تابستان پركار انستیتو ملی بازی سازی؛

وقتی کرونا آموزش بازی سازی را ملی کرد

وقتی کرونا آموزش بازی سازی را ملی کرد

به گزارش جاویدانی مدیرانستیتو ملی بازی سازی اظهار داشت: برای نخستین بار شاهد برگزاری تعداد زیادی از کلاس های آموزشی آنلاین باتعداد زیاد مخاطبان هستیم که این اتفاق در زمان برگزاری دوره های آموزشی حضوری سابقه نداشت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر علیرغم شرایط وخیم کرونایی در کشور و تعطیلی بسیاری از فعالیتهای آموزشی بخاطر ضرورت رعایت محدودیت های ناشی از آن؛ اما تابستان ۱۴۰۰ برای انستیتو ملی بازی سازی پرخبر و پرکار در حال سپری شدن است. آن هم به مدد استفاده از ظرفیت های برگزاری دوره های آموزشی بازی سازی آنلاین که به قول مدیر این مجموعه انستیتو ملی بازی سازی را به معنای واقعی ملی کرده است و با حذف دوره های آموزشی حضوری بخاطر شرایط کرونا، خیلی از علاقه مندان به بازی سازی نه فقط از تهران که از نقاط مختلف کشور امکان حضور در دوره های آموزشی آنلاین را برای یادگیری مقدماتی و پیشرفته بازی سازی به امید یافتن تخصص و در نهایت جذب این صنعت جذاب و پردرآمد شدن را یافته اند.
فرزانه شریفی مدیر انستیتو ملی بازی سازی در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید که تابستان سال جاری برای حوزه آموزش بنیاد ملی بازی های کامپیوتری پرفعالیت دنبال شده است از برگزاری دوره های تابستانی بازی سازی در انستیتو که برای نخستین بار به صورت ترمیک از تیرماه در ۱۹ عنوان کلاس در حوزه های تخصصی فنی، هنری، طراحی و عمومی کار خویش را شروع کرده است تا برگزاری دوره تخصصی مشترک با همکاری دانشکده فنی دانشگاه تهران.
استقبال از آموزش های آنلاین
بیش از ۱۰ سال از تاسیس انستیتو ملی بازی سازی می گذرد و در این سالها دوره های آموزشی مختلفی به صورت حضوری و عمدتا برای علاقه مندان به بازی سازی در تهران برگزار شده است؛ اما کرونا و رونق آموزش های آنلاین برای انستیتو ملی بازی سازی منجر به یک اتفاق خوب شد و آن استفاده از این ظرفیت برای فراگیر کردن آموزش ها. اتفاقی که با استقبال هم مواجه گردید.
شریفی می گوید: برای نخستین بار است که شاهد برگزاری این حجم از کلاس های آموزشی به شکل آنلاین و با تعداد زیادی از مخاطبان هستیم که این اتفاق در زمان برگزاری دوره های آموزشی حضوری سابقه نداشت و ما در جهت جلب مخاطبان مختلف علاقمند به بازی سازی و با در نظرگرفتن شرایط اقتصادی و تورم، سال جاری هزینه های شرکت در این دوره ها را هم کاهش دادیم و دوره های ترمیک تابستانه با حداقل شهریه درحال برگزاری است تا افراد بیشتری از سراسرکشور بتوانند از این دوره ها استفاده کنند و اگر علاقه ای به کارآفرینی در صنعت بازی دارند در آینده بتوانند بعنوان نیروی کار آموزش دیده جذب این صنعت شوند.
براساس تفاهمنامه مشترک میان انستیتو ملی بازی سازی و دانشکده فنی دانشگاه تهران این دو مجموعه از سال قبل همکاریهای مشترکی را در مورد برگزاری دوره های آموزشی بازی سازی شروع کرده اند که در دومین گام از این تعامل تابستان سال جاری هم یک کارگاه بلندمدت مشترک با دانشکده فنی دانشگاه تهران در حوزه آموزش تخصصی برنامه نویسی سی شارپ مقدماتی و متوسطه درحال برگزاری است و مخاطبان آن دانشجویان فنی دانشگاه تهران هستند.
تابستان داغ بازی سازی برای دانش آموزان
به گفته شریفی انستیتو ملی بازی سازی برای تابستان سال جاری تدارک ویژه ای هم برای دانش آموزان دیده است. تدارکی که در ادامه تعامل با معاونت فرهنگی و پرورشی وزارت آموزش و پرورش در برگزاری دوره های بازی سازی برنامه ریزی شده است: این روزها ۳ عنوان کلاس مبانی بازی سازی در زمینه های فنی، هنری و طراحی در چارچوب «مدرسه تابستانه بازی سازی» با همکاری وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان و به صورت کاملا مجانی و با حضور استادان دپارتمان های انستیتو ملی بازی سازی هم درحال برگزاری است که تا آخر شهریور ماه ادامه دارد. از آنجاییکه دوره های آموزشی انستیتو عمدتا معطوف به گروه های سنی بالای ۱۶ است با برگزاری این دوره ها ویژه دانش آموزان عملا امکان آموزش بازی سازی برای گروه های سنی زیر ۱۶ سال هم فراهم شده تا با فراگیری مباحث مقدماتی بازی سازی از راه پلت فرم آموزش آنلاین انستیتو ملی بازی سازی بتوانند با جهت دهی به علائق خود به سمت آموزش تخصصی این حرفه و مهارت آموزی در آن حرکت کنند. البته در نظر داریم که این آموزش ها در فصول دیگر سال هم به صورت مستمر ادامه داشته باشد و صرفاً محدود به تابستان نباشد.
یار جدی هکاتون ۱۴۰۰
در کنار این آموزش ها انستیتو سال جاری خیلی جدی با عنوان یارکمکی در کنار پنجمین دوره جایزه بازی های جدی ۱۴۰۰ (سیگپ ۲۰۲۱) قرار گرفته است. آن هم با برگزاری مدرسه بازی های جدی شناختی برای توانمندسازی شرکت کنندگان در بخش هکاتون ۱۴۰۰. مدرسه ای که تلاش دارد تا با مرور مقدمات و اصول فنی و شناختی در ساخت یک بازی جدی شناختی، شرکت کنندگان هکاتون را برای تولید پروتوتایپی از یک بازی شناختی آماده کند.
فرزانه شریفی می گوید: دروس عرضه شده در این مدرسه در سه بخش دوره های فنی، دوره های شناختی و مباحث تکمیلی است و شرکت در این کارگاه ها پیش شرط حضور در هکاتون جهت استفاده از امتیاز فعالیت نخبگی است. بخش هکاتون بازی های جدی سال جاری با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و با مبحث «توانمندسازی و استعدادیابی با رویکرد شناختی» برگزار می گردد و ستاد از برگزیدگان خود در چارچوب جوایز نقدی و تسهیلات حمایت خواهدکرد. علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان هم با به رسمیت شناختن هکاتون در طرح شهید بابایی، به برگزیدگان واجد شرایط خود امتیاز فعالیت نخبگی اعطا می کند. ضمن این که ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی هم حامی هکاتون است. این کارگاه ها از چهارم شهریورماه و در ایام پنجشنبه و جمعه برگزار می گردد و تا اوایل آبان ماه ادامه دارد که بیشتر از ۲۵۰ نفر از داوطلبان شرکت در هکاتون ۱۴۰۰ به صورت فردی و تیمی جهت شرکت در این کارگاه ثبت نام کرده اند.
از بازی سازی در شبکه شاد چه خبر؟
آبان ماه سال ۱۳۹۹ بود که «مدرسه بازی سازان فردا» در مراسمی رسمی با حضور معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و مدیرعامل بنیاد ملی بازی های کامپیوتری راه اندازی شد تا محتواهای آموزشی تهیه شده در انستیتو ملی بازی سازی به مرور از راه کانال مدرسه بازی سازان فردا در شبکه دانش آموزی شاد در اختیار همه دانش آموزان از سراسرکشور قرار گیرد. مدرسه ای که به قول شریفی هنوز به یک سالگی نرسیده بیشتر از ۶۵ هزار عضو دارد: در این مدرسه مجازی که در شبکه شاد فعالیت می کند، بازی سازی به صورت آنلاین و با زبانی قابل درک برای دانش آموزان توسط اساتید باتجربه به صورت مجانی تدریس می شود. محتواهای آموزشی تهیه شده توسط انستیتو در زمینه ساخت بازی در حوزه های فنی، هنری و طراحی به صورت مستمر و مرتب در این کانال به نشانی bazisazan@ منتشر می شود و همه دانش آموزان از راه پلت فرم شبکه شاد می توانند به این محتواهای آموزشی دسترسی داشته باشند. آموزش بازی سازی در این مدرسه از سطوح پایین شروع می شود تا گروه های سنی مختلف بتوانند از آنها استفاده کنند.


منبع:

1400/06/06
08:23:35
0.0 / 5
754
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی