یادداشت؛

موکب آمستردام خرده روایت هایی از زوار دوردست امام حسین(ع)

موکب آمستردام خرده روایت هایی از زوار دوردست امام حسین(ع)

موکب آمستردام خرده روایت هایی است از زوار دوردست امام حسین (ع)؛ زائرانی که امام را نه در تهران و مشهد و قم و نجف و کربلا، که در لندن و آمستردام و کپنهاگ و هامبورگ و لاهه پیدا کرده اند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، متنی که در ادامه می خوانید، یادداشتی از اسماعیل خدابنده درباره کتاب «موکب آمستردام» نوشته بهزاد دانشگر است.
سرنوشت بعضی اوقات داستانهایی به منظور زندگی انسان تدارک میبیند که پیش از وقوع شان، باور آنها یا حتی فکرکردن به آنها در ذهن انسان نمیگنجد. جالب تر اینجاست که بعضی اتفاقات و داستان ها، حتی پس از وقوع نیز سخت باور هستند. شنیدن چنین داستان هایی همیشه برای مخاطبان داستان و رمان جالب وجذاب بوده است. حال اگر چنین داستان هایی با محوریت مسائل مذهبی و بطور مشخص اربعین حسینی باشد، جذابیت ش دو چندان خواهد شد. به مناسبت ایام اربعین حضرت سیدالشهدا سراغ کتابی می رویم که روایت های اربعین را در خارج از مرزهای ایران و عراق جستجو کرده است. روایت هایی از جنس همان باورناپذیر ها یا سخت باورها.
بهزاد دانشگر حالا دیگربه نویسنده معروف و خوش نام ی تبدیل گشته است. نویسنده پرکاری که تعهد بالایی نسبت به حرفه ی خود دارد و در این چند سال گذشته، کتاب های موفقی را وارد بازار کتاب کرده است. گرچه تعداد فروش و چاپ کتاب به تنهایی ملاک موفقیت یک کتاب یا نویسنده محسوب نمی گردد، اما تعداد تیراژ بالا به همراه رضایت توامان مخاطبان، حاکی از موفقیت یک اثر است. دانشگر در کتاب «موکب آمستردام» به سراغ آن ور آبی های اربعینی رفته است. ایرانیان و افغانستانی هایی که وقتی فکر سفر به قاره سبز به بهانه تحصیل یا شغل یا امنیت و یا هر دلیل دیگری داشتند، حتی تصورش را هم نمی کردند سرنوشت دست شان را در دست کاروان اربعین امام حسین بگذارد. «موکب آمستردام» خرده روایت هایی است از زوار دوردست امام حسین؛ زائرانی که امام را نه در تهران و مشهد و قم و نجف و کربلا، که در لندن و آمستردام و کپنهاگ و هامبورگ و لاهه پیدا کرده اند. که عشق حسین زمین و زمان نمی شناسد. عشقی که چه بخواهی چه نخواهی روزی عالم گیر خواهد شد و چه عشقی لایق تر از عشق حسین مقابل السلام برای عالم گیر شدن که عصاره تمام خوبی ها و زیبایی های عالم است. فقط باید خودت را به این اقیانوس عظیم بسپاری تا به ساحل آرامش و عاقبت خوش برسی.
«موکب آمستردام» را از یک لحاظ می توان یک مجموعه داستان کوتاه نیز نامید. نویسنده با گردآوری روایت های انسان هایی که از قلب اروپا به کاروان اربعین امام حسین پیوسته اند یک مجموعه داستان آفریده است. افرادی که یکی بعد از دیگری مقابل مخاطب می نشینند و داستان خودشان را تعریف می کنند. از این که چرا به اروپا رفتند و چه شد که اربعینی شدند. حیف که این روایت ها خیلی مختصر هستند و در نهایت در بیست یا سی صفحه تمام می شوند. برخی از روایت ها که فقط در حد دو-سه صفحه خلاصه شده اند. در حالیکه کاملاً واضح است که اتفاقات تلخ و شیرین بیشتری برای دوستان قصه گوی ما رخ داده است. جزییات جذاب و خاص خیلی بیشتری وجود داشت که به آنها پرداخته نشده است. برخی از روایت ها واقعاً پتانسیل تبدیل به یک کتاب دویست صفحه ای خیلی جذاب و پرفروش را دارند اما در «موکب آمستردام» خیلی کلی و گذرا از آنها رد می شویم. در حالیکه می شد کتاب های موفقی مانند «خاطرات سفیر» یا «دهکده خاک بر سر» از این روایت ها ایجاد کرد. کتاب هایی که به جهت موضوع خاص شان، حتی می توانستند موفق تر هم ظاهر شوند.
از این نکته و افسوس که بگذریم، روایت ها واقعاً جذب مان می کنند. روان و خودمانی هستند و بنابراین مخاطب انگار دارد قصه ی رفیق چند ساله اش را که از خارج از کشور برگشته است گوش می کند و گذشت زمان را حس نمی نماید. واقعاً بعد از چند صفحه حس «خواندن» جای خودش را به حس «گوش دادن» می دهد و انگار که داری به داستان جالب و عجیب رفیقت گوش می دهی. شاید حتی دلت بخواهد کاش همراه او بودی و آن فضای منحصر به فرد اتصال اروپا به اربعین را تجربه می کردی. از سختی های کار امام حسینی می خوانی. از دردسرهای ویزا گرفتن ها می خوانی. از شیرینی های اربعین دسته جمعی با کلی از دوستان ایرانی و افغانستانی مقیم اروپا می خوانی و از همراهی برخی از اروپایی الاصل های ناآشنا با امام حسین که تنها با یک بازید از نمایشگاه عکس اربعین، داوطلب سفر به اربعین می شود میشنوی.
«موکب آمستردام» را انتشارات وزین «عهد مانا» چاپ و عرضه نموده است. انتشاراتی موفق، جوان پسند و نوآور در حوزه فرهنگ، ادبیات و تاریخ که همگی چاشنی موضوعات مذهبی دارند و تا کنون کتاب های موفق و فاخری را وارد بازار کتاب کرده است. این کتاب ۱۳۶ صفحه ای، اثر مناسبی برای مطالعه در روزهای اربعین اباعبدالله (ع) به حساب می رود که از زاویه جدید و کمتر پرداخته شده ای به پدیده ی اربعین نگاه کرده است. کتابی که از زمان کوتاهی که برای مطالعه ی آن اختصاص می دهید پشیمان نخواهید شد.

1400/07/03
10:49:33
0.0 / 5
548
تگهای خبر: بازار , زندگی , زیبایی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی