رایزن فرهنگی ایران در تایلند عنوان كرد:

تأسیس دارالقرآن الزهرا(س) در تایلند

تأسیس دارالقرآن الزهرا(س) در تایلند

مهدی حسنخانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تایلند از اهداف، فعالیت ها و نقش رایزنی فرهنگی کشورمان در تأسیس دارالقرآن الزهرا(س) در تایلند آگاهی داد.


به گزارش جاویدانی به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی حسنخانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تایلند در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر درباب راه اندازی و تأسیس دارالقرآن الزهرا (س) اظهار داشت: ایده اولیه راه اندازی دارالقرآن جامع الزهرا (س) در تایلند به یک سال قبل برمی گردد که طی نشست برنامه ریزی با فعالان قرآنی در این کشور شکل گرفت. در ابتدای سال ۱۴۰۰ به برکت شروع ماه مبارک رمضان دوره های مقدماتی در این دارالقرآن آغاز شد و همزمان در زمینی وقفی فعالیت ساخت مکان دارالقرآن شروع شد.
وی با اهداف تأسیس چنین مکانی اظهار داشت: اهداف جامعی از طرف متولیان این مجموعه پیش بینی شده است. در مرحله اول ایجاد مرکزی برای آموزش مهارت های عمومی و تخصصی و مکانی برای قرائت صحیح قرآن بوجود آمد. امیدواریم مهارت در شاخه های علوم انسانی به ویژه برای ورود به مقدمات تفسیر و توسعه فرهنگ قرآنی و ترویج سبک زندگی قرآنی را تحقق ببخشیم. برای رسیدن به این اهداف برنامه های زیادی پیش بینی شده است.
حسنخانی گفت: دارالقرآن الزهرا (س) زیر مجموعه مؤسسه الزهرا (س) است که این مؤسسه غیر دولتی در تایلند بصورت هیأت امنایی اداره می شود. در اولین مرحله راه اندازی دوره های پایه اولویت قرار دارد به همین دلیل محل موقتی برای دوره های روخوانی و روانخوانی و دوره های پیشرفته مدنظر قرار گرفته است.
رایزن فرهنگی ایران در تایلند افزود: در این دوره مقدماتی بازآموزی استادان را هم برگزار کردیم ۱۳ نفر از مربیان را از هسته اصلی آموزش را ثبت نام کرده و با کمک اساتید قرآنی ایران به آنها آخرین روش های روز آمد تدریس قرآن آموزش دادیم. این دوره آموزشی زیرنظر اداره کل تبلیغ و فرهنگ سازمان فرهنگ و ارتباطا ت اسلامی انجام شد و از اساتیدی از قم بصورت مجازی آموزش را برعهده گرفتند. این دوره فقط روش های تدریس و متد جدید آموزش را برای مربیان دارالقرآن آموزش داده است.
وی درباب کارهای فرهنگی و دینی در تایلند اظهار داشت: کارهای قرآنی از استقبال خوبی نزد عموم مردم مسلمان برخوردارست و دیده شده است که حتی افراد محقق غیر مسلمان جهت شرکت در دوره های مفاهیم قرآنی اظهار علاقه می کنند. هم اکنون در سایر نقاط تایلند دارالقرآن های فعال وجود دارد مثل بانکوک و نقاط مختلف متولیان امر در کارهای قرآنی به گسترش دوره ها تشویق می شوند و هر جا که در توان رایزنی جمهوری اسلامی ایران باشد آنها را مورد حمایت قرار خواهیم داد.
حسنخانی افزود: رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند با دارالقرآن ها کارهای مشترک قرآنی انجام می دهد. پشتیبانی از دارالقرآن الزهرا (س) نیز یکی از آنها است. رایزنی در بخش آموزش متمرکز است و برای توسعه دوره های آموزشی در گام های اولیه مبانی روخوانی، روانخوانی، تجوید، را برگزار و در آینده ای نزدیک دوره های قرائت و ترتیل رقم خواهد خورد. رویکرد ما بر مبانی محتوایی بیشتر است آشنایی با معانی و مفاهیم کاربردی کلام الله در حوزه های مختلف زندگی و برای تحقق توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی مورد تاکید است.
وی ادامه داد: تامین تجهیزات آموزشی بعنوان مقدمه لازم و بازآموزی مدرسان و تجهیز آنها با تکنیک ها و متدهای آموزشی برای اثر بخشی بیشتر و برای تشکیل هسته اولیه استادان قرآنی در آینده، همین طور ب رگزاری نشست ها و سمینارهای علمی با مشارکت نهادهای بومی مختلف با میزبانی دارالقرآن الزهرا (س) همچون فعالیتی است که در چشم انداز و افق پیش روی این مؤسسه خواهیم داشت.
رایزن فرهنگی ایران در تایلند با تاکید براینکه این دارالقرآن در منطقه جنوب تایلند که تراکم جمعیت مسلمان نشین بیشتر است راه اندازی شده، اشاره کرد: در مناطق اطراف جذب دارالقرآن می شوند و از اقشار مختلف مردم و جوانان و محصلین و برای دوره های مختلفی که ارائه می شود درحال توسعه است.
وی با اشاره به این که در دوره نخست ۲۴ قرآن آموز درحال فراگیری هستند و ۱۲ نفر در دوره مقدماتی که تازه جذب شدند زیر نظر اساتید درحال فراگیری روخوانی وروانخوانی قرآن هستند، اظهار داشت: در گام های اولیه تأسیس دارالقرآن تلفیقی از اقشار و طیف های مختلف جامعه مسلمانان جذب این دارالقرآن شده اند گرچه مکان آن درحال حاضر برای دو دوره و کلاس دوره مقدماتی (روخوانی و روانخوانی) و یک دوره متوسطه (تجوید و مفاهیم) طرح ریزی کرده ایم. در نخستین فرصت ساختمان به همت خیرین گشایش پیدا کرده و با ظرفیت بیشتری که هم اکنون در مکان موقت دایر است به جذب علاقه مندان و فراگیران اقدام خواهدنمود.1400/06/28
20:47:56
0.0 / 5
493
تگهای خبر: آموزش , زندگی , سمینار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
جاویدانی