خاموشی:

اوقاف باید پرچمدار مواسات باشد

اوقاف باید پرچمدار مواسات باشد

جاویدانی: رزمایش همدلی و کمک های مومنانه تحت عنوان «شمیم حسینی» و طرح «مهر تحصیلی» با حضور رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بقعه شیخ صدوق شهرری اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، چهاردهمین دوره رزمایش همدلی و کمک های مومنانه تحت عنوان «شمیم حسینی» و نهمین دوره طرح «مهر تحصیلی» قبل از ظهر امروز (۱۴ شهریور) با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بقعه شیخ صدوق شهرری برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی در این مراسم اظهار نمود: خدا را شاکرم که این توفیق به سازمان عنایت شد که این مسیر پربرکت را طی کند؛ از رهبر معظم انقلاب اسلامی متشکرم که ما را درگیر مواسات کردند؛ سازمان اوقاف و امور خیریه باید پرچمدار مواسات باشد.
وی ضمن اشاره به این که راه کمال دو بال دارد که یکی از این دو بال عبودیت حق و دیگری کمک به دیگران است، تصریح کرد: از جهنمیان سوال می کنند که چرا سرانجام شما جهنم شد و آنها می گویند ما از نمازگزاران و تغذیه دهندگان مساکین نبودیم.
رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با تکیه بر این که وظیفه این است که برای انسان های دیگر چه علنی و چه مخفیانه اهل خیر و دردمند باشیم، اضافه کرد: تظاهر به این مواسات ضرورت جامعه فعلی ما است؛ بسیج و سازمان ها و نهادهایی مثل ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)، کمیته امداد امام خمینی (ره) و مردم آستین بالا زدند و در این شرایط به هم نوعان خودشان کمک کردند؛ بیشتر از ۸۰ درصد از همین بسته های معیشتی کمک های مردمی است.
حجت الاسلام والمسلمین خاموشی با تکیه بر لزوم ادامه مواسات، اظهار داشت: مردم با اعتقاد به امامزادگان و بقاع متبرکه این حرکت را رقم زدند؛ چهاردهمین دوره این مواسات و چهارمین دوره مهر تحصیلی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه کسی که ذره و مثقالی خیری کند، خدا و عالم بالا می بیند، تصریح کرد: انشالله سفره مردم پربارتر شود؛ از تمامی ائمه جمعه، مدیران کل اوقاف در استان ها، مدیران مراکز افق امامزادگان، کارمندان سازمان اوقاف و مردم عزیز تشکر می کنم؛ با تلاش همه عزیزان در این دوره از رزمایش شمیم حسینی ۲۰۰ هزار بسته معیشتی توزیع می شود.
محمدمهدی اسماعیلی در بَخش دیگری از این مراسم ضمن اشاره به نقش پررنگ شهرری در تاریخ اسلام، خاطرنشان کرد: این توفیق برای ما حاصل شد تا در کنار بقعه شیخ صدوق یکی از علمای شیعه حضور پیدا کنیم؛ از خدمات این عالم بزرگوار که افتخار جامعه شیعی ما هستند و هنوز هم آثارشان می درخشد، تجلیل می کنیم؛ در شهرری مرقد مطهر عبدالعظیم حسنی (ع) نیز قرار دارد؛ عبدالعظیم ماوای همیشگی ارادتمندان خاندان (ع) در طول تاریخ بوده است.
وی افزود: از حجت الاسلام خاموشی تشکر می کنم که این حرکت مجاهدانه را در سرتاسر کشور و به دفعات مکرر توفیق انجامش را پیدا کردند؛ زمانیکه کرونا در کشور شیوع پیدا کرد، تصور می شد که دوگانه هایی ایجاد شود که یکی از این دوگانه ها سلامت و مناسک دینی بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: اتفاقی که رخ داد و این را هم باید جزو کمالات انقلاب به حساب آورد، این بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی این تهدید را به فرصتی برای اثبات کارآمدی دین در عبور از بحران ها تبدیل کردند؛ ایشان مواسات از دل معارف دینی بیرون کشیدند و جامعه را به سمت این عمل مومنانه سوق دادند و در عرض دو ماه فضای کشور به سمت همدلی حرکت کرد.
اسماعیلی با تکیه بر این که در کارنامه حاکمیت دینی این مقطع بعنوان یکی از نقاط عطف به ثبت خواهد رسید، اظهار داشت: جامعه دینی و ایمانی پیشتاز خدمت رسانی بودند؛ امامزاده ها که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی قطب های فرهنگی جامعه باید باشند، امروز در همین جایگاه ظاهر شدند؛ بقاع متبرکه و امامزادگان امروز محل نیکوکاری و خدمت گذاری جامعه دینی و ایمانی هستند.
وی ضمن اشاره به این که در دولت مردمی راهکار ما این است که در همه بخش ها باید وظیفه تسهیل گری را انجام دهیم و این اتفاق درحال رخ دادن است، تصریح کرد: دولت مردمی خویش را همدم مردم می داند؛ شما در منش رییس جمهور مردمی این مورد مهم را مشاهده می کنید؛ سفرهای رییس جمهور به مناطق محروم، بارقه امید را در میان مردم زنده کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما در وزارت خانه تمام تلاشمان باید این باشد که فعالیتهای سازمان های تابعه را در یک مسیر هماهنگ و همراه تعریف کنیم؛ حتما بخش های دیگر باید از این حرکت سازمان اوقاف و امور خیریه پشتیبانی کنند و تمام بخش ها باید در خدمت این روحیه جهادی باشند.
اسماعیلی با اشاره به اینکه هنوز حوزه های هنری ما نتوانستند این افتخارات در دوران شیوع کرونا را به تصویر بکشند، خاطرنشان کرد: این مواسات در این چهل سال کم نبوده است؛ جامعه فرهنگی و هنری وقتی به نقطه مطلوب می رسند که بتوانند این افتخارات را به تصویر بکشند؛ تلاشمان در دولت مردمی این است که در یک حلقه های متصل شده این مجموعه های گفتمانی به یک نقطه واحد منجر شوند.
در بخشی از این مراسم، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری رییس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ارتباط ویدئوکنفرانسی اظهار داشت: از دست اندرکاران این رزمایش بخصوص حجت الاسلام والمسلمین خاموشی تشکر می کنم؛ از همان روزی که ویروس منحوس کرونا در جهان و کشورمان شیوع پیدا کرد، شاهدیم که مردم خیر و مسئولین ما هرکدام به سهم خود در تلاشند تا بخشی از آلام و نگرانی های جامعه را کم کنند.
وی با اشاره به اینکه انصاف در زندگی یک نقش کلیدی و اساسی است، اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) تاکید نمودند با برادران دینی با مواسات برخورد کنید؛ اگر کسی اضافه مال خویش را ببخشد، این انفاق می شود؛ اگر کسی مردم را در مال خود شریک کند، این مواسات می شود و اگر کسی دیگران را بر خود مقدم دارد این ایثار می شود.
رییس شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: ما در این دو سال شاهد انفاق، مواسات و ایثار بوده ایم و این جمله را بی سند نمی گویم؛ نیازمندانی بودند که بسته های غذایی را به در خانه آنها برده اند اما این عزیزان گفته اند که همسایه ما نیازمندتر است؛ اینها حماسه هایی است که به برکت اسلام و سیره خاندان (ع) و قرآن و انقلاب اسلامی و هدایت های رهبر پدید آمده است.
آیت الله حسینی بوشهری خاطرنشان کرد: اسلام دارای ابعاد گوناگونی است و متاسفانه ما به بخشی از ابعاد آن پرداخته ایم؛ اسلام همانگونه که بعد عبادی دارد، بعد اخلاقی، عرفانی، حقوقی، اقتصادی، سیاسی، فردی و اجتماعی نیز دارد؛ کسی که خویش را در جرگه مسلمانان می داند اما در غم و شادی آنها شریک نیست، نمی تواند خویش را در اردوگاه مسلمانان بداند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری ابراز امیدواری کرد که این روحیه انفاق، مواسات و ایثار در جامعه بدرخشد و آثار ماندگار خویش را به جا بگذارد.
در بخش دیگری از این مراسم، آیت الله سیداحمد علم الهدی امام جمعه مشهدمقدس خاطرنشان کرد: اجرای این برنامه پرارزش انقلابی، دینی و اجتماعی بوسیله نهاد مقدس و پربرکت سازمان اوقاف با مدیریت مدیر اندیشمند و روشن اندیش حجت الاسلام والمسلمین دکتر خاموشی کاری پسندیده است؛ نهاد مقدس سازمان اوقاف و امور خیریه از آغاز مدیریت این برادر اندیشمند از یک توسعه اجتماعی خاصی برخوردار شده است؛ اقدامات اجتماعی و انقلابی این سازمان قابل تقدیر است.
وی افزود: وجود مقدس سیدالشهدا (ع) در کنار عظمت های انقلابی نسبت به اشخاص مستضعف نظر خاصی داشتند؛ حالا هم به نام شمیم حسینی در این موقعیت خاص این اقدام سازمان پربرکت اوقاف اقدامی بموقع است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در استان خراسان رضوی غیر از فعالیتهای آستان قدس رضوی، اداره کل اوقاف استان نیز در کمک به نیازمندان موفقیت های خیلی خوبی داشته است؛ در این استان زیر سایه امام هشتم امام رضا (ع) مشکل و خلائی در برای کمک به افراد کم برخوردار و درماندگان و امداد به جریان درمان نداریم اما در عین حال قرارگاه مواسات به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی تاسیس شده و اقداماتی که داشته تا اندازه قابل توجهی مورد عنایت اداره کل اوقاف خراسان رضوی قرار گرفته است.
در انتها این مراسم، آستان مقدس شیخ صدوق با حضور رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی غبارروبی شد.
منبع:

1400/06/15
11:11:41
0.0 / 5
523
تگهای خبر: حقوق , خدمات , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی