و می زند، شایسته است تا به کارنامه سیاه و عملکرد تبه کارانه هم کیشان و هم پیمانان و هم مسلکان این گروه نیم نگاهی انداخته شود. پیش از این [در یادداشتی] به اتحاد و یگانگی شبکه حقانی با طالبان پرداخته شد و در این یادداشت تلاش خواهد شد تا به تباهی آفرینی سپاه صحابه اشاره هایی شود، تا یادمان باشد و یادمان بماند که با چه جماعتی هم عصر شده ایم!
سپاه صحابه در ۶ سپتامبر ۱۹۸۵م (پنج سال بعد از تشکیل شبکه حقانی) توسط مولوی حق نواز جهنگوی در شهر جنگ پنجاب پاکستان پی ریزی شد. این سپاه هم یکی از خروجی های مدارس دیوبندی است. سپاه صحابه شیعیان را کافر، نجس و خارج از دین اسلام، و ازدواج، معامله و مصرف گوشت ذبح شده آنان را حرام می دانند. شاخه نظامی این سپاه به نام لشکر جهنگوی است، که مأموریت مستقیم شان قتل شیعیان است.
در یک تقسیم بندی نانوشته وظیفه اصلی طالبان سرکوب و به بردگی کشاندن شیعیان افغانستان و وظیفه اصلی سپاه صحابه قلع و قمع شیعیان (به ویژه جنبش جعفریه) در پاکستان است. این دو گروه در مواقعی حساس به هم یاری رسانده اند.
اوج انزجار سپاه صحابه از شیعیان را در مرامنامه سپاه صحابه بخوانید و بدانید: «تمامی شیعیان سزاوار مرگ اند. از پاکستان (سرزمین پاکان) این نجاست را خواهیم زدود. فتوای قتل شیعیان از علما در دستان ماست. ما همچون همرزمان مان (طالبان) که در افغانستان ضد شیعیان هزاره جهاد می کنند از پا نخواهیم نشست و پاکستان را به گورستان شیعیان هزاره تبدیل خواهیم کرد. بمب های ما بر خانه های آنها فرود خواهد آمد. ما تا به اهتزاز در آمدن پرچم اسلام راستین دست از جهاد بر نخواهیم داشت و آرام نخواهیم گرفت.» (*)
کارنامه سپاه صحابه آکنده از ترورهای فردی و جمعی شیعیان در طول چند دهه اخیر است. بعضی از اعمال تبه کارانه و تروریستی این گروه عبارتند از:
ـ ترور منجر به شهادت صادق گنجی شاعر، نویسنده و رایزن فرهنگی ایران در لاهور پاکستا\ن به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۶۹.
ـ بمب گذاری در مقابل مسجد شیعیان کراچی در منطقه «گلشن اقبال» و به شهادت رساندن ۵۵ تن و زخمی کردن بیشتر از ۱۵۰ تن از شیعیان در اسفند ۱۳۹۱.
ـ انفجار بمب در حسینیه شهر «چکوال» پاکستان در فروردین ۱۳۸۸. نتیجه: شهادت ۴۰شیعه و جراحت ۱۵۷تن.
ـ حمله به عزادارن حسینی در زندان کراچی در اربعین حسینی ۳۰ آبان ۱۳۹۵.
ـ حمله به حسینیه «لعل شاه» در منطقه «دیره اسماعیل خان» در تیر ۱۳۹۷. نتیجه: شهادت یک فرد و جراحت یک تن.
ـ ترورهای متعدد، کور و پیوسته در کراچی پاکستان.
ـ انفجار در مسجد و حسینه شهر پاراچنار پاکستان در اردیبهشت ۱۳۹۹ و زخمی نمودن مؤذن مسجد.
و...
نکته آخر: در کارزار کنونی در افغانستان، جنگجویان لشکر جهنگوی سپاه صحابه دوش به دوش طالبان به زعم خود درحال جهاد با شیعیان هستند.
به راستی خاموشی در مقابل این همه ظلم و جنایت رواست؟!
پی نوشت
Abbas Zaidi، The Shias of Pakistan: Mapping an Altruistic Genocide، Faith-Based Violence and Deobandi Militancy in Pakistan، eds: J. Syed et al.، Palgrave (2016) *


منبع:

0.0 / 5
893
1400/05/16
12:01:56
تگهای خبر: آموزش , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی